;

Afganisztán;tálibok;nők;

- Állítólag csak átmenetileg mellőzik a nőket

Hogy ezúttal milyen jövő vár a nőkre, azt talán még a tálibok sem határozták el.

Az emberi jogokat, a nemzetközi közösség elvárásait és a hatalomátvétel utáni hetekben tett ígéreteiket semmibevéve az iszlamista tálib mozgalom a napokban látványos lépéseket tett az afgán nők közéletből való kiszorítására.

Hamdullah Namoni, Kabul megbízott főpolgármestere vasárnap arra utasította az önkormányzat alkalmazásában álló nőket, hogy maradjanak otthon, csak akkor menjenek dolgozni, ha a férfiak nem tudják helyettesíteni őket. Sokat elmond az iszlamisták nemi szerepekkel kapcsolatos felfogásáról, hogy a tálib városvezetőnek a nyilvános vécék női részén dolgozókat említette a pótolhatatlan női munkaerő példájaként. Namoni mindenesetre arról biztosította az érintetteket, hogy átmeneti intézkedésekről van szó, amíg a “helyzet normalizálódik”.

A tálibok szerint szintén ideiglenes állapot, hogy a szombaton újraindult középfokú oktatásban egyelőre kizárólag a fiúk vehetnek részt. Zabihullah Mudzsáhid, a tálib mozgalom szóvivője azt állította, hogy hamarosan megnyitják a középiskolákat a diáklányok számára is. A Reutersnek adott interjújában elmondta: időbe telik, hogy megszervezzék a lányok biztonságos utazását a tanintézményekbe. Az elmúlt két évtizedben Afganisztánban is elterjedt koedukált osztályok azonban ezt követően sem térnek vissza; nemi alapon szegregált oktatás lesz, a fiúkat csak férfi, a lányokat csak női tanárok taníthatják, ezt az elvet a múlt héten már az egyetemeken be is vezették. Mindez azonban hátrányosan érinti a diáklányokat, hiszen az iskolákban a pedagógusok nagyjából egyharmada, az egyetemi oktatók pedig kevesebb mint hetede nő, vagyis egyáltalán nem biztos, hogy megoldható minden lány tanítása. A férfiak egyébként azért bírnak ekkora többséggel a tanerőben, mert az előző tálib rezsim alatt a nőknek egyáltalán nem volt joguk tanulni.

Hogy ezúttal milyen jövő vár a nőkre, azt talán még a tálibok sem határozták el. Az iszlamisták nem számítottak arra, hogy ilyen hamar ölükbe hullhat a győzelem, ezért vélhetően nincs is kiforrott víziójuk arról, milyen társadalmat építsenek. Sajtóértesülések szerint ráadásul a mozgalomban súlyos belviszályok dúlnak. A nőket érintő átmeneti rendelkezések célja alighanem az, hogy a tálibok időt nyerjenek, rendezzék soraikat és eldöntsék, mit fognak megengedni a nőknek. 

A külügyminiszter állítja, a nemzetközi liberális mainstream képmutató, mert kioktatnak minket arról, hogyan kell demokráciát csinálni, mennyire fontos a véleményszabadság, közben pedig ez a legkirekesztőbb ideológiai irányzat, amellyel ha valaki nem ért egyet, azt azonnal megbélyegzik.