Több mint százhetven kiadó részvételével, és száznegyven könyves pavilonnal várják az olvasóközönséget és a könyvek szerelmeseit szeptember 2-5. között a 92. Ünnepi Könyvhéten – számolt be róla a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) csütörtöki sajtótájékoztatóján. A hazai irodalmi élet egyik legnépszerűbb rendezvényét utoljára két évvel ezelőtt rendezték meg személyesen, ám akkor sem a szokásos helyszínen, mint azt Gál Katalin, a MKKE elnöke felidézte: a Vörösmarty tér átépítése miatt 2019-ben a Duna Korzón volt a könyvhét, ami aztán a járványhelyzet miatt a következő évben az online térbe kényszerült. „Mostanra azonban éreztük, hogy telítődtek az emberek az online térrel, és a személytelenség nem használ a könyvnek sem igazán. Kiderült, hogy nagyon nagy az igény, mind a kiadók, mind az olvasók részéről, hogy szabadtéren találkozhassunk, a szokásos helyszínen. S bár júniusban nem tudtuk megtartani a könyvhetet, mert akkorra ismét meghirdették a veszélyhelyzetet, most van egy vihar előtti csend, amikor úgy éreztük, újra visszavehetjük a belvárosnak ezt a szép részét: immár bővítve a Vörösmarty teret a Duna Korzó megszeretett részével” – hangsúlyozta Gál Katalin.
Igazi könyvünneppel készülnek hát idén: a négy nap során közel ezer dedikálásra, több mint hetven könyvbemutatóra, zenés gyerekprogramokra, Kárász Eszter és Mesezenekara fellépésére, a Betűtészta Kiadó bábjátékára, a Canarro zenekar, valamint a Könyvhét zenekara, Müller Péter Sziámi és a Könyvhat koncertjére számíthatnak a Vigadó térre és a Vörösmarty térre látogatók. A szervezők fokozott figyelemmel és elővigyázatossággal készülnek a rendezvényre: szellősebb beépítéssel, két színpaddal, fertőtlenítő állomásokkal, és maszkokkal is készülnek, utóbbi jelképes bevételével az UNICEF munkáját támogatják.
A sajtótájékoztatón bejelentették a legszínvonalasabb kivitelezésű magyar könyvek számára hirdetett Szép Magyar Könyv 2020 verseny díjazottjait is, amelyen ezúttal több mint nyolcvan kiadó közel százötven kötettel vett részt. Az öt tagú szakmai zsűri – Révész Emese elnök, Babucs Éva, Benedek Barna, Nagy Gabriella és Wunderlich Péter – a szépirodalom kategóriában a legjobbnak László Noémi Műrepülés című, Kürti Andrea által illusztrált, a csíkszeredai Gutenberg Kiadónál megjelent verseskötetét ítélte, elsősorban annak tartalommal is harmonizáló, elegáns megjelenéséért. A gyermek és ifjúsági könyvek kategóriájában vizuális frissességéért díjazták Bertóti Johanna Almából ki, körtébe be című, Zengővári Judit által illusztrált, a kolozsvári Koinónia Kiadó által gondozott könyvét, míg a művészeti és ismeretterjesztő könyvek közül Mártonffy Melinda az általa alapított Artem/Books Kiadónál megjelent Franciaudvaros bérházak Budapesten című könyvét emelték ki. A könyvsorozatok kategóriájában Grecsó Krisztián a Magvető által kiadott Pletykaanyu, Isten hozott, Harminc év napsütés, valamint a Vera című könyveit, a szakkönyvek közül Monok István és Zvara Edina Esterhasiana Biblioteca. A gyűjtemény története és könyvanyagának rekonstrukciója című kötetét ismerték el. A zsűri idén a hagyományos kategóriákon túl létrehozta a Múzeumi művészeti könyvek díját is, amelyet Árvai Mária és Véri Dániel A nagy könyvlopás. Francia könyvkiállítás a vasfüggöny mögött című kötet kapta, valamint felnőtt-és gyermekirodalomra osztották az Év Illusztrátora kategóriát: előbbit Szerb Antal Utas és holdvilág című, a Libri és a Scolar által gondozott könyvének illusztrátora, Nagy Norbert, utóbbit Kiss Ottó és Merényi Ágnes A piros tengeralattjáró című, a Betűtészta Kiadó által megjelentetett könyvének illusztrálásért Orosz Annabella nyerte.
A MKKE által adományozott díjak mellett a közjogi méltóságok és magánszemélyek ezúttal is számos különdíjat ajánlottak fel. A köztársasági elnök az MMA Kiadónál megjelent a Barokk freskófestészet Magyarországon II., a miniszterelnök az Országház Könyvkiadó Az országház építése és művészete című kiadványát, míg a főpolgármester Presser Gábor Presser könyve című, a Helikon Kiadónál megjelent kötetét díjazta. Az Ünnepi Könyvhetet szeptember 2-án 15 órakor a Vám és Pénzügyőrség fúvószenekarának felvonulását és térzenéjét követően Szabó T. Anna író, költő, műfordító nyitja meg, majd a helyszínen adják át a Szép Magyar Könyv 2020 verseny győzteseinek díjait.