;

klíma;Greenpeace;Vadászati Világkiállítás;Greta Thunberg;klímasztrájk;

- "Lőttek a természetvédelemnek!" - Lázadásra hívtak a klímasztrájk szervezői

A Greenpeace újabb fővárosi akcióval hívta fel a figyelmet arra az ellentmondásra, hogy míg a kormány a "természetvédelem" jegyében tízmilliárdokból vadászati kiállítást szervez, Magyarország természeti helyzete igen sanyarú. A pénteki Klímasztrájk szervezői már lázadásra hívtak.

Több mint két és félszeresét költi az állam a vadászati világkiállításra, mint tíz nemzeti parkunkra összesen - hívta fel a figyelmet a Greenpeace Magyarország. Ennek nyomatékául a környezetvédő szervezet képviselői "Vadászati Kiállítás: Lőttek a természetvédelemnek!" feliratot helyeztek el a kormány által a természetvédelem jegyében meghirdetett esemény egyik fővárosi plakátja elé.

A 2021-es költségvetési törvény a tíz magyarországi nemzeti park működési kiadásaira 5,6, bérköltségeire pedig 7,3 milliárd forintot különített el. A kettő összegéből viszont lejön a 6 milliárd kötelező saját bevétel. A központi költségvetés tehát idén a hazai nemzeti parkoknak összesen kevesebb mint 7 milliárdot ad. A vadászati világkiállításra ellenben - legalábbis a friss közlések szerint - 17 milliárd forintnyi közpénzünket költötte el a kormány. És ebbe még bele sem számolták azt az 55 milliárdot, amiből a kabinet felújította az eseménynek helyt adó Hungexpo területét.

A Greenpeace szerint az "Egy a természettel – Vadászati és Természeti Világkiállítás" abszurd módon jelképezi, mi zajlik az országban természetvédelem címén. Miközben a - szakma egy része által is elvetett - eseményt a kormány a természetvédelem jegyében hirdette meg, 2011 óta nincs az országnak környezetvédelmi minisztériuma, a teendőket pedig a természet érdekeit rendre figyelmen kívül hagyó agrártárcához rendelték - idézik természetvédelmi szakértőjüket, Rodics Katalint.

A beépítésekkel tönkreteszik folyóink ártereit, tavaink partjait is - tették hozzá, példaként a Fertő tavi, közpénzből állt nagyberuházást felhozva. Itt "strandbővítés" címén 60 hektárnyi nemzeti parkot betonoznak le.

Bár a civil szervezet a szabályozott vadászatot nem ellenzi, a klíma- és ökológiai válság közepén természetvédelemnek álcázott, milliárdokba kerülő vadászati kiállítás helyett valódi tetteket sürget.

Lázadásra hívnak a környezetvédőkPénteken második alkalommal rendezett "Klímasztrájk" néven fővárosi felvonulást a Fridays For Future Magyarország és az Extinction Rebellion Magyarország. A szervezők már lázadásra hívtak. Az első, 2019-es esemény óta ugyanis tovább romlott az éghajlat helyzete. A politikusok ígéreteivel szemben a járvány utáni helyreállítás nem a zöld fordulat jegyében zajlott. A világ vezetői - a polgárok megkérdezése nélkül - tovább öntik a pénzt a hagyományos energiahordozókba. A döntéshozók a természetet változatlanul csak nyersanyagnak tekintik. Veszélybe kerültek olyan kulcsfontosságú élőhelyeink, mint a Fertő tó, a Velencei-tó, a tatai Öreg-tó, a Balaton, a kisoroszi szigetcsúcs vagy az Őrség. Az építkezések Natura 2000-es és nemzeti parki területen zajlanak. Ráadásul az éghajlatváltozás hatásait leginkább hátrányos helyzetű csoportok szenvedik el. Szerintük az önkormányzatiság helyreállítása is szükséges a zöld jövőhöz. Gyökeres, rendszerszintű, a bonyolult, tudományos eredményeket figyelembe vevő, a kiszolgáltatottak elnyomása ellen is küzdő változást sürgetnek.

Európai összevetésben is elképesztő költségei vannak a Kelenföld-Ferencváros vasútvonal felújításának.