Az ellenzéki előválasztáson minden nagykorú magyar állampolgár szavazhat, akinek magyarországi állandó bejelentett lakhelye van. Ebből az is következik, hogy azok a külföldön élő, tartózkodó magyar állampolgárok, akiknek nincs állandó bejelentett lakhelyük Magyarországon, nem szavazhatnak.
Megkérdeztük, az előválasztás szervezői miért nem tették lehetővé, hogy ők is szavazhassanak az ellenzéki miniszterelnök-jelöltekre (ha egyéni jelöltekre nem is). Elvi vagy gyakorlatai megfontolásokból döntöttek így? Válaszában az Országos Előválasztási Iroda előrebocsátotta: az ellenzéki előválasztás technikai és elvi szabályainak kialakításakor az „állandó lakhely szükségszerűségét” hosszas tárgyalási folyamat végén állapították meg a pártelnökök. A döntés praktikus oldala az volt, hogy a sátrakban nagyon sok az adminisztratív feladat: ezek miatt még így is jelentős sorok vannak. Ha más választókerületekben is szavazhattak volna, akkor az további fennakadást és nehézséget jelentene, ami csaknem ellehetetlenítette volna az előválasztást – állapította meg az Országos Előválasztási Iroda.
A „kettős szavazójogot” pedig – miszerint a szavazás helyétől függően változna a választópolgár által leadható szavazatok száma – az egyenlő választójoggal ellentétesnek ítélték a választási szabálykönyv kidolgozói.
Az előválasztáson résztvevők száma közben meghaladta a 200 ezret. Szerdán több mint 61 ezer ember szavazott, túlnyomó többségük a közterületeken felállított sátrakban – adta hírül csütörtökön az előválasztás hivatalos Facebook-oldala.