A kormány az elmúlt két évben több, mint 1500 milliárd forintos állami vagyonról mondott le, azokat ingyen rakta különböző közalapítványokba, illetve kisebbségi részesedés fejében például bankholdingba. A legutóbbi akció nyomán a Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó, a tőzsdén is jegyzett 4iG Nyrt. szerezheti meg az 100 százalékos állami tulajdonban lévő Antenna Hungária (AH) Zrt. többségét - jelentette be reménybéli vevő. Az AH alaptevékenységét tekintve műsorszórással, informatikai szolgáltatással foglalkozik, illetve nem elhanyagolható módon a Telenor Magyarország Zrt. 25 százalékos tulajdonosa. 2019-ig szó sem volt arról, hogy a kormány akár egy, akár több céget értékesítene az állami portfólióból. A készülő tranzakcióról az állam hallgat, a vevő, a 4iG Nyrt. adott ki közlemény.
A piac mindenesetre készpénznek vette a 4IG Nyrt. és az Antenna Hungária közös közleményét, ami szerint a felek "az állami és a magántőke egyesítésévvel" egy telekommunikációs holdingot hozzanak létre. Az Orbán-kormány az elmúlt években felfedezte az állami cégek és a magántőke együttműködésének állítólagos előnyeit, azzal az apró megszorítással, hogy a magántőke alatt túlnyomó többségben Mészáros Lőrincet, illetve a hozzá köthető pénzügyi köröket kell érteni.
Az Orbán-kormány 2010-es hatalomra kerülése után a erőteljes reprivatizációs programot indított el, mind több területről igyekeztek kiszorítani a multikat – bankszféra, közműszolgáltatás, étkezési jegypiac, energetika –, van ahol több, van ahol kevesebb sikerrel. A reprivatizáció részeként került újra állami tulajdonba a Mol egy része, az Antenna Hungária vagy épp a Budapest Bank. A gazdaságpolitikai kurzus 2019 után változott meg, amikor is az önkormányzati választásokon először tört meg a Fidesz hatalmi hegemóniája. Az addig az állami vagyon gyarapítására, az erős állam ethoszára hivatkozó kormány megállapodást kötött a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó MKB Bankkal, illetve szintén Mészáros és Vida József uralta Takarékbankkal a Magyar Bankholdig létrehozásáról. Ehhez a kormány a Bankholdingba apportálta a Budapest Bankot – vagyis privatizálta – úgy, hogy a bankholdingban az állami részesedés mértéke 30,4 százalék lett, míg a többségi tulajdoni rész felett a Mészároshoz-Vida páros érdekeltségeihez került. Megfordítva, az állam elveszítette a 200-220 milliárd forintot érő BB feletti ellenőrzést, cserébe kisebbségi részesedést kapott egy NER-Bankban. A sajátos bankprivatizációból az államnak egyetlen fillér bevétele sem származott erre csak akkor kerülhet sor, ha majd Bankholdig kisebbségi részét sikerül értékesíteni, már ha lesz rá vevő.
A kormány és a 4IG a BB esetében beválni látszó megoldást választotta az AH esetében is: az államnak egy fillér bevétele nem származna a készülő a magánosítási akcióból, miközben az AH feletti ellenőrzés - tőkeemelés révén - a 4iG Nyrt. többségi tulajdonosához, vagyis Jászaihoz kerülhet. (Jászai korábban Mészáros Lőrinc cégein belül tevékenykedett, saját maga nevezte magát Mészáros Lőrinc jobbkezének.) Az Antenna Hungária privatizációja mindenképp meglepetés, hisz Mager Andrea legutóbbi, 2020 októberi, bő két órás miniszteri meghallgatásán még szóba sem került a privatizáció a parlament költségvetési bizottságában. Az AH kapcsán is mindössze három mondatot közölt a miniszter, eszerint folytatják az AH és a Telenor Magyarország közötti együttműködést, a 4IG neve ekkor meg sem említődött, mint a lehetséges partnerek között. Az ügyletnek sajátos fényt ad az, hogy az AH a Telenor Magyarország 25 százalékos tulajdonosa. (A többségi tulajdonos a cseh PPF-csoport, azaz az idén helikopter-balesetben elhunyt Petr Kellner cseh milliárdos örökösei, miután a norvég Telenor már korábban kiszállt a cégből.) A kormány illetve a NER már régebb óta pozíciókat akar szerezni hazai mobilpiacon. Mindeközben a 4iG bejelentette, előzetes megállapodást kötött a Telenor Montenegró megvételéről, az eladó a már említett cseh PPF-csoport.