;

Olaszország;Mario Draghi;oltásellenesség;

- Mi a fontosabb?

Újra és újra eltűnődik az ember az oltáselleneseknek azon az állításán, amely szerint azért nem szabad kötelezővé tenni a koronavírus elleni vakcinát, mert azzal megsértik az emberek szuverenitását. Az most mindegy is, hogy több kötelező védőoltás létezik, és korábban el is fogadta őket a társadalom. Az azonban különösen meghökkentő, hogy ezeket az oltásellenes mozgalmakat éppen a jobboldali populisták karolták fel.

Elsősorban két olasz pártról, Matteo Salvini Ligájáról, illetve az ellenzékben lévő Olasz Testvérek nevű politikai erőről van szó, amelynek elnöke az utóbbi időben Orbán Viktorral barátkozó Giorgia Meloni. A „szuverenitásért” küzdők ugyanakkor tanulhatnának Ferenc pápától, aki nemrégiben rendkívül határozottan állt ki az oltások mellett, és tulajdonképpen a Vatikánt tette meg a világ első államává, ahol szankciókkal sújtják azokat, akik megtagadják a vakcinát.

Hamarosan felsorakozhat a Vatikán mellé Olaszország is. Mario Draghi nemcsak a közalkalmazottak, hanem minden munkavállaló számára előírná az oltások beadását. Az alapelv: egyetlen nem oltott személy nem pusztán saját magát veszélyezteti, de másokat is. S bár egyre inkább látjuk, hogy sokszor a vakcina sem ad százszázalékos biztonságot, ennél jobb megoldás egyelőre nincs.

Draghi határozottsága akár koalíciós válsághoz is vezethet, hiszen kormányának Salvini pártja is tagja. Az olasz miniszterelnök azonban olyan következetesen, határozottan és olyan irigylésre méltó tekintéllyel halad az általa kijelölt úton, hogy leperegnek róla Salviniék vádjai, és valószínűleg nem kerül sor kenyértörésre. A Ligának is léteznek ugyanis a kötelező oltásért fellépő tagjai. Közéjük tartozik Luca Zaia, Veneto kormányzója, aki közelről láthatta a járvány tombolását, és felismerte: az emberi élet védelmének minden szuverenitást felül kell írnia.