;

férfi kézilabda BL;

- Kézis BL-rajt: sekély esély

Kihúzta a gyufát mindkét magyar férfi csapat az előző szezonban, idén ezt elkerülnék, amire van is sansz, de az rejtély, hogy mekkora.

A realitásokat messze felülmúlóan optimista a Veszprém szereplését elemző beharangozó az Európai Kézilabda Szövetség hivatalos honlapján: a sportági vezetés nem volt szűkmarkú az esélylatolgatás során, ugyanis a magyar bajnoki ezüstérmes Telekom Veszprémet a legjobb négy közé várja a férfi Bajnokok Ligája ma rajtoló idényében. A magyar bajnok Pick Szegedet ellenben annyira nem veszi komolyan, hogy csak a hetedik helyre rangsorolja az írás.

A sorrend annyiban helytálló, hogy felállításakor a korábbi erőviszonyokat veszi alapul, csakhogy ezek mára megváltoztak. Pláne a Veszprém esetében. A bakonyi egylet az előző szezonban előbb elbukta a bajnoki aranyérmet a Szeged ellenében (kettős vereséggel), majd lemaradt a BL kölni négyes döntőjéről (a francia HBC Nantes elleni negyeddöntőben nem volt valós esélye a továbbjutásra). A pechszéria a vezetőedző, a spanyol David Davis állásába került, utódja Momir Ilics, a korábbi veszprémi ász lett, aki vitathatatlanul közel áll a klubvezetés és a szurkolók szívéhez is: mindkét helyen nagyon bíznak abban, hogy „Momo” edzőként is olyan csupaszív és soha meg nem alkuvó tréner lesz, mint amilyen a pályán volt.

Csakhogy a feltételek változtak a korábbiakhoz képest: a klubvezetés a hírek szerint manapság nem önti, csak kisebb sugárban folyatja a pénzt, így már nem csupán a Final Four elérése az egyetlen elfogadható eredmény a szezonban. A játékospolitikában megváltozott a prioritás, a hangsúly eltolódott, nem világsztárokat, hanem fiatal tehetségeket igyekeznek beépíteni a magyar rekordbajnok keretébe a következő években. A generációváltás megkezdése mellett kimondott cél a bajnoki cím visszaszerzése, a BL-ben viszont csak „a minél jobb szereplést” fogalmazták meg elvárásként a klubvezetők.

A keretből távozott Székely Márton, a norvég Kent Robin Tönnesen, a dán Nikolaj Markussen, a montenegrói Vuko Borozan, az orosz Danyiil Siskarjov és a portugál Rogerio Moraes is. A klub csak egy játékost igazolt, a válogatott beálló Sipos Adriánt, saját utánpótlásából pedig több fiatalt is a felnőtt együtteshez irányított.

Egyelőre jól szaladt a csapat szekere, a SEHA Liga döntőjében hétméteresekkel verte a horvát PPD Zagreb csapatát. A bajnokságban mindkét mérkőzését hozta a Veszprém, amely rögtön csúcsrangadóval kezd a BL B csoportjában: csütörtökön 18.45-től a Paris Saint-Germaint fogadja (tv.: Sport1). Egyelőre nem lehet megmondani, hogy milyen erőt képvisel a csapat, amelyben kétségkívül van spiritusz, a kérdés csak az: Ilicsnek sikerül-e lángra is lobbantania?

A magyar sportfinanszírozás értelmezhetetlen gyakorlatára világít rá a bajnok Szeged esete: a MOL, amelyik évtized óta a csapat egyik főszponzora volt, a várva-várt arany után minden indoklás nélkül lelépett a Tisza-partról. És feltűnt egy másik (alacsonyabb) nívót képviselő csapatnál (Tatabányán). A megmagyarázhatatlan döntést tovább árnyalja, hogy a MOL nem kért névhasználatot új kedvencétől, ami arra enged következtetni: a magyar óriáscég vagy nem önszántából döntött a váltás mellett, vagy a MOL-vezetésben senkinek sincs fogalma a szponzoráció mibenlétéről. Semelyik nem túl szívderítő…

A csapat célja ettől még nem változott, a négyes döntő az álma. Az már korábban eldőlt, raklapnyi kulcsember távozik a nyári szünetben: az orosz Dmitrij Zsitnyikov, a cseh Stanislav Kaspárek, a spanyol Joan Canellas, a svéd Jonas Källman és a szlovák Martin Stranovsky máshol folytatja. Helyükre érkezett egy osztrák és egy norvég balszélső, Sebastian Frimmel és Alexander Blonz, egy norvég és egy spanyol jobbátlövő, Kent Robin Tönnesen és Imanol Garcíandia, valamint egy portugál irányító, Miguel Martins. Az NB I-ben eddig mindhárom találkozóján győzött a csapat, amely szerdán 18.45-től a francia Montpellier HB otthonában kezd a BL-ben (tv.: Sport1). Az EHF honlapja szerintünk alábecsüli a Szegedet, ámbátor az sokat mondó, hogy eddig egyszer sem tudott a négyes döntő közelébe férkőzni a csapat.

A gigamezőnyben 13 nemzet klubcsapata indul, és a fél év alatt lejátszott 132 mérkőzés után csak az egyik énekelheti majd az aranyszínű konfettiesőben: „We Are the Champions!”

A férfi BL csoportbeosztásaA csoport: Pick Szeged, THW Kiel (német), Vardar Szkopje (északmacedón), Aalborg HB (dán), Meskov Breszt (fehérorosz), Montpellier HB (francia), PPD Zagreb (horvát), Elverum HB (norvég). B csoport: Telekom Veszprém, Paris Saint-Germain (francia), FC Barcelona (spanyol), FC Porto (portugál), Lomza Vive Kielce (lengyel), SG Flensburg-Handewitt (német), CS Dinamo Bucuresti (román), Motor Zaporizzsja (ukrán).

Ötvenkét éve Prágában, a csehszlovákok elleni döntetlennel indult el a lejtőn a magyar labdarúgás, a folyamat azóta is tart.