;

Oláh Lajos;előválasztás;

„Mondjunk nemet a megfigyelésre” címmel hirdetett tüntetést a Momentum és az LMP a Pegasus-botrány miatt 2021. július 26-án.

- A kevesebb néha több: nem mindegy, kit hol szeretnek

Hogy milyen az előválasztásokon való részvételi kedv, arról egyelőre leginkább megérzések vannak – amiket egy választókerületi kutatás viszont megerősít. Igaz, az Oláh Lajos „körzetében” készülő felmérés országosan nem reprezentatív, viszont elegendő stabil előválasztóval dolgozik ahhoz, hogy következtetéseit érdemes legyen megszívlelni. Hogy mi lesz az ellenzéki előmeccs után, az – legalábbis Budapesten – jóval egyértelműbb.

Nyilván korai lenne hátradőlni, de Budapest a jelek szerint hozza a papírformát, az ellenzéki összefogás jelöltjeire körülbelül 684 ezren szavaznának, míg a kormánypárt embereire hozzávetőleg 492 ezren (lásd: ábránkat). Azaz, ha most vasárnap lennének a választások, az oppozíció pártjai 15 százalékkal gyűjtenének több voksot – ezt mutatja a Publicus Intézet felmérése, amit a Népszava megrendelésére készített. (És még így is maradt némi tartalék a rendszerben, ugyanis a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot mintegy 96 ezer budapesti szereti, a formáció támogatóinak egy része valódi választási helyzetben viszont az ellenzéki összefogáshoz szivárog át. Igaz, a Fidesz is rendelkezik ilyen pufferrel: egy éles szituációban számíthat arra, hogy a Mi Hazánk Mozgalom körülbelül 68 ezer fővárosi szimpatizánsától is gyűjthet szavazatokat.)

Lényegében a Fidesz „minden kategóriában” a rövidebbet húzná Budapesten, legyen szó kor, végzettség, nem, lakóhely vagy aktivitás szerinti besorolásról. Az különösen figyelemre méltó, hogy a korosztályok között egyedül a nyugdíjasok esetében tudna a Fidesz egy vékony többséget felmutatni, míg a képzettséget nézve kizárólag a legfeljebb nyolc osztályt végzettek körében kapna több szavazatot a kormánypárt, mint az ellenzéki összefogás. Nem csoda, hogy mindkét fél úgy számol, a 18 egyéni választókerületből az összeset az ellenzéki összefogás viszi.

Hogy azon belül miképp alakulnak az erőviszonyok, az kérdéses, a fővárosban leginkább az MSZP és a Párbeszéd, illetve a DK birkózik egymással.

Ennek megfelelően a miniszterelnök-jelöltek csatája is hasonlóképpen alakul Budapesten, Karácsony Gergely mérkőzik Dobrev Klárával – Jakab Péter itt a tisztes harmadik. Azonban az országos képet nem árt árnyalni. Az, hogy a három jelölt lényegében fej fej mellett halad egymás mellett, nem azonos támogatói struktúrát jelent. Az MSZP és a Párbeszéd jelöltje értelemszerűen Budapesten vezet (itt hat a leginkább a főpolgármesteri ethosz) és a nagyvárosokban erős. Hasonló a DK-s Dobrev Klára szimpatizánsai­nak települési mintázata, azzal a különbséggel, hogy ő a nagyvárosokban markánsabb. A Jobbik elnökét viszont a falvakban és a kisvárosokban komálják igazán – és ez komoly versenyhátrányt jelent számára.

Mert ugyan egyes mérések szerint Jakab Péter a legnépszerűbb a három legizmosabb jelölt közül, ám övé a legnehezebb mozgósítási fel­adat is: egy több tucat falut számláló egyéni választókerületben embert próbáló feladat mindenhol jelen lenni pultokkal, szórólapokkal, aktivistákkal. (Megjegyzendő, most tesztelhető az a mondás, hogy a Jobbik minden, de legalábbis nagyon sok faluban jelen van.) Így ha „darabra” kevesebb támogatója akad is Dobrev Klárának vagy Karácsony Gergelynek, mint Jakab Péternek, a mozgósítási előny az előbbi kettőé, hisz a városokban könnyebb a szavazóurnáig elnógatni az ellenzéki szimpatizánsokat.

Akikről ráadásul nem is lehet tudni, hogy mennyire buzog bennük az előválasztási kedv. Ugyan a Publicus Intézet korábban úgy találta, hogy az ellenzéki érzelmű szavazók (azaz a pártszimpatizánsok és a bizonytalanok együtt) 65 százaléka venne részt az előválasztáson, de ezt a mondást azért részben gyengíti, hogy a politikailag aktív polgárok esetében egy úgynevezett énképkérdésről van szó. (Magyarán: saját maga megítélése szempontjából fontos, hogy bizonyítsa, hajlandó is tenni a változásért.)

Mindenesetre arról szórnak a vélemények, hogy az előválasztási részvétel kalkulálható-e úgy, hogy mindenki ott lesz, aki azt állítja: kormányváltást akaró, biztos szavazó, aki mindenképp részt vesz az országgyűlési választáson. Ha ez a mondás igaz lenne (és a Publicus mérése is pontos), akkor a budapesti előválasztáson mintegy 445 ezer ember tolongana. (Összehasonlításképpen Karácsony Gergely és a DK színeiben induló Kálmán Olga főpolgármesteri előmeccsén mintegy 70 ezer ember voksolt. És egy másik példa: Karácsony Gergely 353 593 szavazattal lett Budapest első embere.) Forrásaink úgy számolnak, ha az említett „elméleti tömegnek” a fele-kétharmada előválaszt, az már egy klassz eredmény.

Ezt a feltevést erősíti egyébként az a felmérés, amelyik az 5. egyéni választókerületben (Budapest VI. és VII. kerülete) tapogatta ki egy több mint ezerfős minta segítségével, hogy milyen a részvételi hajlandóság, és ki az erős ember. Az Iránytű Intézet mérésébe 507 olyan személy került, aki önbevallása szerint „biztos vagy valószínű” előválasztó. A kutatás – több kérdés kombinációjával – arra jutott, hogy a biztosnak vehető előválasztók aránya a kormányváltást akarók körében (legyen szó pártszimpatizánsokról vagy bizonytalanokról) 38 százalék a kerületben. Hogy ez sok vagy kevés, az relatív. Ugyanis, mint azt a Népszava korábban megírta, az előválasztás valószínűleg nem hoz érdemi meglepetéseket: az esélyes a Demokratikus Koalíció politikusa, Oláh Lajos.

Aki egyrészt inkumbens jelölt, azaz helyben kellően beágyazott – és már két választáson verte a Fidesz jelöltjét, 2018-ban például az Orbán ügyvédjeként emlegetett Bajkai Istvánt utasította maga mögé. Másrészt visszalépett a javára az MSZP és a Párbeszéd jelöltje, Kocsis-Cake Olivio, mivel pedig támogatottsága a saját pártja és a szocialista szavazók között egyaránt túlreprezentált, kialakult mögötte egy baloldali tömb.

Erre jutott az említett kutatás is, a magukat biztos előválasztóként aposztrofálók körében Oláh Lajos a legnépszerűbb (lásd: ábránkat). Továbbá róla hiszik el a legtöbben (a stabil előválasztók több mint fele), hogy képes megverni tavasszal a Fidesz jelöltjét, Bajkai Istvánt.

Egy különös művészeti projekt alkotásai csupán visszavezetik a nézőket a múltba. Csakhogy a művek keletkezése során az említett múlt valósággá vált, a filmkészítők számára mindenképp. Mi az érdekesebb: átélni a műveket, vagy élni a világukban? És vissza lehet-e lökni bárkit egy fizikailag és lelkileg egyaránt fájdalmakat generáló múltba?