Afganisztán;NATO;Egyesült Államok;tálibok;evakuálás;Deutsche Welle;

- Repedezik a tálibok álarca

Tetteik elárulják őket.

Fokozták a hajtóvadászatot a koalíciós erőket segítő afgánok után, megölték egy német közmédiának dolgozó újságíró egyik rokonát és erőszakkal fojtották el az uralmuk ellen kitörő spontán tüntetéseket - hiába hangoztatták az elmúlt napokban az Afganisztánt lerohanó iszlamista tálibok, hogy mérséklődtek, a tetteik elárulják őket.

Egy az ENSZ-nek készült hírszerzési jelentés szerint a szélsőségeseknek listájuk van a letartóztatandó “kollaboránsokról”. A kiszivárgott dokumentum szerint házról-házra járnak a célszemélyek után kutatva, ha pedig nem találnak rájuk, akkor családtagjaik őrizetbe vételével vagy fenyegetésével kísérlik meg előcsalni őket. A tálibok rohamtempóban toboroznak új besúgókat, mecsetekkel és pénzváltókkal veszik fel kapcsolatot, hogy kiegészítsék a feketelistát. A legnagyobb veszélynek azok vannak kitéve, akik az afgán hadsereg, rendőrség vagy titkosszolgálatok kötelékében működtek együtt a NATO-csapatokkal, ám mások is a szélsőségesek célkeresztjébe kerülhetnek.

A külföldi közönségnek sugározó német közmédia, a Deutsche Welle (DW) csütörtökön arról adott hírt, hogy a tálib harcosok nagy erőkkel kutatnak egyik afgán újságírójuk után. A riporter viszont Németországban van, így otthon maradt szeretteit érték atrocitások: egyik családtagját lelőtték, egy másikat súlyosan megsebesítettek, másoknak az utolsó pillanatban sikerült elmenekülni. A DW vezérigazgatója, Peter Limbourg úgy vélte ez a “felfoghatatlanul tragikus eset is tanúsítja, hogy milyen súlyos veszélyben vannak” az Afganisztánban élő alkalmazottak és családjaik, s nyilvánvaló, hogy a tálibok szervezetten vadásznak az újságírókra. “Kifutunk az időből” - figyelmeztetett Limbourg a túl lassú evakuációra utalva.

A külföldi állampolgárok és az arra jogosult afgánok kimenekítése tegnap is folytatódott. A Reuters értesülése szerint a kabuli légikikötőt felügyelő NATO erők péntek reggelig több mint 18 ezer embert juttattak ki. A mentőakciót nehezíti, hogy a reptér körül a tálibok ellenőrzőpontokat létesítettek, ezért a megtorlástól tartva sokan nem kockáztatják meg az utat. Németország katonai helikoptereket vezényelt Kabulba, amelyek a tervek szerint az afgán fővárosból és annak közvetlen környékéről hoznák ki az evakuálásra várókat. Egyelőre nem tudni, hogy a NATO hogyan fogj elérni azokhoz, akik távolabbi országrészeken tartózkodnak. Joe Biden amerikai elnök mindenesetre megígérte, hogy addig biztosan fenntartják a légihidat, amíg az összes amerikai állampolgárt kijuttatják - még, akkor is, ha emiatt csúszik a kivonulás tervezett, augusztus végi lezárása.

Miközben a Nyugat az evakuálással van elfoglalva, a tálibok hatalmuk konszolidációjára törekednek. Az iszlamista mozgalom vezérei arra kérték az imámokat, hogy a pénteki imádság során prédikációjukban intsék a híveket a külföldre utazástól és szólítsák fel őket egységre. Az elmúlt napokban ugyanis országszerte spontán tüntetések törtek ki a tálib hatalomátvétel ellen. Szerdán, illetve csütörtökön, az afgán függetlenség ünnepén jónéhány nagyvárosban az utcára vonultak az emberek. A szélsőségesek erőszakkal oszlatták fel a tiltakozókat, a szerdai dzsalalabádi megmozduláson legkevesebb hárman, csütörtökön Aszadabádban ketten haltak meg, miután a szélsőségesek a tömegbe lőttek. A nemzetközi közösség felé szebbik arcukat mutató tálib szóvivők a hírügynökségek megkeresésére sem kommentálták az incidenseket. 

Angela Merkel hiába kérte Alekszej Navalnij elengedését vagy az oroszok közbenjárását az afganisztáni evakuálás megkönnyítésére. Amúgy mindenki nagyon elégedett.