Ha óvatosan fogalmaztak is, a lényeget tekintve meghazudtolták Biden elnököt a legmagasabb beosztású amerikai tábornokok. Mark Milley, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke és, az Afganisztánért is felelős Középső Parancsnokság élén álló Kenneth McKenzie Lloyd Austin védelmi miniszter társaságában válaszolt a szenátus fegyveres erőkkel foglalkozó bizottságának kérdéseire. Milley szerint az afganisztáni kivonulás logisztikai sikeres, ám stratégiai értelemben kudarc volt. Ő és McKenzie egybehangzóan állították, hogy előzetesen azt ajánlották az elnöknek, tartson 2500 amerikai katonát Afganisztánban. Biden az elnökválasztás előtt megígérte, hogy befejezi a csaknem húsz éve tartó háborút. Egy augusztusi tévéinterjúban tagadta, hogy a maradásra vonatkozóan egyértelmű tanácsot kapott volna a tábornokoktól, szerinte ebben a katonai vezetés nem képviselt egységes álláspontot.
El lehet képzelni, milyen nehéz helyzetben van az elnök, ha most mégsem ez a látványos ellentmondás vagy az afganisztáni kivonulás kapcsán megfogalmazott bírálat a legnagyobb problémája. Ha a kongresszus nem szavazza meg záros határidőn belül a hitelfelvételi plafon emelését, akkor az Egyesült Államok október 18-ával története során először fizetésképtelenné válik. Ez szinte beláthatatlan világgazdasági következményekkel járva recesszióba döntené az amerikai gazdaságot és azonnal komoly gondokat okozna a lakosságnak. A hitelplafont 1960 óta 78-szor emelték fel – legtöbbször kétpárti egyetértésben. Kedden viszont a republikánusok két napon belül másodszor is megtagadták a támogatásukat, márpedig nélkülük nincs meg a 100 tagú szenátusban szükséges 60 szavazat. Biden táborából többen meg akarják változtatni az eljárási szabályokat, hogy ilyen kérdésekben elég legyen az egyszerű többség, ám az elnök ezt ellenzi, mert később még visszaüthet.
A helyzetet bonyolítja, hogy csütörtökön éjfélkor befejeződik az idei költségvetési év és ha addig nem hoznak törvényt a kiadások további finanszírozásáról, akkor péntektől az állami alkalmazottak zömét fizetés nélküli kényszerszabadságra kell küldeni. A republikánusok ebben a kérdésben sem működnek együtt, mert úgy vélik, hogy a választók a nehézségekért majd a hatalmon lévő Demokrata Pártot okolják. Utóbbi viszont megosztott, mert mérsékelt és radikális szárnya nem tud megegyezni a Biden infrastrukturális programját jelentő ezer milliárd dolláros és a szociális helyzeten javítani hivatott 3500 milliárd dolláros törvénycsomagról.