labdarúgás;

- Nem kapkodnak a magyar futballisták után

Hiába szerepelt jobban a válogatott a labdarúgó Európa-bajnokságon a reméltnél, csupán hat futballista talált a keretből új csapatot magának.

Az előzetes várakozásokat felülmúló Eb-szereplés után - döntetlen Franciaország és Németország ellen, az utolsó percekig versenyben volt a csapat a továbbjutásért a csoportjában - izgatottan várták a szurkolók és a sajtó is, hogy ezután ki merre veszi tovább az irányt. Ezzel szemben hiába volt izgalmas az átigazolási szezon (Cristiano Ronaldo és Lionel Messi is klubot váltott), a magyaroknak kevés izgulni valójuk akadt, csupán hatan helyezték át székhelyüket a torna után.

Bolla Bendegúz, Hahn János, Kecskés Ákos, Lovrencsics Gergő, Nagy Ádám és Varga Roland talált magának új kihívást. Közülük Kecskés, Bolla és Hahn egyáltalán nem lépett pályára, valamint Varga is mindössze egy percet kapott Portugália ellen, ezek a játékosok tehát nem az Eb-n mutatott teljesítményükkel hívták fel magukra a figyelmet. Nagy mindhárom találkozón kezdő volt, Lovrencsics a portugálok ellen az első perctől pályán volt, a két döntetlen alkalmával a cserepadról szállt be.

Ha megnézzük, hogy ez a hat focista honnan hova igazolt, vegyes érzéseink lehetnek. Bolla, Kecskés és Hahn összességében jól járt. Bolla a Fehérvárból egyenesen a Premier League-be szerződött, a Wolverhampton kétmillió eurót fizetett a játékjogáért. Árnyalja a képet, hogy másnap a klubja kölcsönadta a svájci elsőosztályú Grasshoppersnek. Hat forduló után a hetedik helyen áll az alakulat, Bolla minden alkalommal kezdett, egy gólpasszt osztott ki és gyakorolja a 3-5-2-es játékrendszert szárnyvédőként, nem véletlen, hogy a Wolves ideküldte, ugyanis a PL-csapat is a svájciak formációjában lép pályára.

Ha már Svájc, Kecskés a Luganóból igazolt az orosz élvonalba, a Nyizsnyij Novgorod ingyen szerződtette. A középhátvéd a bemutatkozó mérkőzésén gólt szerzett, ő is stabilan játszik a középmezőnyben tanyázó együttesben. Hahn az előző évben gólkirály lett az NB I-ben, az idei szezont még a Paksnál kezdte, ahol négy összecsapáson négyszer talált a kapuba. A Dunaszerdahely vette meg ismeretlen összegért, egyelőre két találkozón kapott lehetőséget, gólt még nem szerzett a szlovák élvonalban, a tavaly ezüstérmes DAC idén nem kezdett jól, Hahn, nem sokkal, de szakmailag valamennyit talán előre tud lépni.

A másik három Eb-n szereplő számára inkább visszalépést jelent szakmai szempontból a klubváltás: Nagy Ádám mindenkit sokkolt, amikor augusztus 27-én az olasz másodosztályú Pisa-hoz került. Ez a liga sokkal gyengébb, mint az angol Championship (ottani másodosztály), ráadásul Nagy korábban szerepelt már Olaszországban, de bolognai léigóskodása nem volt sikertörténet. Az elmúlt években anyagi gondokkal küzdő Pisa első öt meccsét megnyerte ebben a szezonban, Nagy először perceket, majd félórányi játéklehetőséget kapott, a Monza ellen pedig végig a pályán volt, mégis csalódást keltő, hogy bár jól játszott a kontinenstornán, nem talált magának erősebb csapatot. Lovrencsicset lejárt szerződésű játékosként a horvát élvonalbeli Hajduk Split szerződtette, a szélső hátvéd a magyarnál erősebb bajnokságba, de az FTC-nél gyengébb csapatba igazolt, ott azonban már kilenc mérkőzésen játszott, három gólpassz az eddigi mérlege. Varga Roland az MTK-ból az Eb után elfogadta az emírségekbeli Ittihad Kalba ajánlatát, négy bajnoki alatt egyelőre nem talált be, a 31 éves játékos választását vélhetően elsősorban nem a szakmai szempontok motiválták. 

Öt éve kilencen váltottak klubot az Eb utánA 2016-os Eb után az akkori 23 fős keretből kilencen szerződtek új csapathoz. Akkor az alábbi futballisták találtak maguknak másik csapatot: Bese Barnabás: MTK-Le Havre (francia másodosztály) Fiola Attila: Felcsút–Fehérvár Korhut Mihály: Debrecen-Hapoel Beer-Seva (izraeli elsőosztály) Lang Ádám: Fehérvár-Dijon (francia előosztály) Kleinheisler László: Werder Bremen-Darmstadt (német elsőosztály) Lovrencsics Gergő: Lech Poznań-Ferencváros Nagy Ádám: Ferencváros-Bologna (olasz elsőosztály) Stieber Zoltán: Hamburg-Kaiserslautern (német másodoszály) Dzsudzsák Balázs: Bursaspor- Al Wahda (arab emírségekbeli első osztály) A válogatott abban lépett előre az elmúlt években, hogy több játékosa szerepel európai élbajnokságban, Gulácsi Péter, Willi Orbán, Sallai Roland és Szalai Ádám a Bundesligában játszik, de ez még mindig kevés az európai középmezőnybe tartozó többi válogatotthoz képest. A 2016-ban a portugálok ellen két gólt szerző Dzsudzsák a török élvonalból az Egyesült Arab Emirátusokba igazolt, idén pedig amellett, hogy többek között Botka Endre és Schäfer András sem tudott feljebb lépni, Nagy Ádám egyértelműen a korábbihoz képest gyengébb együtteshez került.  

A 32 éves pilóta mögött címvédő és hétszeres világbajnok csapattársa, a brit Lewis Hamilton végzett másodikként, míg a harmadik időt az összetett pontversenyben jelenleg vezető Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője autózta.