Felhőtlen vidámság jellemezte Armin Laschet, a német kereszténydemokraták kancellárjelöltje szombati nyitó kampányrendezvényét. A berlini Tempodromban mintegy száz fiatal éljenezte Angela Merkel esetleges utódát, lelkesen skandálták a nevét. A semleges résztvevők úgy érezhették magukat, mintha párhuzamos világba csöppentek volna. Bár a CDU/CSU vezeti a közvélemény-kutatások többségét, a párt nincs jó passzban, mindössze 1-3 százalékkal előzi meg a szociáldemokratákat alig több mint egy hónappal a parlamenti választás előtt. Sőt, az INSA ügynökség szerint az előny elfogyott.
Olaf Scholz félelmetes hajrával hozta fel az SPD-t. Miközben Laschet és Annalena Baerbock több hibát is elkövetett, a szövetségi pénzügyminiszter végig rendkívül hitelesnek, profinak tűnt fel mellettük. Már a szociáldemokraták győzelme sem zárható ki, ami a második világháború óta a legnagyobb csoda lenne a német belpolitikában, hiszen a párt hátránya július elején még 13 százalék volt a CDU/CSU mögött.
A voksolásig hátralévő idő viharosnak ígérkezik az amúgy konszenzusokra törekvő német belpolitikában. A CDU most arra játszik, hogy Scholz párttársára, Heiko Maas külügyminiszterre hárítsa a felelősséget a kaotikus afganisztáni mentőakció, illetve amiatt, hogy Berlin nem látta előre: a tálibok pillanatok alatt elfoglalják az egész országot. A taktika szerint ez is azt jelzi, a szociáldemokraták nem lennének képesek megfelelően kormányozni. Ez a stratégia azonban visszaüthet, hiszen az afganisztáni történésekért nemcsak Maast, hanem Angela Merkelt és Annegret Karrenbauer védelmi minisztert, a CDU volt elnökét is éppúgy felelősség terheli.
A CDU felmondta a barátságot a szabad demokrata FDP-vel is. A kereszténydemokraták szerint hiba a liberálisokra szavazni, mert aki az FDP mellé teszi az ikszet, az SPD-Zöldek-FDP kormányra szavaz. Ez erős csúsztatás, a liberálisok inkább CSU/CSU-val szövetkeznének, de ebből is látszik: olyan pánik uralkodik az uniópártoknál, amilyenre a Merkel-érában sosem volt példa.