"Nagyon elkeserítő és szomorú, hogy a napi politikát eddig elkerülő Ars Sacra fesztivált a petíciókkal és egyéb fenyegetésekkel sikerült belesodorni a politikába"- írta Facebook oldalán Dér András rendező, a fesztivál egyik alapítója, aki az Anyáim története című dokumentumfilm elmaradt vetítése miatt tiltakozása jeléül lemondott a zsűrielnöki tisztségéről, és így döntött a zsűri egyik tagja, Gelencsér Gábor filmtörténész is. Haragonics Sári és Dér Asia rendezők dokumentumfilmje, az Anyáim története vetítését a Citizen Go szervezet jelentette fel, amely tavaly a Meseország mindenkié kötet ellen is gyűjtött petíciót.
Dér András Facebookon olvasható gondolatait először a díjátadón mondta el, ebből idézünk: "Akik most elégedetten hátradőltek győzelmük tudatában, azok vesztesek, mert erőszakkal nem lehet sem téríteni sem igét hirdetni. De párbeszédet folytatni sem. Mi, a zsűri, azt gondoltuk, hogy az emberi kapcsolatok érzékeny bemutatása minden ember számára fontos. A dokumentumfilm különösen az a katalizátor, ahol a különböző gondolkodású, világnézetű emberek meghallva egymás véleményét képesek vitázni. Az Ars Sacra filmfesztivál a keresztényi értékek felmutatása mellett a híd szerepét is vállalja, hogy a médiában tematizált diskurzust személyes és emberi relációkban mutassa be. Ahol nem paragrafusokkal, statisztikai adatokkal, hanem embertársaink, felebarátaink küzdelmével találkozhatunk. A zsűri egyöntetű vélemény volt, hogy az Anyáim története ilyen filmalkotás."
A díjátadón több alkotó is kifejezte szolidaritását Dér Asia és Haragonics Sári rendezők mellett. Nyilvános Facebook bejegyzésben reagált a Visky Ábel, a Mesék a zárkából c. a fődíjas film alkotója, és a zsűri különdíját elnyerő, "...Csak az ének" c. film rendezője, Medgyesi Gabriella is, aki a betiltott film alkotóinak ajánlotta fel díját.