Különös egybeesésként néhány napos különbséggel léptek életbe az FA, az Angol Labdarúgó Szövetség által elrendelt fejelés-korlátozó intézkedések és került nyilvánosságra a futball iránt csekély érdeklődést mutató brit lakosságot is megrázó hír Denis Law most diagnosztizált demenciájáról. Az új idénytől kezdve mind a férfi, mind a női játékosok limitje heti tíz "erőteljes" fejelés, míg amatőrök csak heti egy alkalommal "használhatják" a fejüket. Erőteljesnek minősülnek a hosszú passzt, keresztlabdát, szögletet és szabadrúgást követő fejes akciók.
Denis Law, a The Times napilap megfogalmazásában a "Manchester United történetének egyik legünnepeltebb játékosa" 81. évében jár. Az egykori "vörös ördög" ahhoz az istenített trióhoz tartozott, George Best és Sir Bobby Charlton társaságában, mely az 1958-as müncheni repülőgép katasztrófa után fényt hozott az észak-angliai sötétségbe és megalapozta a United világméretű sikereit. A skót válogatottal 55 alkalommal, a Man U-val 404 alkalommal pályára lépett géniusz 237 góllal iratkozott fel a csapat dicsőséglistájára. Ez a bravúr mindössze Sir Bobby Charltonnak és jóval később Wayne Rooney-nak sikerült. Nem véletlen, hogy Denis Law-t nemes egyszerűséggel "a királyként" emlegetik a manapság már csak második számú manchesteri együttes szurkolói.
A pályafutását a Huddersfield Town-ban kezdett, később a Manchester Cityben és a Torinóban is megfordult csatár életrajzának piros betűs elemei közé tartozik, hogy ha a Benfica elleni, a Wembley-ben megrendezett döntőben nem is játszott, feltétlenül hozzásegítette a Unitedet az Európa Kupa elnyeréséhez. Elmondhatja magáról azt is, hogy ő az egyetlen skót aranylabdás.
A brit Alzheimer Societyn keresztül közzétett nyilatkozat szerint Denis Law most találta elérkezettnek az időt, hogy őszintén megossza a világgal ún. vegyes demenciájának tényét, ami az Alzheimer-kór és a vaszkuláris, éreredetű szellemi leépülés együttes jelenlétére utal. Law elmondása szerint a Covid-19-ből adódó ismételt elszigetelések, vesztegzárak "egészen biztosan nem javítottak a helyzeten". Állapotával kapcsolatban kifejtette, hogy "egyelőre érti, mi történik körülötte, de tudja, eljön az idő, amikor nem ez lesz a helyzet, és ennek gondolatát máris utálja. Vannak jobb és rosszabb napjai, melyekhez igyekszik alkalmazkodni. Law nem szeretné, ha az emberek sajnálnák, hiszen ha manapság el is felejt dolgokat, tudja, mennyire szerencsés volt a pályafutása és milyen szerető család veszi körül".
Law a United első Európa Kupa-Bajnokok Ligája győztes gárdájának immár nyolcadik tagja, aki demenciában szenvedett, vagy szenved ma is. Az eddigi utolsó előtti diagnosztizált maga Sir Bobby Charlton volt, akinek betegsége 2020 novemberében egy hónappal azután került nyilvánosságra, hogy angol világbajnok csapattársa, Nobby Stiles középpályás elvesztette a demencia és prosztatarák elleni együttes harcot.
Denis Law méltósággal viselt megbetegedésének híre ismét az érdeklődés középpontjába állította azt az elmúlt években elvégzett vizsgálatokon alapuló, egyre valószínűbb feltételezést, hogy ok-okozati összefüggés lehet a hosszabb labdarúgó pályafutás és az azzal együttjáró gyakori fejelések, fejsérülések és a demencia kialakulása között.
Révész Tamás londoni neuropatológus professzor a Népszavának adott rövid nyilatkozatában utalt kollégáival közösen elvégzett kutatásaira. Ők demenciában elhunyt egykori labdarúgók agyait vizsgálhatták meg, és arra az eredményre jutottak, hogy nagyító alá vett eseteik kétharmadában lehetett olyan típusú elváltozásokat kimutatni, amelyeket ismételten elszenvedett, többnyire enyhe agyi trauma következményeiként lehet értékelni. Révész professzor két nagyon fontos retrospektív vizsgálatra emlékeztetett, melyeket a Glasgow-i Egyetem munkatársai végeztek el. A glasgow-iak az agysérülések komplikációinak, az agysérülések patofiziológiájának és patológiájának a kutatásában évtizedek óta a világ élvonalába tartoznak. Közel 8000 egykori professzionális férfi labdarúgó adatait hasonlították össze megfelelően kiválasztott kontroll-egyének adataival, és arra jutottak, hogy az egykori futballisták között szignifikánsan magasabb számban fordulnak elő ún. neurodegeneratív betegségek, amelyek közül a demencia és az Alzheimer voltak a leggyakoribbak. Az is fontos adat, hogy a professzionális labdarúgóknál ezen betegségek kialakulásának a kockázata három és félszerese a kontroll egyéneknél észlelhetőnek. A fokozott rizikó arányban áll a játékosoknak a pályán elfoglalt pozicíóival és a játékosok labdarúgóként eltöltött éveinek a számával. A hátvédek betegségkockázata a legmagasabb, - közel ötször nagyobb, mint a kontroll egyének esetében, - őket követik a középpályások, majd a csatárok, míg a kapusoké megegyezik az összehasonlítás civil alanyainak esélyeivel.
A glasgow-i kutatók voltak azok, akik felvetették a labdarúgók fejsérüléseinek a számát csökkenteni képes megelőző intézkedések szükségességét. A glasgow-i projekteket mellesleg az FA és a Professzionális Labdarúgók Szövetsége közösen finanszírozták, ezzel is aláhúzva azok jelentőségét.