;

Tudomány;zsírok;tejtermékek;

- A tejzsír csökkentheti a szívbetegségek kockázatát

A nemzetközi kutatócsoport megállapítása szembe megy az eddig általánosan elfogadott nézettel, miszerint a zsíros tejtermékek fogyasztását a bennük lévő telített zsírok miatt kerülni kell.

A tejtermékekben található zsiradékok csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A Plos Medicine folyóiratban megjelent kutatásból egyértelműen az derült ki, a nagyobb zsírbevitel csökkenti a megbetegedések számát. A nemzetközi kutatócsoport megállapítása szembe megy az eddig általánosan elfogadott nézettel, miszerint a zsíros tejtermékek fogyasztását a bennük lévő telített zsírok miatt kerülni kell.

A kutatók 4 150 hatvanéves svéd önkéntest kezdtek vizsgálni 16,5 éven keresztül: a vérükben található bizonyos zsírsavak szintjét mérték, amelyeket tejtermékekben fogyasztottak. Azért a svédeket választották, mert körükben közismerten magas a tejtermék fogyasztás aránya. Miután kiszűrték az egyéb kockázati tényezőket, kiderült, akiknél magas volt ezeknek a zsírsavaknak a szintje, nem szenvedtek szív- és érrendszeri problémáktól, és az sem növelte ezek kockázatát, ha sok tejet, sajtot, stb. fogyasztottak. “Egyre több bizonyítéka van annak, hogy az élelmiszerekkel fogyasztott zsírok típusának, illetve azok forrásának - tej, sajt, vaj, joghurt - sokkal nagyobb hatása van az egészségre, mint a mennyiségnek.

A zsírok hatásmechanizmusa sokkal komplexebb, mint korábban gondoltuk” - mondta Kathy Trieu, a tanulmány vezető szerzője. Vagyis a napi vásárláskor nem annyira a feltüntetett zsír százalékára kell figyelni, mint inkább arra, hogy például ne legyen a termékben ízesítőszer. “Fontos észben tartani, hogy a tejtermékek nem csak telített zsírsavakban gazdagok, hanem más tápanyagokban is, amelyek részei az egészséges étrendnek. Mindazonáltal az olyan zsírok, mint amilyenek a tengeri állatokban, diófélékben, nem trópusi eredetű növényi olajokban találhatók, sokkal jobb hatással vannak az egészségünkre, mint a tejtermékekben lévő zsírok” - tette hozzá Kathy Trieu.

A tanulmány megállapításának ellenzői viszont azt vetették fel, hogy a vizsgált személyek olyanok voltak, akik körében kevés volt a dohányos, sokat mozogtak, testtömegindexük jó volt. Szerintük az adatok nagy halmazának elemzése nem igazolja a tanulmány eredményeit, inkább egybeesésről van szó, mint ok-okozati összefüggésről.   

Az elsőfokon börtönre ítélt zenész a családi vagyon eladásával jótékonykodik.