Elkészítette saját alternatív olimpiai éremtáblázatát a BBC a tokiói nyári olimpia után. A sorrendet az alapján állapították meg a lapnál, hogy egy-egy lakosra kivetítve mennyire volt eredményes az adott ország. A lap ezt az egyedi számítást azzal indokolta, hogy a hagyományos éremtáblázaton mindig ugyanazok az országok – Egyesült Államok, Kína, Oroszország – zárnak az élen, legfeljebb a sorrend változik közöttük.
„A népesség, az adott ország pénzügyi lehetőségei és a politikai rendszer együttesen határozzák meg az összesített eredményeket egy-egy olyan nagy világversenyen, mint az olimpia – mondta a lapnak David Forrest, a liverpooli egyetemen gazdasági ismereteket tanító szakember. - Nagyon kevesen születnek olyan kivételes képességekkel, melyek fejlesztése után eljutnak az olimpiára és ott is a világ legjobbjai közé kerülnek.”
Forrest Luxemburgot említette példaként, a 622 ezer lakosú országból 12 sportoló vett részt a nyári játékokon 7 sportágban, de egyikük sem végzett dobogón. Az Egyesült Államokat 35 sportágban 613-an képviselték Tokióban, nyilvánvaló, hogy sokkal nagyobb volt az esélyük az amerikaiaknak az éremszerzésre, akik éltek is ezzel a lehetőséggel, összesen 113 esetben értek oda az első három helyre.
A lakosság számához viszonyított éremtáblázat élén San Marino zárt, a 33 ezer lakosú miniállam versenyzői egy ezüst- és két bronzéremmel zárt. Korábban sosem szerzett ekkora ország érmet a játékokon, San Marino történetének első olimpiai medálját a sportlövő Alessandra Perilli szerezte meg a női trap versenyszámban.
„Kis ország vagyunk, de büszkék, otthon biztos sírva fakadtak” – mondta Perilli az eredményhirdetés után a CNN-nek.
Perilli később egy ezüstöt is nyert vegyes trapban Gian Marco Bertivel. A másik bronz a szabadfogású birkózó (86 kg) Myles Amine nyakába került. Az Egyesült Államokban született, jelenleg is ott élő, a Michigan Egyetemen tanuló 24 éves Amine azért indulhatott San Marino színeiben, mert édesanyjának a nagypapája az európai országban született. A fiatal sportoló az egyetemi csapatban népi birkózásban szokott versenyezni, amelynek körülbelül kétszáz fajtája létezik a világon, a küzdelem addig tart, amíg nem sikerül két vállra fektetni az ellenfelet.
Az alternatív éremtáblázat második helyén Bermuda végzett, a 65 ezer lakosú ország egy arannyal zárt, amit Flora Duffy szerzett triatlonban. Ez volt az első alkalom, hogy bermudai olimpikon az első helyen tudott végezni. Harmadikként zártak a 400 ezer lakosú Bahama-szigetek két arannyal.
A rangsorban az élmezőnyben szerepel Magyarország is, amely 6 arany-, 7-7 ezüst- és bronzéremmel tizedik a BBC ranglistáján.
Forrest szerint a népesség mellett azért fontos a gazdasági háttér is, mert utóbbi nélkül nem adottak a feltételek a megfelelő felkészüléshez.
„Hiába vannak egy országnak nagyon jó úszói, addig nem lesznek képesek kimagasló eredményeket elérni, amíg nincs megfelelő uszoda ahol edzeni lehet és megfelelően felkészült szakemberek, akik foglalkoznak a versenyzőkkel” – hangsúlyozta Forrest.
A szakember szerint az is megfigyelhető, hogy a szegényebb országok az alacsonyabb költségvetésű sportágakban szerepelnek jól. Forrest úgy véli, ez is az oka annak, hogy a közép- és hosszútávfutó számokban az afrikaiak a legjobbak, ezzel szemben például díjlovaglásban német, brit és svéd indulók végeztek az élen, de rajtuk kívül is csak amerikai versenyzők értek el dobogós helyezéseket.