;

Karlovy Vary;

- Találkozások és sorsszerűségek Karlovy Varyban

Karlovy Vary és a filmfesztiválja – a kelet-európai sikersztori: szokatlan időpontban, ötvenötödik alkalommal, Kis Hajni debütjével holnap veszi a kezdetét.

Miközben Magyarországon olykor bejelenti valaki, hogy nemsokára lesz A-kategóriás mozgóképes rendezvényünk, az ékszerdoboz szépségű Karlovy Vary 1946-ban alapított nemzetközi filmfesztiválja az utóbbi huszonöt évben a régió vezető mustrájaként lett ismert. Csakúgy, mint Cannes, 2020-ban a Karlovy Vary-i filmfesztivál is elmaradt a pandémia miatt, így a szervezők mindent megtettek azért, hogy idén megvalósulhasson Kelet-Közép-Európa legfontosabb filmes mustrája. A nyári nyitás persze teljesen „összetolta” a nemzetközi mozgóképfesztiválok táncrendjét, hiszen a már említett Cannes májusról átcsúszott júliusra, így a cseh mustra kénytelen-kelletlen augusztusra helyezte át: 20-tól 28-ig tartják meg a rendezvényt. A koronavírus-protokoll itt is szigorú: a vetítések a jegyen felül csak biztonsági karszalaggal látogathatók, melyet EU-s Covid-igazolvánnyal, illetve annak hiányában kétnaponta negatív teszttel lehet igényelni. Karlovy Vary fesztiválja ezen felül maszkos rendezvény lesz, a vetítések kizárólag FFP2-es minőségű maszkkal „élvezhetők”.

Bár a filmipari programok elmaradnak, a fesztivál igencsak erősnek ígérkezik. Például, nemzetközi sztárok esetében, mintha mi sem történet volna: a nyitón nem más, mint a kétszeres Oscar-díjas, nyolcvannyolc éves színészlegenda, Sir Michael Caine lesz jelen, hogy átvegye a sokszorosan megérdemelt életműdíjat. A fesztivál második felében érkezik a válása miatt közellenségnek kikiáltott Ethan Hawke és Johnny Depp – utóbbit Karlovy Vary mellett San Sebastian A-kategóriás filmfesztiválja is elismeri. A sztár a nemzetközi szaksajtóban már nyilatkozott, hogy míg Hollywood méltatlanul bojkottálja (A Warner kirakta a Legendás állatok franchise-ból), Európában elismerik még a tehetségét. Hovatovább aggódik a Minamata című filmjének a forgalmazása kapcsán. Tegyük hozzá: tavaly Berlinben láttuk a filmet és a Japánban törtét higanymérgezés igaz története, amely W. Eugene Smith fotóriportja leplezett le, fontos téma, de Depp, aki rettenetes Smith szerepében, egy olyan rendezőt szerződtetett le Andrew Levitas személyében, aki az alkotás minden egyes jelenetében megmutatta: ízlése nincs, és amúgy minden szakmai szempontból is dilettáns. Deppnek van miért aggódnia...

A mustra földrajzi elhelyezkedése nyomán mindig is fontos platformja volt a közép-európai filmművészetnek, azon belül is a magyar alkotásoknak. A fesztivál meghívta a régióban készült első és második filmeket felvonultató „East of the West” (A Nyugat Keletje) elnevezésű versenyprogramba Kis Hajni Külön falka című játékfilmjét. A részben személyes élményeken alapuló, a Nemzeti Filmintézet inkubátor programjának keretében készült film egy szívszorító apa-lánya kapcsolatot mesél el. A tizenkét éves Niki (Horváth Zorka) nagyszüleivel él, akik nem tudják kordában tartani a vadóc, az iskolában nehezen beilleszkedő gyereket. Amikor Niki megtudja, hogy édesapját, Tibort kiengedték a börtönből, minden tiltás ellenére felkeresi a férfit. A problémás sorsú Tibor (Dietz Gusztáv) épp kidobóként dolgozik a budapesti éjszakában. Magának való alkat, erőszakos természete miatt állandó harcban áll a környezetével. Sötét múltja és egy feldolgozatlan családi titok miatt kerüli a lányával való találkozást, de Nikit nehezebb lerázni, mint gondolta. A két kívülálló lassan közeledni kezd egymáshoz, de minden az ellen szól, hogy a család – a szó konvencionális értelmében – egyesülhessen. 

Felszínesség és távolságtartás nélkül, a művészet eszközeivel szembesít környezeti, gazdasági és társadalmi problémáinkkal, s ajánl alternatív stratégiákat a Ludwig Múzeum gondolatébresztő kiállítása.