;

előválasztás;aláírásgyűjtő kampány;

- A számháború már zajlik

A szavazás napjáig még változhat az előválasztáson induló képviselőjelöltek száma, s ebben nem csak az játszik szerepet, hányan gyűjtik össze az előírt szignómennyiséget.

Felpörgött az ellenzéki előválasztási kampány azt követően, hogy a nyilvántartásba vett egyéni képviselő- és miniszterelnök-jelöltek hétfőn felvették az aláírásgyűjtő íveket: az előbbieknek szeptember 6-a 10 óráig minimum 400, az utóbbiaknak 20 ezer szignót kell leadniuk a szervezésben szerepet vállaló szervezetek által létrehozott előválasztási bizottságnak. A kormányfő-jelöltségért vetélkedő hét személy közül eddig ketten – Dobrev Klára, a DK európai parlamenti képviselője és Karácsony Gergely főpolgármester – jelezték, hogy összegyűjtötték az előírt számú aláírást. A hvg.hu-vak tegnap délután a Jobbik azt közölte, hogy Jakab Péter közel 20 ezret gyűjtött már. Márki-Zay Péter és Pálinkás József hozzávetőlegesen a felénél tart, Fekete-Győr András nem adott meg a portálnak pontos számot („több ezer”). A mérhetetlen népszerűségű Le az Adók 75%-ával Párt jelöltje, Ecsenyi Áron ezer ajánlásnál tart.

Az egyéni választókerületekben (evk) induló, a Parlamentbe készülő aspiránsok – a Népszava által két részletben közzétett – listáját már augusztus 16-án nyilvánosságra hozták az elovalasztas2021.hu oldalon. Mint megírtuk, az evk-k közel felében két jelölt van, 30 százalékában pedig 3-5 jelölt verseng, és 11 olyan körzet van, ahol csak egy indulót vettek nyilvántartásba. A jelöltek most járják az országot, illetve az adott választókerületet, gyűjtik az aláírásokat, amelyek hitelességét a fent említett bizottságok fogják ellenőrizni: a leadott nevek 10 százalékát ellenőrzik, s ha a megkereséseknél a telefonon felhívottak fele nem erősíti meg, hogy valóban aláírta az adott ívet, az előválasztási testület nem engedélyezi az indulást.

De más miatt is változhat a lista összetétele a szeptember 18-án induló voksolásig. „Az a biztos jelölt, aki az előválasztás napján szerepel a szavazólapon” – mondta a koordinációban szerepet vállaló Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója a Magyar Narancsnak arra hivatkozva, hogy lehetnek még visszalépések. Mint ismert, azért nem indul minden körzetben 5-6 jelölt, mert a pártok többek között ezen is igyekeztek spórolni – az ellenzék erőforrásai egyébként is szűkösek –, illetve alkukat kötve, egymás jelöltjeit támogatva arra törekedtek, hogy mindenkinek legyen a következő ciklusban is parlamenti képviselőcsoportja. Arról külön nyilatkozatot is aláírtak, hogy mind a hat párt számára biztosítják a frakcióalakítást. Ugyanakkor a pártközi alkuk a vetéledés részét képezik: mindenki arra törekszik, hogy a lehető legnagyobb frakciót tudja létrehozni 2022-ben.

Az első fordulóban kilenc napon át lehet majd szavazni szeptember 18-a és 26-a között. Egyelőre nem tudni, hogy pontosan hol adhatják le a voksukat a választópolgárok. Arra a kérdésünkre, hány szavazási pont lesz, hány pártirodát vonnak be és hány sátrat állítanak fel majd a köztereken, az Országos Előválasztási Iroda (OEVI) azt válaszolta, hogy erről a jövő héten adnak teljes körű tájékoztatást. Ugyanez a helyzet a szavazás módjával is, bár azt Molnár Zsolt is megerősítette, hogy az ügyfélkapu segítségével lehetővé teszik az online voksolást is.

Egy biztos, az előválasztáson minden magyar állampolgár szavazhat, akinek magyarországi állandó bejelentett lakhelye van. A szavazóknak igazolniuk kell magukat fényképes igazolvány felmutatásával, valamint be kell mutatni érvényes lakcímigazolványukat, amellyel igazolják, hogy melyik választókerülethez tartoznak. Csak azokra az egyéni jelöltekre voksolhatnak, akik abban az evk-ban indulnak, ahol a választópolgár lakik, és mindenki csak ott szavazhat szavazóponton egyéni jelöltre, ahol lakcíme szerint él.

A miniszterelnök-jelöltek vetélkedése két fordulós, azaz az első fordulóban nemcsak az evk-s nomináltakra, hanem rájuk is lehet voksolni. Az október 4-e és 10-e közötti második fordulóra akkor kerül sor, ha az elsőben senkinek nem sikerül megszereznie a voksok felét. Az első fordulót követően nagy taktikázás várható, hiszen a rosszabbul szereplő jelöltek várhatóan visszalépnek, s nem mindegy kinek a javára, illetve ezért kérnek-e cserében helyeket a később kialakítandó közös listán. Továbbá a győztes miniszterelnök-jelöltnek nagy szerepet szánnak a közös program megszövegezésében. 

A Hundubért főleg a kormánypárti sajtó és a Mi hazánk lelkesedett.