;

Óbudai Danubia Zenekar;Hámori Máté;

- A beszéd elválaszt, a zene összeköt

Azt nem lehet tudni, milyenek lesznek a zenekarok, de zenélni biztosan fogunk a jövőben is. A kultúra bizonyos megjelenési formái megszűnhetnek, de valamilyen módon újjászületve továbbélnek, valahogy úgy zajlik ez a folyamat, mint ahogy a földben élő micéliumok, gombafonalak lebontják az élő szervezeteket és hosszú hálózatukon keresztül az új növényeknek szállítják a bomlásterméket tápanyagként - mondta Hámori Máté művészeti vezető, karmester az Óbudai Danubia Zenekar az elkövetkezendő évad programjáról rendezett keddi sajtótájékoztatóján. Hámori Máté és zenekara már évek óta próbálja megtalálni, hogyan lehet a „tápanyagot”, azaz a zenét új módokon eljuttatni az emberekhez. Ma már biztosra vehető, hogy a Zeneakadémia ennek nem egyetlen lehetséges helyszíne, szükséges új hálózatok kialakítása.

- A zene lényege és legnagyobb haszna az összekötő funkció, most ez különösen nyilvánvaló, a választás előtti évben nagyon is látszik, hogyan lehet embereket a szavakkal megosztani. A művészeti együtteseknek, a jövő zenekarának ez kell, hogy a legfontosabb célja legyen: a közösségformáló erőként működni - véli Hámori Máté. Három éve indították el Beethoven-projektünket, amely ettől az évtől nemzetközivé bővül, és ami segít a hallássérült és siket embereknek kapcsolatba kerülni a zenével, az ép hallásúaknak pedig hallásuk megőrzésében. Most Mozart művei szerepelnek a projekt műsorán: három pénteki délelőttön – október 1-jén, november 5-én és december 3-án – várják a hallássérült és siket gyerekeket, felnőtteket és időseket a BMC koncerttermébe.

Idén indul el több éves előkészítő munka után ÉNekÚT címmel zeneoktatási platformjuk, amely az iskolai zeneoktatásban segíti digitális minőségi tartalmakkal a pedagógusokat és a gyerekeket egyaránt. A Máltai Szimfóniával együttműködve pedig az ország legnehezebb sorsú településein élő, zenét tanuló gyerekekkel együttműködve indítják el Közös hang című sorozatukat, amelynek első koncertjén a közös zenélés élményében osztozhatnak mindannyian a Zeneakadémián szeptember 23-án. A közös zenéléseket a Danubia bérletes nagykoncertjei követik majd, amelyeken a zenekar rendkívül igényes, sok kortárs és ritkán hallható remekművet felsorakoztató repertoárját újabb különlegességekkel gazdagítja majd.

Ha van magyar mozgóképes szuperprodukció, akkor a Toxikoma az.