;

MNB;alapkamat;kamatemelés;

- Ismét kamatot emelt az MNB

Ismét alapkamatot emelt a jegybank, hogy csökkentse a drágulás ütemét, és a jövőben egyre kevesebb állampapírt vásárol.

Újabb 30 bázisponttal 1,5 százalékra emelte az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. A döntés nem volt váratlan, június végén – amikor a jegybank közel tíz év után először alapkamatot emelt - Matolcsy György jegybankelnök már jelezte: egy kamatemelési ciklus kezdődik, amely egészen szeptemberig eltarthat. Akkor az addigi 0,6 százalékról 0,9 százalékra nőtt az alapkamat, majd július végén további 30 bázisponttal 1,2 százalékra. Most az alapkamat mellett a kamatfolyosó két szélét is 30 bázisponttal emelte meg a Monetáris Tanács: az egynapos hitel kamata így 2,45, az egynapos betété pedig 0,55 százalékra emelkedik. Az új hitelt felvenni szándékozók, illetve a változó kamatozású kölcsönnel rendelkezők számára ez azt jelenti, hogy magasabb költségekkel kell számolniuk a jövőben, a bankok ugyanis az alapkamathoz (is) igazítják a hitelkondíciókat. Minderre azonban számítani lehetett.

Némiképp váratlan volt viszont, hogy Virág Barnabás, az MNB alelnöke délután azt is bejelentette: megkezdik az állampapír-vásárlási program - óvatos és fokozatos, a piaci stabilitás fenntartását is figyelembe vevő - kivezetését. Ennek első lépéseként az eddigi 60 milliárd forintos heti vásárlási mennyiséget 50 milliárd forintra mérséklik. Ezt követően a Monetáris Tanács a negyedévek végén, elsőként most szeptemberben értékeli átfogóan az állampapír-vásárlási programot. Ekkor dönt a kivezetés következő lépéséről, és meghatározza a heti vásárlások következő negyedévre érvényes célmennyiségét. A vásárlások mérséklését a rövidebb lejáratú állampapírok körében kezdik meg. A jegybank nem értékesíti a mérlegében lévő állampapír-állományt, a megvásárolt állampapírokat lejáratig tartja.

Virág Barnabás hangsúlyozta: a kivezetés egy elnyújtott folyamat lesz, a programot a szükséges mennyiségben és ideig használják majd, és ha a pénzpiaci stabilitás indokolttá teszi, az MNB bármikor kész a heti vásárlási mennyiség növelésére. Ezzel párhuzamosan a Monetáris Tanács a Növekedési Kötvényprogram keretösszegét 400 milliárd forinttal 1550 milliárd forintra emelte.

Az alelnök arról is beszélt: a Monetáris Tanács értékelése szerint a kamatemelési ciklust továbbra is folytatni kell, mindaddig, amíg az infláció nem stabilizálódik a jegybanki célsávon belül. Ennek megítélésében a szeptemberi inflációs jelentés lesz a mérvadó. Az éves infláció mértéke júliusban 4,6 százalékra mérséklődött a korábbi hónapok 5 százalékot is meghaladó pénzromlási üteme után. Virág Barnabás szerint azonban ezt a csökkenést nem szabad túlértékelni, hiszen döntően bázishatások állnak mögötte, és csak a következő hónapok mutatják majd meg egyértelműen, milyen tendenciák érvényesülnek középtávon. Arra számít, hogy az infláció a következő hónapokban továbbra is a jegybanki toleranciasáv felett alakul: októberben, novemberben ismét megugrik, akár megint 5 százalék fölé is emelkedik. A jövő év elejétől viszont érdemi csökkenés jöhet majd, így az első negyedévben a jegybanki toleranciasávba, 4 százalék alá kerülhet a pénzromlás üteme.

Év végére 2 százalék is lehet az alapkamatAz állampapír-vásárlási program fokozatos kivezetése miatt kissé emelkedhetnek az állampapírhozamok, de a hosszú hozamok trendjét alapvetően továbbra is a nemzetközi környezet határozhatja meg. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint kulcsfontosságú, sikerül-e megszerezni az uniós forrásokat, mivel a kormány biztosítja az uniós pályázatok megelőlegezését. Ez azonban az uniós források hiányában magasabb államadóssághoz és így állampapír kibocsátáshoz vezethet, ami növelheti a hozamokat. Az uniós források megszerzése ezzel szemben csökkenti az államháztartás finanszírozási igényét, így a későbbi állampapír kínálatot, ami alacsonyabb szinten tarthatja a hozamokat – magyarázta. Az elemző a következő két ülésen további 25-25 bázispontos kamatemelésre számít, amivel az év végére 2 százalékig emelkedhet az alapkamat. Ezt követően szerinte véget érhet a kamatemelési ciklus, feltehetően nem lesz szükség további szigorításra. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője úgy értékelt: az MNB most nem adott határozott iránymutatást a következő, szeptemberben várható kamatdöntés mértékére. Így nyitott a kérdés: lassít-e, azaz 15 bázispontos emelést hajt végre, vagy folytatja a 30 bázispontos szigorításokat. Az elemző szerint 2022-re 2 százalék körüli alapkamattal fordul majd rá a magyar gazdaság.    

Az Orbán Viktor miniszterelnök által felvetett 200 ezer forintos minimumról ugyan már zajlik a nemzeti konzultáció, ám ez az összeg még a jelenlegi erősödő forint mellett is jóval kevesebbet ér, mint a szlovák legkisebb fizetés.