felújítás;Bosnyák tér;

- Alkuval szednék ráncba a Bosnyák teret, Zugló új centrumát

A NER új üstököse építené fel az új zuglói városközpontot. Az ellenzéki vezetésű kerület az új csarnok mellé telepítené szakrendelőt és a városházát is.

A Bosnyák téren nyugodtan leforgathatnának egy 30-40 évvel ezelőtt játszódó filmet. A kerület egyik legfontosabb köztere megérett az újjászületésre. Zugló 15 éve tervezgeti ide új központját, de most már valóban célegyenesben vannak. A projekt profitorientált befektetői részének megvalósítása már az idén, az önkormányzat közcélú beruházása jövőre indulhat el – bizakodik Horváth Csaba, Zugló szocialista polgármestere, aki a jelenlegi és az új, reményei szerint ellenzéki, kormány miatt sem aggódik. Különösen akkor nem, ha Karácsony Gergelynek hívnák a következő miniszterelnököt: korábbi zuglói polgármesterként, jelenlegi főpolgármesterként is mindig kiállt a beruházás mellett.

Horváth Csabáék azt remélik, hogy az ellenzék választási győzelme esetén az elmúlt másfél évben elvont iparűzési- és gépjárműadót, valamint szolidaritási hozzájárulást is visszakapná az önkormányzat. Ez a 6,7 milliárd fedezné a Zugló által tervezett közcélú beruházás – a piac-, a szakrendelő és új polgármesteri hivatal – építési költségeinek a felét, míg a másik felét ingatlanok eladásából, illetve kereskedelmi hitelből fedeznék. Utóbbihoz ugyancsak szükség lesz a mindenkori kormány hozzájárulására, de a polgármester szerint ez sem jelenthet gondot, hiszen egy ellenzéki kabinet minden bizonnyal megadná és vélhetőleg Orbánék se tagadják meg, ha már egyszer 2019 decemberében nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánították a XIV. kerületben megvalósuló komplex ingatlanfejlesztést.

A kormánypárti „kegyosztás” korántsem véletlen. A terület tulajdonosa a Fidesz új üdvöskéje, Balázs Attila által birtokolt Bayer Construct Építőipari és Szolgáltató Zrt. (Felíveléséről lásd keretes írásunkat.) A cég 2018-ban vásárolta meg a Bosnyák tér mögötti Csömöri út – Bosnyák utca – Rákospatak utca által határolt területet. Bár a kiemelt státusz jócskán megkönnyíti az engedélyezést, a kerületi önkormányzat ellenében megvalósítani egy ilyen nagyszabású vállalkozást elég kockázatos lenne, így inkább alkudozni kezdtek. A Bayer 150 millió forintot ígért a kerületnek, ha az önkormányzat lemond a korábbi tulajdonos által felhalmozott 600 millió forintos kötbérkövetelésről és településrendezési szerződés keretében módosítja az ingatlanra vonatkozó építési szabályzatot, lehetővé téve ezzel, hogy a terület 15 százalékán lakások épülhessenek. A képviselő-testület – amelyet akkor még Karácsony Gergely vezetett zuglói polgármesterként – a bizonytalan kimenetelű nemzetközi pertől tartva elfogadta az ajánlatot. A pénz már meg is érkezett az önkormányzathoz.

Az egyszeri 150 millió forintos bevétel mellett a kerületvezetés évi 600-800 millió forint helyi adó bevételt remél a létesítményből. Zugló mindig kicsit irigykedve figyelte a szomszédvár XIII. kerület fejlődését, amit a rengeteg ott megtelepedő cég által befizetett adó. – Ezt az utat nyithatná meg előttünk a Bosnyák téri projekt. De már előtte is nyerhetünk az ügyön – véli Horváth Csaba. A kerület10 milliárd forint értékű közcélú infrastruktúra-fejlesztésről – közmű- és útépítésről, a városi park, illetve a mélygarázs egy részének megvalósításáról – tárgyal a Bayer Constructtal. A megállapodást még az idén tető alá szeretné hozni az önkormányzat.

A cég vezetése is pörgetné az eseményeket, ők a kivitelezéshez látnának hozzá 2021 vége előtt. A járvány hatására új terveket rendeltek a világhírű Zaha Hadid Arhitect irodától. Horváth Csaba szerint a kerület nyert az áttervezéssel. A korábbi tervektől eltérően a 30 ezer négyzetméteres pláza helyett egy nyitott, kifelé forduló bevásárlóutca létesülne, ahol az üzletek az utcáról közelíthetőek meg, felettük pedig irodák és lakások épülnének a 6 ütemben megvalósuló komplexumban.

A Bosnyák tér mögötti mintegy 6,7 hektáron önkormányzati beruházásként épülne fel az új piacot, valamint az Örs Vezér téri szakrendelőt és a városházát befogadó épületegyüttes. (Utóbbi jelenlegi épületét várhatóan visszaalakítják lakásokká, lévén az épület másik fele most is társasházként működik.) Az új vásárcsarnok átadásáig ideiglenes piac épül, mindkettőt a fővárosi önkormányzat cége, a Csarnok és Piacigazgatóság üzemeltetné. A mintegy 7000 négyzetméteres csarnok klasszikus piacként működik majd, nem lesz benne se abc, se étterem, se zokniárus, Horváth Csaba azt ígéri, hogy nem nőnek a bérleti díjak. A hivatal és a szakrendelő ide telepítésével egy helyen elérhető, korszerű szolgáltatást nyújtanának a zuglóiaknak. A jelenlegi piacot elbontják, helyén egy városi park létesül, amely egybefolyik a templomtól induló sétánnyal.

Az önkormányzat már megrendelte a koncepcióterveket, amint elkészül ezekkel a Lima stúdió, társadalmi vitára bocsátják a Bosnyák tér átalakulását. Ehhez készül egy részletes kiadvány is, hogy a kerületiek pontos képet kapjanak a beruházásról. A zuglóiak támogatásának birtokában írnák ki a kivitelezési tervpályázatot, majd jövőre indul az engedélyeztetés és nyáron már megkezdődhetne az építkezés. A párhuzamosan zajló közcélú és magánberuházás legkevesebb három évig tart majd.

De egyelőre még minden képlékeny. A fentebb említett céges alkut rögzítő településrendezési szerződés mellett a piac területének átadásáról is meg kell állapodnia a kerületnek a fővárosi önkormányzattal. Módosítani kell a településszerkezeti tervet is.

A NER új üstököseA Bayer Construct Zrt, tulajdonos vezérigazgatója, Balázs Attila több szálon is kötődik Orbán Viktor vejéhez. A cégvezető tavaly januárban az akkor még Tiborcz érdekeltségi körébe is tartozó Appeninn Holding Nyrt.-vel közösen vásárolt kikötőt Balatonfüreden. Tiborcz később kiszállt a holdingból, Balázs Attila viszont bevásárolta magát Appennin-ba, egyik cégén keresztül megvette Mészáros Lőrinc 18 százalékos részvénypakettjét. Tiborcz holdudvarához tartozó Dicső Lászlóval két közös cége is van Balázsnak. Az egyik a hányatott sorsú Andrássy út 47. alatti palotát birtokolja és újítja fel, míg a másik a Puskás Ferenc Stadion térburkolatait gyártotta és kivitelezte. Balázsnak ezenfelül is bőven akadt állami megrendelése, alvállalkozóként dolgoztak például az MTK stadion és a Ludovika Campus építésén. Projektjeit rendre nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek nyilvánítja a kormány: az új zuglói városközpont mellett a Bikás parknál épülő lakóparkot, legutóbb pedig több mint 250 kiskunlacházi és délegyházi bányaterület kitermelését. A cégcsoporthoz tartozó Kvarchomok Kft. nem sokkal korábban zárt körű pályázaton szerezte meg az ország egyik legnagyobb kavics- és homokbányájának ígérkező területek kitermelési jogát.
Plázától a HadidigA fejlesztésről 15 évvel és négy polgármesterrel ezelőtt döntött az önkormányzat, akkor adta el a területet is. Az Echo Investment 2006-ban, a fideszes Rátonyi Gábor polgármestersége idején vásárolta meg a Bosnyák tér mögötti három külön helyrajzi számon szereplő 6,8 hektáros területet a zuglói önkormányzattól 4 milliárd forintért. A cég 2010-re eredetileg 170 ezer négyzetméteres bevásárlóközpontot épített volna, de nem épült meg a metró, jött a válság, ráadásul Weinek Leonárd (SZDSZ) polgármester 2009-ben plázastoppot hirdetett a kerületben. Az Echo végül 2018-ben eladta a projektet a Bayer Construct Zrt-nek.

Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s tagja szerint a kormánypártok pánikszerűen igyekeznek elmenekülni az igazság felderítése elől.