Meglepő eredmény született az idei amerikai nyílt teniszbajnokság női kiírásában, ugyanis két tinédzserkorú játékos, a 18 éves Emma Raducanu és a 19. születésnapját szeptember 6-án ünneplő Leylah Fernandez vívta a finálét. A fiatalabb brit – aki a verseny előtt a világranglista 150. helyén jegyeztek – a selejtezőből indulva menetelt a végső győzelemig, mindezt pedig úgy érte el, hogy szettet sem veszített.
„Egyetlen egy teniszszakember sem gondolta, hogy két tinédzser fogja a döntőt játszani, már csak azért sem, mert a Grand Slam-érában még nem fordult elő, hogy valaki a selejtezőből megnyerje a tornát” – kezdett bele lapunk érdeklődésére Babos Csaba, a párosban háromszoros világbajnok Babos Tímea édesapja, nevelőedzője. – Ez egy sporttörténeti tett, ami szinte megismételhetetlen. A döntő színvonala messze túlmutatott a szakemberek várakozásain. Ha egy fiatal bekerül a döntőbe, akkor előfordul, hogy megilletődötten játszik, most viszont az első perctől az utolsóig hihetetlen küzdelem zajlott” – folytatta a Magyar Tenisz Szövetség női szakágvezetője.
Babos Csaba reményét fejezte ki, hogy a média nem szedi majd szét a két fiatal játékost. „Raducanunak bizonyosan nem ez lesz az utolsó győzelme és Fernandezt is alkalmasnak tartom arra, hogy Grand Slameket nyerjen. Azt gondolom, hogy ezekkel a játékosokkal lehet számolni, meglátjuk, más borításokon mire lesznek képesek. Ahhoz, hogy a tehetséget újabb sikerekre váltsák, nagyon sokat kell dolgozniuk. A következő versenyekre sokkal jobban felkészülnek majd ellenük, jobban kielemzik a játékukat, nem biztos, hogy könnyű lesz megtartani ezt a szintet” – tekintett előre.
Babos Csaba lánya júniusban kikapott Raducanutól Nottinghamben, így arról érdeklődtünk, az a vereség a 18 éves brit GS-győzelme után más színben tűnik-e fel. „A meccs után Timi kapott hideget-meleget, hogy egy bénától, olyan valakitől kapott ki, aki nincs a világranglistán a legjobb 300-ban. Azóta nem telt el sok idő, nem ezalatt a két-három hónap alatt tanult meg Raducanu teniszezni. Ennyit arról a közegről, amiben élünk, könnyű látatlanban kritikákat megfogalmazni” – zárta szavait.
Köves Gábor, a férfi Davis Kupa szövetségi kapitánya lapunk érdeklődésére elárulta, hogy a US Open előtt nem számított erre a párosításra, a torna közben viszont a mutatott játék alapján már reális esély mutatkozott arra, hogy ez a két lány jusson el a fináléba.
„Amikor nagyon nagy tehetségek átgázolnak a többieken, az két dolgot jelenthet: a mezőny nem elég erős, vagy olyan kimagasló képességű versenyzőkről van, akik már a pályafutásuk ennyire korai szakaszában megtudják ezt tenni. Szerintem inkább az utóbbiról van szó. Két olyan lányról van szó, akik nagyon sokra vihetik, persze láttunk már arra példát, hogy ez nem sikerül. Jelena Ostapenko hasonló korú volt, amikor megnyerte a Roland Garrost, mostanra viszont szinte eltűnt a mezőnyben. Azt hiszem, hogy mindketten mentálisan nagyon jók, máskülönben nem értek volna oda a döntőbe. Én úgy gondolom, hogy Fernandeznek a stílusából, alkatából adódóan nehezebb dolga lesz jó eredményt elérnie salakon vagy füves borításon. Raducanunak még több tapasztalatra lesz szüksége salakon, hogy jobb eredményt érjen el. Meglátjuk, hogy bírja a fizikumuk, a testük, illetve egy ilyen szituációt nem mindenki tudja fejben úgy kezelni, hogy továbbra is jó teljesítményt nyújtson” – magyarázta Köves Gábor.
„Azért, mert két tinédzser játékos játszott egy döntőt, nem azt jelenti, hogy a következő Grand Slamen is ez fog történni. Mindig jönnek játékosok, akik jók. Sofia Kenin és Sloane Stephens is nyert Grand Slamet, most róluk sem lehet igazán hallani, komoly mentális erő és munka kell ahhoz, hogy valaki a toppon maradjon, ez kevés játékosnak sikerült az utóbbi időben. Serena Williams nem tudja, tudta már hozni azt a teljesítményt, mint a pályafutása korábbi szakaszában, ennek az összessége jelenti azt, hogy változnak az idők, és sok különböző játékos nyer” – zárta szavait Köves Gábor.
Temesvári Andrea – aki egyéniben hetedik is volt a világranglistán, párosban pedig 1986-ban megnyerte a Roland Garrost – lapunknak arról beszélt, hogy szerinte az a normális, hogy jönnek folyamatosan a fiatalok és az volt kuriózum, hogy volt egy Steffi Graf vagy egy Serena Williams.
„A nőknél sokszor számít, hogyan alakul egy párkapcsolat, a fiatal lányok nővé válnak. Fontos, hogy milyen stáb áll mellettük, mekkora lesz az elvárás feléjük, illetve mekkora elvárás lesz saját maguk felé. Nagyon sok összetevő kell ahhoz, hogy egy ilyen eredmény megszülessen. Most fantasztikusan teniszeztek, de van még hova fejlődni. Én bízom benne, hogy a jövőben is sok játékos tud majd Grand Slamet nyerni, ettől sokkal színesebb lenne a tenisz. Ez sokkal nagyobb reményt ad a fiatalabb generációnak.”
A teniszedzőként tevékenykedő Temesvári Andrea szerint a mai generáció sokkal bátrabb, nem rossz értelemben mondva kevésbé tiszteli a top játékosokat.
„Bennük van az amerikai mentalitás, hogy bármire képesek, megváltozott az attitűdjük. Amikor megérkezett az edzésre Körmöczy Zsuzsi néni nekem tizenévesen remegett a kezem, lábam. Aztán a példaképem, Chris Evert ellen játszottam, közel voltam az első szettben ahhoz, hogy megverjem. Kinéztem a lelátóra, annyit mondtam apukámnak, hogy verem Chris Evertet. Ott abban a pillanatban vége is volt. Lehetett tudni, hogy el fogom veszíteni a meccset, mert nem hittem el. Ezeknek a gyerekeknek nem jut eszükbe ilyen. Mi más rendszerben nőttünk fel, valószínűleg ez is kell ahhoz, hogy odakerüljenek. Viszont nagyon tetszik a két lány visszafogott, alázatos viselkedése. Nem ijednek meg senkitől, de nem éreztem azt, hogy nagyképűek lennének, miközben vannak olyan fiatalok, akiknek nekem nem tetszik az attitűdjük. Nagyon bízom benne, hogy ez a két lány ilyen kedves, mosolygós és intelligens marad. Mindkettejük családi háttere is hozzásegíti őket ehhez, tudják, hogy honnan jönnek, nem lettek elkapatva, két lábbal a földön járnak” – fogalmazott Temesvári Andrea.