Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a korábbiaknál is szigorúbb levegőminőségi határértékeket javasol - közölte a Levegő Munkacsoport. A civil szervezet üdvözli az új ajánlásokat, amelyek célja az emberi egészség, a környezet és az éghajlat védelme.
A WHO legutóbb 2006-ban tett közzé a leginkább egészségkárosító légszennyező anyagok határértékeire vonatkozó ajánlást. Céljuk egységes, tudományos szabályozás elfogadása és betartatása. Az Európai Unió, így Magyarország előírásai ugyanakkor még a WHO korábbi javaslatánál is enyhébbek. Így távol állnak a legújabb tudományos eredményeken alapuló, szeptember 22-én nyilvánosságra hozott értékektől is.
A főként lakossági tüzelésből származó részecske, a PM10 éves célértékét a WHO köbméterenként 20 mikrogrammról 15-re csökkentette, miközben az unió 40-et engedélyez. A főként a közlekedésből származó nitrogén-dioxid éves átlagát pedig a hazai szabályozásban is megjelenő, köbméterenkénti 40 mikrogrammról 10-re csökkentették.
A WHO új levegőminőségi határértékeit a hazai környezetvédő szervezet elnöke, Lukács András utolsó figyelmeztetésnek tartja. Haladéktalanul el kell kezdeni a valóban hatásos intézkedések megvalósítását, mert jelenleg még a tudományosan elfogadottnál jóval lazább határértékeket sem sikerül betartani - tette hozzá.
Bár a WHO szerint a legkisebb szennyezettség is ártalmas, a tudomány szerint még elfogadható szinttől is jelentős a lemaradásunk. Sőt az ennél is sokkal enyhébb előírások betartása is rendszeresen sérül. Az Európai Bíróság idén elmarasztalta Magyarországot a PM10-határértékek túllépése és a hatékony intézkedések hiánya miatt. A nitrogén-dioxid-határértékek megsértése miatt kötelezettségszegési eljárás zajlik ellenünk.
Sokhelyütt indul a fűtés, így ismét kezdi mérgező füstfelhő beborítani a településeket - hívja fel a figyelmet projektvezetőjük, Szegő Judit környezetkutató. A légszennyezés ráadásul jelentősen növelheti a koronavírus miatt megbetegedések súlyosságát és halálozások számát. Ennek elkerülésére hatékony fűtéstámogatási rendszert, lakossági lignitértékesítési tilalmat, felvilágosítást, az illegális hulladékégetések elleni hatékonyabb fellépést, valamint az országos avarégetési tilalom veszélyhelyzet miatti felfüggesztésének megszüntetését javasolja.
A tiszta levegő alapvető emberi jog, egészségünk alapfeltétele, életminőségünk meghatározója. Évente 13 ezer korai halál és egymillió megbetegedés köthető a légszennyezettséghez. Az állampolgárok joggal várják a döntéshozóktól, hogy ennek a felelősségnek a tudatában hozzák összhangba a szabályozást a tudományos eredményekkel, és ne halogassák tovább a szükséges intézkedéseket - teszik hozzá.