- írja beszámolójában a Reuters.
Joe Biden magyar idő szerint hétfő késő este, hosszú hallgatás után állt ki a nyilvánosság elé azt követően, hogy Kabul rekordgyorsan elesett, a főváros repülőterén pedig döbbenetes tömegjelenetek alakultak ki. A tumultusban többen életüket vesztették.
Az elnök az afganisztáni tálibok hatalomátvételéért az országból elmenekült politikai vezetőket és az Egyesült Államok által kiképzett afgán hadsereg harcképtelenségét tette felelőssé. Egyúttal figyelmeztette a tálibokat is, miszerint "pusztító erővel" kell szembenézniük, ha akadályozzák a kivonulást.
"Határozottan kiállok döntésem mellett" - hangoztatta Biden beszédében, majd hozzátette: "20 év kemény tapasztalata után rájöttem: sosem volt alkalmas pillanat az amerikai erők kivonására, ezért is vagyunk még mindig Afganisztánban".
Kitért arra is, hogy a kabuli repülőtér egyes jelenetei "szívszorítóak" voltak, de azért nem kezdődött el hamarabb a folyamat, mivel abba Aszraf Ghani afgán elnök nem egyezett bele. Ugyanakkor azt elismerte, hogy a tálibok gyorsasága váratlan volt. Korábban amerikai hírszerzési jelentések azt jósolták, hogy az afgán erők hónapokig tartani tudják a fővárost. Értékelése szerint Afganisztán vezetői feladták. Szintén így tett az afgán hadsereg, ahelyett, hogy megpróbált volna harcolni.
Trumpot is bírálta, amiért olyan megállapodást kötött a tálibokkal, amely Biden szerint "2001 óta a legelőnyösebb helyzetbe hozta" a csoportot.
- tette fel a kérdést az elnök.
Mondandóját azzal fejezte be, miszerint döntése azon ígéretének fényében született, amit korábban az amerikai csapatoknak tett. Eszerint nem fogja a katonákat arra kérni, hogy továbbra is kockáztassák életüket egy olyan háborúért, amelynek már régen véget kellett volna érnie.
"Tudom, hogy döntésemet kritizálni fogják, de inkább elviselem ezt a sok kritikát, minthogy ezt a döntést egy másik elnökre hárítsam" - zárta beszédét Biden, aki kiment a teremből anélkül, hogy válaszolt volna egyetlen újságírói kérdésre.
Eközben a tálibok általános amnesztiát hirdettek a kormánytisztviselőknek. A Guardian az AFP jelentésére hivatkozva azt írja, hogy a tálibok egyúttal felszólították az embereket, térjenek vissza munkájukhoz. Ugyanakkor az egyelőre nem világos, hogy a felhívás mindenkihez szól, vagy csak a kormányzati alkalmazottaknak.
A látottak annak a folyamatnak a következményei, amelyben az elmúlt fél évszázadban a globális és regionális hatalmak geopolitikai sakktáblájukként kezelték Afganisztánt. Lapunk elemzését a helyzetről ide kattintva olvashatja el.