Ha nincs Diákváros, nem lesz atlétikai vb sem. Karácsony Gergely főpolgármester a sportrendezvény támogatásának visszavonását javasolja a Fővárosi Közgyűlésnek. Az önkormányzati választások után az ellenzéki vezetésűvé vált fővárosi önkormányzat kötött egy megállapodást az Orbán-kormánnyal, amelynek része volt a Diákváros megépítése és a budapesti atlétikai világbajnokság is. A kormány Karácsony Gergely és Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester feltételeit elfogadva vállalta többek között vállalta az elsősorban kollégiumokat, közösségi tereket és szabadidős létesítményeket tartalmazó Diákváros megépítését, amelynek fejében a a főváros kiadta a sportesemény megrendezéséhez szükséges hozzájárulást.
A megállapodás sokakat meghökkentett, hiszen a korábban Karácsony Gergely még stadionstoppal kampányolt. Márpedig a világbajnokság megrendezéséhez egy versenyállapotban több mint 19 ezer négyzetméteres, 114 ezer négyzetméteres területen elhelyezkedő, 40 ezer férőhelyes stadion épül, amelyre egy tavalyi kormányhatározat szerint 205 milliárdot szán a kormány. (Az már csak hab a tortán, hogy a stadionhoz vezető utak és kiszolgáló létesítmények megcsúszó építése miatt nyolc hónappal meghosszabbították a csepeli HÉV érintett szakaszán elrendelt vágányzárat.) Karácsony Gergely akkor azzal védekezett, hogy nem szimplán stadionstopot ígért, hanem azt, hogy addig nem épülhet stadion, amíg nem lesz minden kerületben CT berendezés, márpedig az alkuban szerepelt 50 milliárd forint fővárosi egészségügyi fejlesztés is. (Azon szintén el lehet merengeni, hogy ez mennyivel jelent valóban több pénzt, hiszen az Orbán-kormány később a II., a III. és a XV. kerülettől összesen 10 milliárd forint korábban megítélt támogatást vont el.)
„A megállapodást Orbánék megszegték azzal, hogy a magyar fiataloknak olcsó lakhatást biztosító Diákváros helyére egy kínai fizetős elit egyemet akarnak építeni. Ezért azt javaslom a Fővárosi Közgyűlésnek, hogy vonjuk vissza az atlétikai vb megrendezéséhez szükséges támogatást. Ha nincs Diákváros, nem lesz atlétikai vb sem” – jelentette be csütörtökön közösségi oldalán Karácsony Gergely.
Nem sokkal később Gyurcsány Ferenc azt írta a Facebookon: a fővárosi DK frakció már szerdán javaslatot nyújtott be, hogy Budapest álljon el az atlétikai VB megrendezésétől "A politikában nincs szerzői jog. Örülni kell annak, ha valamely javaslat támogatókra lel. Na meg az se baj, ha tudunk kemény döntésekhez bátorítást adni. " – fogalmazott a volt kormányfő.)
Karácsony Gergely lépése látszólag egyenes következménye a korábbi döntéseknek. Karácsony Gergely Baranyi Krisztinával az oldalán már korábban jelezte, hogy a kínai Fudan Egyetem campusának a betelepítését elfogadhatatlannak tartja a Diákváros legjobb telkeire, főként úgy, hogy ezzel kevesebb kollégiumi férőhely létesülhet.
Az indulatokat tovább hevítette a kormány azon terve, hogy a magánegyetem építéséhez 500 milliárd forint értékű hitelt vesznek fel a kínai államtól, amely köztudottan súlyos feltételeket szab az általa nyújtott kölcsönökhöz. A projekt felügyeletével újonnan megbízott innovációs és technológiai miniszter, Palkovics László áprilisban aláírta a stratégiai megállapodást a Fudan Egyetemmel, amely a vis maior helyzetekre is tartalmaz folytatást lehetővé tévő passzust.
Június elején sok tízezres tömeg tiltakozott a beruházás ellen, ám ez egy cseppet sem zavarta a kormánypárti többségű Parlamentet abban, hogy egy héttel később megszavazza a fejlesztési terület legértékesebb Duna-parti telkeit és a Nagyvásárcsarnok felújításra kijelölt műemléképületét a beruházás számára ingyen átadó két törvényt. A kollégiumi funkciótól megfosztott Diákvárost ezzel a korábbi tartalékterületekre tolták át. A jogszabályokkal jó előre rendelkeztek az egyetem fenntartójaként működő Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány létrehozásáról, sőt arról is előre gondoskodtak, hogy az alapító jogok gyakorlásával a majdani – mondjuk ellenzéki – kormány ne szólhasson bele. Az eredeti tervezethez csupán egyetlen kétes értékű passzust toldottak hozzá, miszerint a kormány legkésőbb 2022. december 31-éig beszámol az Országgyűlésnek a beruházás előkészítéséről és a megvalósítás tervezett költségeiről.
A HVG a napokban arról írt, hogy a Fudan Egyetem előkészítése leállt, lévén a kormány egyelőre sem a projektcéget, sem a vagyonkezelő alapítványt nem hozta létre, a helyszínen pedig még egy kapavágás sem történt. De ez nem sokat jelent, hiszen egyelőre nincsenek meg se a tervek, se az engedélyek az építkezéshez. A projektcég és az alapítvány bármikor létrehozható. Ugyanakkor januárban bejegyeztek egy kínai tulajdonú magyar lobbicéget. A Fudan Magyarország Kft. ügyvezetője Niu Shan, aki a Fudan Egyetemen szerzett diplomát, akárcsak a férje: Horváth Levente, aki később sanghaji főkonzulként, azóta pedig Matolcsy György jegybankelnök főtanácsadójaként működik.
Orbán Viktor miniszterelnök szerint korai még a Fudan egyetemről vitatkozni, mivel még nem áll rendelkezésre elegendő információ ehhez, de megígérte, hogy lesz a témában népszavazás. A járvány miatti tiltás feloldásakor azonban mégsem ebben, hanem a gyermekvédelminek mondott homofób törvény ügyében nyújtott be népszavazási kérdéseket, amelyek azután az első lehetséges alkalommal átcsúsztak a Nemzeti Választási Bizottságon, miközben Karácsony Gergely kérdéseit – köztük a Fudan Egyetem megvalósításával kapcsolatosat – csak jövő hétfőn tárgyalja a testület.