Afganisztán;tálibok;Pandzsír-völgy;

- A tálibok bevették az utolsó ellenálló tartományt

A kormányalakítás azonban még mindig várat magára, a késlekedés háttérében pozícióharcok állhatnak.

Győzelmet hirdettek az iszlamista tálibok a Kabultól északra található Pandzsír tartományban, ám a régióban szerveződött úgynevezett „Nemzeti Ellenállási Front” azt ígérte, hogy folytatják a harcot Afganisztán felszabadításáért. A komoly veszteségeket szenvedő ellenállók vezére, Ahmad Maszúd hangüzenetben azt állította, hogy a tálibok ostromát Pakisztán légiereje és elit egységei is segítették. Azt is hangsúlyozta, hogy az iszlamisták minden állításuk ellenére nem mérséklődtek, sőt barbárabbak, brutálisabbak és szélsőségesebbek lettek. A hadvezér népfelkelésre szólította fel honfitársait és újfent a nemzetközi közösség segítségét kérte.

Maszúd a világias kormány bukása óta valóságos médiahadjáratot folytatott a nyugati sajtóban abban a reményben, hogy fegyvereket vagy másfajta támogatást szerezhet külföldről. Azt bizonygatta, hogy az ellenállók elszántabbak a korábban összeomlott hadseregnél és képesek térdre kényszeríteni a tálibokat, próbálkozásai azonban hiábavalónak bizonyultak. A nyugati vezetők úgy tűnik, inkább bíznak abban, hogy diplomáciai és gazdasági eszközökkel el lehet érni, hogy az iszlamisták visszafogják magukat.

Pandzsír lerohanása mindenesetre újra okot ad a táliboknak arra, hogy a győzelmi mámorban ússzanak. Egyes harcosok már szombaton arra ragadtatták magukat, hogy a levegőbe lövöldözve fejezzék ki örömüket, miután tévesen már akkor híre ment a tartomány elfoglalásának. Az afgán ToloNews hírtelevízió szerint az ünneplésnek legkevesebb 17 áldozata és 41 sérültje volt Kabulban. A tálibok szóvivője, Zabihullah Mudzsáhid már aznap megfeddte a felelőtlenül lövöldöző fegyvereseket és büntetést helyezett kilátásba az ilyen cselekedetekért – ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a győzelem hétfői hivatalos bejelentése után nem érkeztek hírek hasonló incidensekről.

Mudzsáhíd mindenesetre kiemelte: komoly sikerről van szó, hiszen a Pandzsír bevételével immár egész Afganisztán a tálibok irányítása alá került. „Hazánk e diadallal teljes mértékben kiemelkedett a háború mocsarából” – mondta a szóvivő, aki azt a nehezen hihető állítást tette, hogy a napokon át tartó heves ostrom egyetlen civil áldozatot sem követelt. Mudzsáhíd biztosította Pandzsír lakóit, hogy semmilyen megtorlástól nem kell tartaniuk. Azt is megígérte, hogy feloldják a blokádot és mielőbb visszakapcsolják az áram-, telefon- és internetszolgáltatást a tartományban.

A szóvivő azonban hiába fogadkozott, hogy csak kényszerűségből, az ellenállókkal folytatott tárgyalások összeomlása miatt folyamodtak katonai erőhöz, az iszlamisták nem várt helyről kaptak kritikát. A baráti országnak tekintett Irán külügyminisztériuma elítélte a hadműveleteket, mondván a pandzsíri helyzetre csak politikai megoldás lehetséges, az ostrom mind a nemzetközi, mind a humanitárius jog alapján elfogadhatatlan. A teheráni rezsim ezzel a nyilatkozattal azt üzente, hogy nem kívánnak úgymond „biankó csekket” adni az Afganisztán kormányzására készülő mozgalomnak.

A tálibok Irán mellett még Katart, Kínát, Oroszországot, Pakisztánt és Törökországot tekintik a legfontosabb partnereiknek – erre lehet következtetni abból, hogy az Al-Dzsazíra szerint ennek a hat országnak a képviselőit hívták meg az új kormány majdani ünnepélyes leplezésére. A kabinet még mindig nem állt fel, egyes hírek szerint a mozgalom vezéralakjai közt dúló pozícióharcok miatt. A pakisztáni The News például úgy értesült, hogy Sziradzsuddin Hakkáni, az apjáról elnevezett, kegyetlen terrorakciókat végrehajtó gerillacsoport, a tálib mozgalom részeként működő Hakkáni-hálózat vezére a pénzügyminiszteri posztra feni a fogát, ám a tárcát Gul Aga Isakzainak, az iszlamisták eddigi pénzügyi felelősének szánták. Az újság szerint azonban az sem elképzelhetetlen, hogy végül mindketten hoppon maradnak, mivel szerepelnek az ENSZ szankciós listáján. A védelmi és a belügyminiszteri pozícióért szintén ádáz küzdelmek folynak; egyes hírek szerint Fájiz Hamíd, a pakisztáni katonai titkosszolgálat feje azért látogatott a hétvégén Kabulba, hogy rendet tegyen az egymás közt civódó tálib vezérek között.

Szinte biztos, hogy a bukott elnök újra indulni fog a választáson, amire egóján kívül is jó okai vannak. Hívei közben újra Washingtonba készülnek.