Egyeduralomra tör Kais Saied tunéziai államfő, fittyet hányva a demokrácia és az alkotmányos rend visszaállítását kérlelő honfitársaira és Nyugatra. A nyugalmazott jogászprofesszorból lett köztársasági elnök szerdán önkényesen teljhatalommal ruházta fel magát: az állami közlönyön keresztül bejelentette, hogy rendeleti kormányzást vezet be és figyelmen kívül hagyja az alaptörvény bizonyos passzusait.
Saied még július végén ragadta magához a hatalmat, a koronavírus-járvány és a rossz gazdasági helyzet miatt kitört erőszakos tüntetések teremtette rendkívüli helyzetre hivatkozva leváltotta a miniszterelnököt, felfüggesztette a parlament működését és a képviselők mentelmi jogát. Kritikusai már akkor puccsot kiáltottak, köztük volt a törvényhozásban legnagyobb frakcióval rendelkező mérsékelt-iszlamista Ennahda (Újjászületés) mozgalom elnöke, Rached Ghannouchi. A pártvezető azonban hamar változtatott hangnemén, augusztus elején már reményét fejezte ki, hogy az elnök rendkívüli intézkedései “lehetőséget adnak a reformra”. Gyors pálfordulása mögött az állhatott, hogy Saied hatalomátvétele akkor még megkérdőjelezhetetlenül népszerűnek számított. A tunéziai társadalom mélyen csalódott a 2011-es Jázminos forradalmat követő rendszerváltásban, mert az nem hozta el a várt jólétet. Éppen ezért rengetegen reméltek megváltást a politikai elittel szembehelyezkedő államfőtől, aki azt ígérte, leszámol a korrupcióval és inkompetenciával, ami szerinte az elmúlt tíz év politikai-gazdasági stagnálását okozta.
A tunéziai elnök egyelőre semmilyen látványos eredményt vagy épkézláb megoldási tervet nem tudott felmutatni, ezért fogyni látszik az emberek türelme - ezt jelzi, hogy múlt szombaton Tuniszban már százak tiltakoztak az Saied ellen, igaz, néhány tucatnyian mellette is felvonultak. Az államfő azzal, hogy szerdán lényegében diktátornak kiáltotta ki magát, érzékelhetően kiverte a biztosítékot. Ghannouchi és más pártok képviselő újfent puccsot emlegetnek, vasárnapra pedig aktivisták nagyszabású tüntetést szerveznek Tuniszba - kulcskérdés, hogy mekkora tömeg fog kiállni a demokráciáért. A legutóbbi, szeptember közepén készült felmérés ugyanis még azt mutatta, hogy akkor a tunéziaiak 90 százaléka Saiedre szavazott volna egy elnökválasztáson.