Szerda késő estig tartott a brit kormányátalakítási kirakós játék, melyre ezúttal Boris Johnson westminsteri parlamenti hivatalában és nem a rezidenciáján került sor, megtakarítva ezzel kiakolbólított minisztereinek a Downing Street-en összegyűlt újságírók előtti látványos szégyenfutást. A déli, immár ismét a túlzsúfolt alsóházban, és nem virtuálisan megrendezett, zajos miniszterelnöki interpellációs félóra után kezdődött, régóta rebesgetett átrendezés elengedhetetlennek tűnt annak fényében, hogy Johnson néhány minisztere alaposan lejáratta magát a tavaly március óta tartó járvány ideje alatt. A kormánypárt tekintélye megtorpanásának jeleként több friss közvélemény-kutatásban is 4 százalékra csökkent a Konzervatívok előnye a Munkáspárt előtt, a legmegbízhatóbbnak tartott YouGov szerint a legnagyobb ellenzéki tömörülés 35 százalékával két ponttal meg is előzi a 33 százalékon álló torykat.
Boris Johnson hirtelen nagyon sürgősnek érezhette a váltást, hiszen kardja azon a napon sújtott le, amikor 79 éves korában váratlanul elhunyt édesanyjáról készült nekrológok megjelentek az országos napilapokban. Néhány órányira volt a zsidó naptár egyik legfontosabb ünnepe, a Jom Kippur azaz Engesztelés napja, amely családjaik folytán a kabinet két elmozdított tagját, Dominic Raab külügy- és Robert Jenrick, lakásépítési és közösségi minisztert is érintette. Előbbi, a diplomáciai kar ostromlott vezetője, egyben fekete öves karatés, nem hagyta magát egykönnyen két vállra fektetni. Raab, akit a tálibok afganisztáni hatalomátvétele egy Kréta szigeti luxus üdülőhelyen találta, ahonnan még telefonbeszélgetéseket sem vállalt kabuli hivatali megfelelőivel, nem érte be a Johnson által kínált igazságügyminiszteri tisztséggel. Addig alkudozott, amíg e poszt mellé a miniszterelnök-helyettesi pozíció is az ölébe hullott. Ez az első alkalom a tisztség betöltésére azóta, hogy a 2015-ös választás konzervatív győzelmével megszűnt a koalíciós kormányzás a liberális demokratákkal. Raab, aki tavaly április átmenetileg helyettesítette Boris Johnsont annak koronavírus-fertőzése idején, a felsorolt sarzsik mellett a jövőben a lordkancellár címével is dicsekedhet. Hasonló "felfelé bukáson" utoljára Angela Rayner, Sir Keir Starmer helyettese esett át, amikor a tavaszi részleges, fiaskóval felérő választás után a munkáspárti vezető el akarta mozdítani, de végül négy új feladatkörrel került ki a párharcból.
A vártnál átfogóbb kormányátalakítás során a Konzervatív Párt történetében először került nő a külügyi és nemzetközi fejlesztési tárca élére. Az ambiciózus, az alkalomra a toryk hagyományos kékjébe öltözött Liz Truss kinevezésével az is első ízben fordul elő, hogy az ún. "négy nagy" kormányzati tisztség (kormányfő, kül-, bel- és pénzügyi tárca) felét nők töltik be. Meglepetésre megmaradt ugyanis állásában Priti Patel belügyminiszter asszony, aki a kiújult menekülthullám kezelésében mutatott tehetetlensége és arrogáns vezetési stílusa miatt ismételten támadások kereszttüzébe került. Az egyenlő esélyek másik területén is ért el előrehaladást a kormányfő, hiszen Nadhim Zahawi avanzsálásával az oktatási minisztérium élére immár hat, az etnikai kisebbségek közül kikerült miniszter foglal helyet a Downing Street 10 híres asztala körül. Zahawi a gyors sikertörténetnek bizonyult oltási program megszervezésével hívta fel magára a figyelmet. Az iraki kurd származású karizmatikus politikus egy éppen ellentétes, bizonytalanságot sugárzó és a pandémia idején az oktatás, elsősorban a vizsgaprogram területén súlyos kudarcokat elszenvedett politikus társa, Gavin Williamson helyére lép, akit alkalmatlansága egyenesen a hátsó képviselői padsorokba száműzött.
Népszerűsége és hatékonysága a Konzervatív Párt élére katapultálta a kormány egyik legdinamikusabb fiatal tagját, az eddigi digitális, kulturális, sajtó és sportügyi miniszert, Oliver Dowdent. A tárca élén helyébe lépő 64 éves Nadine Dorries rossz omen a BBC számára, melynek jövője szenvedélyes viták tárgya. Dorries gyakorta hangoztatott véleménye szerint a közszolgálati óriás elfogult, a baloldal felé hajlik, így indokolt, hogy megvonják tőle az előfizetési díjat, amit minden, tévékészülékkel rendelkező britnek be kell fizetnie, akár nézi a BBC-t, akár nem. A The Times napilap szerint Dorries késői karrierjének nem árt, hogy szoros szövetségese Johnson ifjú feleségének, Carrie-nek.
Újabb fordulatot vett a kormány intellektuális nagyágyúja és elkötelezett reformere, Michael Gove pályafutása, akinek a feladata a jövőben az ország északi és déli része közötti életszínvonal- különbség ígért kiegyenlítése, a várostervezés és a lakáspolitika lesz. Missziójának sikere hozzájárulhat annak a találgatásnak a megvalósulásához, mely szerint Boris Johnson előrehozhatja a 2024 decemberében esedékes választásokat és akár már 2023. májusában vagy júniusában az urnák elé invitálhatja a választópolgárokat. A konzervatív pártközpont a westminsteri Matthew Parker Streeten Oliver Dowden vezetése alatt mostantól kezdve ezt készíti elő.