;

Real Madrid;Barcelona;La Liga;

- A Real és a Barca a saját útját járja

A Real Madrid és a Barcelona nem kért a CVC Capital Partners és a La Liga egyezségéből, a két futballklub összesen mintegy 600 millió euróra mondott nemet.

A koronavírus-járvány gazdaságilag megviselte a világfutball szereplőit, az érintettek pedig ilyen-olyan módon keresik a megoldást. A spanyol La Liga szereplői ez idáig nem is költöttek túl sok pénzt az átigazolási piacon, a 20 élvonalbeli klub 152 millió eurót csengetett ki, amely egészen elenyésző a rivális ligákhoz képest. Nem meglepő módon az angolok költötték eddig a legtöbbet (1 milliárd), őket követik az olaszok (445 millió), a németek (340), valamint a franciák (301).

Spanyolországban a Barcelona már az év elején csőd közelbe került, de más klubokat is érzékenyen érintett a vírus. A La Liga vezetője, Javier Tebas tőkebevonással szeretné javítani a klubok helyzetét, az 59 éves sportvezető egy magántőke-befektetési társasággal, a CVC Capital Partnersnel kezdett tárgyalásba. A CVC Capital ismert befektető a sportvilágban, a cég 2006-ben vásárolta be magát a Forma-1-be, majd néhány éve sokszoros áron adta tovább tulajdonát a a Liberty Mediának.

Tebas kezdetben arról tárgyalt, hogy 2,7 milliárd euróért eladja a La Liga üzleti tevékenységének 10 százalékát, azonban több csapat is nemtetszését fejezte ki. A CVC korábban a Serie A-ban készült hasonló üzletre, ám a csapatok megvétózták azt, mert kevesellték a felkínált pénzösszeget.

A Real Madrid egészen addig ment, hogy bejelentette, a klub polgári és büntető eljárásjogi lépéseket tesz Tebasszal szemben. Néhány nappal később a Mundo Deportivo arról írt, a Real Madrid a Tebasszal folytatott küzdelembe belefáradva kilép a spanyol bajnokságból, ám ezt Florentino Pérez klubelnök tagadta. A felek egyébiránt azóta nem tárgyalnak egymással, amióta napvilágra került, hogy a Real Madrid többedmagával megalapítja az Európai Szuperligát.

A mostani ügyben végül kompromisszum született, ugyanis a CVC módosította eredeti ajánlatát, lehetővé téve az első-, és másodosztályú kluboknak, hogy szabadon döntsenek, akarják-e vagy sem a megállapodást. A 42 együttes közül végül 38 pozitív választ adott, csak a Real Madrid, a Barcelona, az Athletic Bilbao, valamint a másodosztályú Real Oviedo mondott nemet.

Tebas számításai szerint a CVC befektetése ezáltal 2,1-2,2 milliárd euró között lesz, ezért cserébe a cég a televíziós jogokból származó bevételek 8-9 százalékát kapja meg a következő 40-50 évben. Az ügyleten kívül maradó csapatok nem adják le bevételeiket, de nem is kapnak részesedést a CVC-alapból, mindazonáltal nem értékesíthetik önállóan televíziós közvetítési jogaikat, mert a kollektív értékesítést törvény írja elő.

A CVC-től befolyó pénz 70 százalékát a kluboknak infrastruktúra-fejlesztésre kell költeniük, 15 százalék a járvány miatti tartozások rendezésre, a maradék 15 százalék pedig személyzetre, új igazolásokra fordítható.

A La Liga által közzétett pénzügyi jelentés szerint a 2019/20-as szezonban a bevétel 4,4 milliárd euró volt, azaz a CVC tíz százaléka évi 300-400 millió hozhat a konyhára. Persze, a legtöbb bevételt a Real Madrid és a Barcelona generálja, ám a hosszú évtizedek során sokszorosan megtérülhet majd a befektetés.

A Barcelona 270 milliót kaphatott volna, azonban Joan Laporta klubelnök nem akarta egy fél évszázadra elzálogosítani az audiovizuális jogokat. A döntése hosszútávon védhető, ráadásul a Barcelona és a Real Madrid még továbbra sem tett le a Szuperliga létrehozásáról, amely nem kevés bevétellel kecsegtet számukra.

Laporta a hétfői sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a Barcelona adóssága 1,35 milliárd euró. „A helyzet drámai, de van egy jó hírünk. A hitelességünkre és tapasztalatainkra, valamint a klub eszközeire épülő stratégiai terv ideiglenessé teszi ezt a helyzetet. Úgy gondolom, hogy pár év múlva a klub gazdasága egészségessé lesz” – tekintett előre Laporta, aki ismét kijelentette, hogy a klub gazdasági lehetőségeinek keretein belül mindent megtettek Lionel Messi megtartásáért, aki végül 21 év után távozott a katalánoktól és a Paris Saint-Germainhez igazolt.

Miközben a Barcelonánál az átigazolási időszak hátralévő része elsősorban az eladásokról, illetve a játékosok fizetéscsökkentéséről szólhat, addig a Real Madrid nagy dobásra készül. A madridiak ez idáig csak David Alaba érkezését jelentették be, ő ingyen jött a Bayern Münchentől. A klub egyébiránt a tavalyi szezonban nem igazolt senkit, most viszont alaposan kinyílhat a pénztárca Kylian Mbappéért. A PSG fiatal francia játékosa már többször kijelentette, hogy a következő csapata a Real Madrid lesz, s mivel a szerződése lejár, így a madridiak jó alkupozícióban lehetnek.

A Mundo Deportivo szerint a Real Madrid 120 milliós ajánlatra készül, ám még előbb el kell adja Martin Ödegaardot. A Manchester United már kifizetett 40 millió eurót Rafael Varane-ért, a norvég középpályásért hasonló összeget remél a klub az Arsenaltól. Ugyanakkor az is igaz, hogy a PSG kemény tárgyalófél, Nasser Al-Khelaifi klubelnök világossá tette, Mbappé nem eladó. A döntés nem pénz, hanem stratégiai kérdés, ilyen kerettel a PSG egyértelműen BL-győzelemre esélyes. Ronaldinho óta sztárjátékos nem igazolt el Párizsból, Edinson Cavani és Thiago Silva is csak szerződése lejártával távozhatott.

A lakosság számához képest San Marino szerepelt a legjobban a tokiói nyári olimpián, Magyarország ebben a rangsorban tizedik lett.