;

Románia;kormányválság;Florin Citu;

- Patthelyzet alakul Romániában

Péntek este benyújtotta a bizalmatlansági indítványt a Citu–kormány ellen az USR-PLUS szövetség.

A rendszerkritikus zöld USR-PLUS szövetség távolmaradása ellenére elfogadta a Citu-kormány azt a 10 milliárd eurós 3 éves fejlesztési tervet, amely miatt szerdán újabb kormányválság robbant ki.

A vihart kavaró fejlesztési program a helyi-, illetve megyei utakra, a csatornázásra, az ivóvízellátásra és a gázvezeték-hálózatra koncentrál, ami elsősorban a vidék számára fontos, hiszen ott vannak e téren nagy elmaradások. Az USR–PLUS szerint azonban, hasonlóan a korábbi vidékfejlesztési programokhoz, ez sem működne hatékonyan, csupán annak az eszköze lenne, hogy a kormánypártok pénzhez juttassák a vidéki polgármestereiket. A kormányülés utáni bíráló nyilatkozatuk úgy fogalmaz, „olyan beruházásokra irányul, melyeket nem az emberek helyi szükségleteinek, hanem a pártok cégei igényeiben függvényében fognak végrehajtani”. Egyes elemzők szerint a viszonylag új párt többek között azért ellenezi ezeket a vidéki fejlesztéseket, mert az ő szavazóbázisuk elsődlegesen a nagyvárosokban van, a helyhatósági választásokon sem szerepeltek annyira jól, mint a parlamentin, így ezek a fejlesztések elsősorban a vidéken jóval erősebb riválisai számára kovácsolnak politikai tőkét.

Dan Barna, az USR-Plus szövetség elnöke a hiányukban megtartott kormányülés után újból lemondásra szólította fel Florin Citu miniszterelnököt. Jelezte, ha Citu nem mond le, az USR–PLUS bizalmatlansági indítványt nyújt be. 

A koalíciós pártok esti egyeztető ülése nem hozott eredményt, benyújtotta a bizalmatlansági indítványt a Citu–kormány ellen az USR-PLUS szövetség. A hárompárti koalíciós egyeztető tanács megegyezés nélkül ért véget, Florin Citu nem mondott le, a másik két kormánypárt, a liberális PNL és az RMDSZ kiáll a miniszterelnök mellett. A zöldek bizalmatlansági indítványát támogatja a szélsőjobb AUR párt is, a kezdeményezésen máris megvan a szükséges 122 aláírás, jövő héten kedden kerül a parlament elé.

A szociáldemokrata PSD elnöke, Marcel Ciolacu jelezte, nem csatlakoznak a bizalmatlansági indítványhoz, de meg fogják szavazni azt. A szélsőjobbosok azt hangsúlyozták, nem szövetkeztek és nem is fognak szövetkezni a zöldekkel, az ő céljuk csupán Citu miniszterelnök menesztése.

A három pártnak együtt többsége van, így ha szavazásra kerül sor, Citunak mindenképpen távoznia kell. Ám, hogy ki alakíthat új kormányt, az egyelőre nem látszik. A bizalmatlansági indítványt kezdeményező USR-PLUS nem készül politikai öngyilkosságra, nem kíván szövetkezni a szélsőjobbal és a szociáldemokratákkal, azt hangoztatja, hogy továbbra is a liberális PNL-vel és az RMDSZ-szel maradna koalícióban, de csak egy másik miniszterelnök vezetésével, ami azért tűnik lehetetlennek, mert a két koalíciós partner a bizalmatlansági indítvány fenyegetése ellenére kiállt Citu mellett. Ha az indítvány nem megy át, és a Citu-kabinet marad, ellenzékbe vonul a zöld alakulat, a két koalíciós párt pedig kisebbségben marad.

Inkább hatalmuk megszilárdítására törekszenek.