Kihasználva az akkor épp döglesztő kánikula által okozott nemzeti bágyadtságot és az olimpia utáni mámoros hangulatot, Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke egy interjú keretében meglepő javaslattal állt elő a Magyar Nemzet nevet viselő kormányzati hírharsona hasábjain. Nem sokat gatyázott, rögtön bemondta a tutit: „Az a jó adóvita, amely arra világít rá, miként tudjuk a nullaszázalékos személyi jövedelemadót megközelíteni minél gyorsabban. (…) A munkabér után fizetendő terhek másik csoportjába tartozik a jövedelemadó. Az a jövedelemadó, amit sokszor büntetésként érzékelnek az adófizetők. Emiatt az szja jövőjét firtató kérdésre egészen drasztikus válaszom van. Meggyőződésem, hogy az ember annyira értékes, hogy egyáltalán nem kellene adóztatni, azaz büntetni azért, mert dolgozik.”
1. Nem kell tehát bonyolítani a dolgot: Domokos azt javasolja, hogy a munkajövedelmek után a jövőben ne kelljen személyi jövedelemadót fizetni. Gyorsan megnéztem, hogy van-e olyan ország a földgolyón, ahol ez a gyakorlat érvényesül. Igen van. Az Egyesült Arab Emírségekben, Szaúd-Arábiában, Katarban, Ománban, Kuvaitban, a Bahreini Királyságban és a Brunei Szultanátusban nem kell szja-t fizetni, azaz adó mértéke 0 százalék. A királyok, emírek és szultánok által vezetett államokban tehát dívik az adómentesség, de a világ „maradék” részén – így az EU-ban is – kötelező a jövedelemadó fizetés. Lehet, hogy Domokos a közel-keleti előretolt helyőrség katonája, és Magyarország lesz az első szja-mentes uniós ország?
2. Az ÁSZ elnöke szerint a jövedelemadó bizonyos értelemben a munka büntetése. Ezek szerint Magyarországon 33 éve (1988 óta) meg vagyunk fenyítve, a közös teherviselésben való részvétel tehát nem polgári erény, nem a közszolgáltatásokra fedezetet nyújtó befizetés vállalása, hanem szimplán a munkavégzés durva szankcionálása. Az Orbánék által dicsőített és ránk tukmált egykulcsos szja-szisztémáról csak most derült ki, hogy munka és munkavállaló ellenes? És erre éppen Domokos szaktárs jött rá, akinek egyébként nem is az adórendszerrel kapcsolatos elképzelések kidolgozása a feladata?
3. Az interjúban Domokos a munkajövedelmek adómentesítéséről beszél, tehát ebben a körben törölné el a 15 százalékos fizetési kötelezettséget, ami automatikusan a nettó keresetek 22,5 százalékos növekedését eredményezné. Hurrá, mondhatnánk kórusban, de rögtön eszünkbe jut a 2,7 millió adómentes nyugdíjban illetve nyugdíjszerű ellátásban részesülő honfitársunk. Ők is kapnak egy kb. húsz százalékos emelést? A segélyek, a családi és egyéb szociális ellátások vonatkozásában is számolhatunk ezzel a mértéknövekedéssel? Vagy tovább nyílik a bér-nyugdíj olló?
4. A Költségvetési Tanács (KT) Magyarországon az állami költségvetés készítésének folyamatát felügyelő független (?) testület. A KT-nak nincs vétójoga költségvetési kérdésekben, de saját számításokat végez, javaslatokat tesz, és feladata, hogy tekintélye súlyával őrködjön az állami költségvetések magalapozottsága és átláthatósága felett. Tagjai: Matolcsy dr., Kovács dr. és – most kapaszkodjanak – Domokos László. Gyorsan kérdezzük meg ezt a „nagytekintélyű” testületet, hogy milyen következményekkel járna a keresetek szja-mentesítése az államháztartás és az állami költségvetés vonatkozásában.
Míg válaszukra várunk, addig is jelzem, hogy a központi költségvetésben a bevételi oldalon a legnagyobb részarányt (kb. 40 százalék) a fogyasztással kapcsolatos adók (elsősorban az áfa) képviselik, az előkelő harmadik helyet – 16 százalékos hányaddal – az szja foglalja el, ami abszolút értékben is hatalmas összeg, hiszen éves szinten 2800–3000 ezer milliárd forintra tehető. Ha ez ellentételezés nélkül kiesik, akkor biztosan „fejre áll” a központi büdzsé, és ha ezt el akarjuk kerülni, akkor egyéb adónemek radikális növelésére van szükség az egyensúly biztosítása érdekében. Esetleg a „világrekorder” 27 százalékos általános forgalmi adó mértékének emelését tervezi Domokos, vagy a jövedéki adók (gondoljunk az üzemanyagok árára) további növelése a cél? Az interjúból sajnos ezt nem tudjuk meg, az ÁSZ elnöke nem avat be bennünket a részletekbe.
5. A 2022. évi költségvetést a parlamentnek benyújtó – és epizódszerepre kényszerített – Varga Mihály véleménye is érdekelne, mivel ő a pénzügyminiszter. A jövőre irányadó 5,9 százalékos hiánycéllal kapcsolatban a Költségvetési Tanács (KT) azt szeretné, ha a kormányzat - amennyiben mód nyílik rá - csökkentené az idei költségvetési hiányt a legutóbb elfogadott módosításhoz képest, egyben javasolta a kormánynak, hogy hasonló módon a 2022-es költségvetési törvénytervezetben megjelölt 5,9 százalékos hiányt is mérsékelje majd, közelítve azt a 3 százalékhoz. Miután Domokos a KT tagja, meg kell kérdeznem: úgy akar hiányt csökkenteni, hogy lemond több ezer milliárd forintnyi szja-bevételről?!
Úgy gondolom, hogy az ellenzéki pártoknak nem kell foglalkozniuk Domokos adófelvetésével, hiszen azzal szakmai alapon képtelenség vitázni, az ostobaságra pedig nem érdemes, nem szabad rálicitálni. Az ÁSZ elnöke hamarosan úgyis visszatér irodájába, és megbízóinak parancsára azonnal hozzákezd az ellenzéki pártok pénzügyeinek vizsgálatához, és gazdálkodásuk szabályosságától, illetve színvonalától függetlenül javaslatot tesz megbüntetésükre is. Ebben van gyakorlata, nem pedig az adószisztéma átalakításában.