klíma;energiahatékonyság;Energiaklub;

- A civilek a szegények energiatámogatását növelnék

Szakmai szervezetek az éghajlat és a társadalom szempontjából is átgondolatlannak tartják a kormány - uniós engedély híján is - meghirdetett lakossági napelemtelepítési elképzeléseit.

A "lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva" című pályázati terv megvalósítása a helyreállítási források eltékozlása lenne - tette közzé véleményét az Energiaklub, a Habitat for Humanity Magyarország és a Magyar Természetvédők Szövetsége. A magyar kormány bizottsági jóváhagyás nélkül is megkezdi az unió úgynevezett helyreállítási és ellenállóképességi eszközének elosztását. A tervezett, több mint kétszázmilliárdos forrásból 35 ezer háztartás kapna száz százalékos támogatást napelemtelepítésre vagy ehhez kapcsolódó fűtéskorszerűsítésre.

Önmagában azt, hogy a kabinet segítené a háztartások energetikai fejlesztését, üdvözlik. A tervben ugyanakkor súlyos szakmai hiányosságokat fedeztek fel, amely nem áll összhangban a forrás elköltésére korábban benyújtott magyar tervvel sem. A kiírás jelentős átdolgozását javasolják annak érdekében, hogy a pályázat a rezsi tartós csökkentése révén tényleg az energiaszegénységben élőket segítse.

A korábban benyújtott kormányterv szerint az intézkedés fő célja a lakóépület-fűtési környezetszennyezés, valamint az energiaszegénység csökkentése. A pályázati felhívás tervezete ugyanakkor országosan egységes, vagyis nem tartalmaz területi szűkítést, amit a civilek kifogásolnak.

Az elképzelés szerinti fűtéskorszerűsítés épülethatékonyság-javítás nélkül energia- és pénzpazarló. Az anyag az energiatakarékossági beruházások közül csak nyílászárócserét támogat. A szintén pályázható elektromos infrapaneleket és villanyradiátorokat átlagos vagy annál rosszabb állagú épületek esetén nem tartják elfogadhatónak. A villamosenergia-alapú fűtés túlterheli a hálózatot és még növeli is a károsanyag-kibocsátást. A kiírás szerinti harmadik lehetőséget, vagyis a napelemek melletti hőszivattyút szintén csak hatékonysági felújítással együtt vélik támogathatónak.

A tervezet túl széles kör számára nyitja meg a száz százalékos támogatás lehetőségét, vagyis nem összpontosít a tényleg energiaszegénységben élőkre - hívják fel a figyelmet. Az épületek energiahatékonyságának átfogó, szakszerű fejlesztése nélkül a legkiszolgáltatottabb családokon egyáltalán nem segítenének a felhasználást valószínűtlenül megnövelő elektromos fűtőtestek. A kiírásban szereplő jövedelmi korlát túl kedvező. (A terv szerint az ingatlanban lakók egy főre eső átlagos jövedelme a tavalyi adóbevallásuk alapján nem haladhatja meg a 4,85 milliót.) Így azok is pályázhatnak, akik önerőből, vagy épp támogatott hitelből is vállalhatják a munkálatokat. A szegényebb, több gyermeket nevelő vagy más módon sérülékeny háztartások nem élveznek előnyt. A pályázatok várható nagy száma - a korábbi évek hasonló kiírásainak tapasztalataiból kiindulva - sok erőforrást köt le és elveszi a célzott támogatás lehetőségét - írják.

A száz százaléknál valamivel alacsonyabb támogatási arány jóval több lakás felújítását tenné lehetővé - vélekedett az Energiaklub által tervezett múlt hét csütörtök esti online eseményen Magyar László, a civil szervezet projektvezetője. Szerinte lakóingatlanon kívüli épülettípusokra is ki kellene terjeszteni a jogosultságot. Szintén kérdés, mikortól kötelezi a kormány a napelemeseket a jelenlegi úgynevezett szaldó- helyett a szempontjukból kedvezőtlenebb bruttó elszámolásra.

Mivel a jelenlegi terv alapján a beruházásra önerőből is kész középosztálybeliek szintén jogosultak, az nem hogy nem teremt új piacot, de - a korábbi tapasztalatok alapján - még az eddigi folyamatokat is megtöri - vélekedett Szolnoki Ádám, a Manap Iparági Egyesület elnöke. Tavaly, mindennemű támogatás nélkül, 24 ezer háztáji napelem létesült - hozta fel példaként. Szavai szerint egy egyeztetésen az Innovációs és Tecnológiai Minisztérium (ITM) szakértői kilátásba helyezték a jövedelmi korlát csökkentését.

A beszélgetésen kisebb vita alakult ki arról, hogy a támogatást mennyiben kellene a lakás adottságainak mélyebb, műszaki vizsgálatához kötni. Mindazonáltal Hornyik Anna, a civil szervezet kommunikációs menedzsere azt tanácsolta: az érdeklődők ne építésszel, hanem - a Magyar Mérnöki Kamaránál nyilvántartott - épülenergetikussal tekintsék át a lehetőségeket. Magáról a kiírásról a lebonyolítást végző, állami ÉMI Nonprofit Kft.-től kérhető tájékoztatás.

Novemberben nyílik az ablakA kormány a pályázat tervezetét augusztus végén bocsátotta társadalmi vitára. A vélemények beadási határideje múlt vasárnap járt le. A honlapon több mint kétszáz álláspont jelent meg. Függetlenül attól, hogy ebből az ITM mennyit vesz figyelembe, a kiírásterv szerint a honlap beadási ablaka a közép- és nyugat-dunántúli térség számára november 15-én nyílik meg, amiután hetente a többi terület is kerül sorra. Így érdemes sietni az előkészületekkel.

Tavaly a beszűkült piac ellenére is nőtt az ágazat árbevétele.