Szombaton egyszerre térhetett haza a Huawei óriáskonszern pénzügyi igazgatója, egyben a cég alapítójának lánya, az eddig Kanadában fogva tartott Meng Van-zsu, illetve a Kínában kémkedés vádjával őrizetbe vett kanadai Michael Spavor és a kanadai-magyar kettős állampolgárságú Michael Kovrig.
Meng Van-zsut 2018-ban az Egyesült Államok kérésére vették őrizetbe a kanadai hatóságok, mert a washingtoni gyanú szerint a Huawei egy hozzá köthető hongkongi vállalaton keresztül kijátszotta az Irán ellen elrendelt technológiai embargót. Kínában nem sokkal ezután tartóztatták le az Észak-Koreával foglalkozó civil szervezetek számára szakértői munkát végző Spavort és a volt diplomata, utoljára a szintén civil International Crisis Groupnál dolgozó Kovrigot. Utóbbinak nem csak származása okán van magyar útlevele, de évekig Budapesten is élt. A magyar konzuli szolgálat azonban a két ország közötti baráti viszony ellenére tehetetlennek bizonyult, mert Kína kizárólag a kanadai állampolgárságát vette figyelembe.
Peking végig tagadta, hogy a két kanadai ügyének bármi köze lett volna Mengéhez, ám ez a pozíció szombaton látványosan összeomlott. Bebizonyosodott, hogy Kína egyszerűen túszként használta a foglyokat. Kanada volt pekingi nagykövete, egyben Kovrig korábbi főnöke, Guy Saint-Jacques az AP hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, a kínaiak annyira vissza akarták kapni Menget, hogy feladták minden eddigi állításukat a két Michael letartóztatásának okáról. „Fel kell ismerjék, hogy ezzel súlyosan sérült az ország jó híre. A kommunista párton belül zúgolódást hallani, az emberek felteszik a kérdést, merre haladunk, Hszi Csin-ping, már túl sok az ellenségünk” – vélte a volt diplomata, aki szerint Kína ezek után kétszer is meg fogja gondolni, nyúljon-e ilyen módszerhez.
A foglyok hazatéréséből mindkét országban politikát csináltak. Meng a kínai zászló színével azonos vörös ruhában lépett le a repülőgépről, a két kanadait pedig Pierre Trudeau miniszterelnök köszöntötte.