;

Anglia;labdarúgás;vb-selejtezők;

- Szivárványos angolok jöhetnek

A szigetországi szurkolók nem tették túl magukat az Eb-döntőjében elszenvedett vereségen, lélekben nem tartanak még a világbajnoki selejtezőknél.

Túlzás lenne azt mondani, hogy a július 11-i Eb-döntő után, amelyen Anglia tizenegyesekkel kapott ki Olaszországtól, felfokozott izgalom jellemezné a helyi szurkolók várakozását a Magyarország, Andorra és Lengyelország elleni vb-selejtezők iránt. Különösen nem e sorok írásakor, amikor minden figyelem az átigazolási piac utolsó napjára irányul. A Puskás Ferenc Stadionban csütörtökön esedékes kvalifikációs összecsapás előtt két nappal a legaktívabban a fogadóirodák világhálós hírszolgáltatásai foglalkoztak a találkozóval. A Betfair esélylatolgató előrejelzése az eredménytől függetlenül amiatt fanyalog, hogy alig kezdődött el a Premier League – a csapatok most tartanak a harmadik fordulónál –, s máris abba kell hagyni.

Az egyik legnagyobb, három millió fogadót számláló iroda háttérinformációit jegyző Stephen Tudor úgy érzi, Magyarország jelenti a legfőbb veszélyt Anglia majdani csoportelsőségére, annak ellenére, hogy Lengyelország „ijesztő statisztikákkal dicsekvő” középcsatárt vonultathat fel Robert Lewandowski személyében, aki 122 válogatott meccsen 69 gólt szerzett. Az előrejelzés a vendégek szempontjából biztató jelnek tekinti, hogy a „magyarok 1962 óta nem győzték le Angliát, ugyanakkor az Eb-n imponáló, minden várakozást felülmúló eredményeket értek el”, többek között a Franciaországgal és Németországgal szembeni döntetlenekkel (1-1, 2-2). „A csapat utolsó 14 találkozóján csak egyszer vesztett és e szám mögött néhány érdemleges skalp is rejlik, például Szerbia és Törökország két vállra fektetése.”

Hasonlóan az angol válogatottnak ad nagyobb esélyt Rogan Taylor, a magát veterán újságírónak tartó labdarúgó szaktekintély, aki a liverpooli egyetem futball mesterkurzusának tiszteletbeli oktatója. Az 1997-es Puskás Puskásról című életrajz szerkesztője telefonon nyilatkozott a Népszava londoni tudósítójának. Taylor, aki az Aranycsapat minden tagját személyesen ismerte, és az akkoriban élő csapattagokkal együtt vonult a temetésen Puskás Ferenc sírjához, jobban el tudja képzelni az 1953-as 6-3 fordított eredményét a Puskás Stadionban, mint annak eredetijét a Wembleyben. Az idős szakember szimpátiával követte a magyar csapat mérkőzéseit az Európa-bajnokság alatt, de a fiatal gárdát nem tartja azonos súlycsoportban lévőnek Gareth Southgate csapatával. Úgy érzi, ez az angol válogatott az általa látott három legjobb csapat közé tartozik. Rogan Taylor valósággal isteníti az angol szövetségi kapitányt, aki szerinte képes lesz kihasználni a magyar házigazdák gyengeségeit. Szerinte az angol tréner az olaszok elleni tizenegyeslövők kiválasztásától eltekintve „csak helyes döntéseket hozott” az Eb alatt, ámbátor az igaz, hogy ennek a végzetes lépésnek a következményei élete végéig kísérni fogják.

A Press Association brit hírügynökség más szempontból foglalkozik a magyar–angol mérkőzéssel. Úgy tudja, a FIFA nem bünteti meg azokat az angol játékosokat, akik szivárványos jelképekkel kívánnak tiltakozni a LMBTQ ellen irányuló „elvetemült” magyar törvény ellen, egészen addig, ameddig a fellépés „tiszteletteljes” formában zajlik. A hírek szerint a karszalagon, cipőn és trikón viselt szivárványos jelkép viselését egyenként bírálja el a szervezet. Southgate keretének egyébként két tagja, Bukayo Saka (Arsenal) és Jadon Sancho (Manchester United) is azok közé tartozik, akik büntetőt hibáztak az Eb-döntőben, és akiket Marcus Rashforddal (Manchester United) együtt elfogadhatatlan fajgyűlölő támadások értek a finálé után. A Mirror napilap most idézi Mason Mountot, a válogatott 22 éves középpályását (Chelsea), aki a napokban „tűrhetetlennek” nevezte a rasszista indulatok felszínre törését a torna után, és nyíltan szolidaritást vállalt az érintett válogatott társakkal. A bulvárlap kiemeli, hogy a 67 ezres kapacitású Puskás Ferenc Stadion a nyáron „számos rasszista és homofób atrocitás színhelye volt”, olyannyira, hogy az UEFA vizsgálatot indított az ügyben, majd 100 ezer euró pénzbüntetésre és 2+1 mérkőzésre zárt kapukat írt elő, valamint kötelezte a magyar szövetséget egy „EqualGame” feliratú transzparens elhelyezésére a stadionban. A magyar–angol meccsre azért nem vonatkozik a nézőtéri korlátozás, mert annak nem az UEFA, hanem FIFA a rendezője. 

A T38-as kategória magyar indulója világ- és Európa-bajnokként vágott neki második számának az után, hogy szombaton negyedik lett 100 méteres síkfutásban.