Háborús bűncselekményeket követhettek el a Kreml-hez szorosan kötődő Wagner magánhadsereg tagjai Líbiában, miközben hónapokon át jelentős taktikai előnyt biztosítottak a nemzetközileg elismert kormány megbuktatására törekvő Halifa Haftár tábornoknak - derítette ki a BBC arab és orosz szerkesztőségének közös oknyomozása. A brit közmédia újságírói egy harctéren hátrahagyott tablet és belső levelek megszerzésével, valamint két korábbi zsoldos, illetve szakértők és szemtanúk közreműködésével próbálták rekonstruálni a Wagner szerepét a líbiai konfliktusban.
Az összegyűjtött bizonyítékok alapján a magánhadsereg tagjai civileket, magukat megadó és foglyul ejtett ellenséges katonákat végeztek ki, valamint visszavonulásuk előtt aláaknázták lakóépületeket is. Ezek mind háborús bűncselekménynek számítanak, ám ez aligha érdekli a szervezetet - az egyik egykori harcos arról beszélt a BBC-nek, hogy nincsenek arra vonatkozó belső szabályok, hogyan kell bánniuk a helyi lakossággal. Elmondása szerint ha egy fogoly nem rendelkezik hasznavehető információval vagy már nem lehet “rabszolgaként” dolgoztatni, akkor “nyilvánvaló” a végeredmény. “Senki sem szeretne a szükségesnél több éhes szájat etetni” - magyarázta a harcos, aki kamerán kívül adott interjút az újságíróknak.
Az orosz magánhadsereg tagjai nemcsak kegyetlennek, hanem hatékonynak is bizonyultak a harctéren. A líbiai kormányerők egyik harcosa arról mesélt a BBC-nek, hogy az orosz zsoldosok érzékelhetően képzettebbek voltak náluk, pontosabb tüzérségi csapásokat hajtottak végre és orvlövészeik is jobban céloztak. Ennek komoly szerepe volt abban, hogy a Haftár vezette felkelők - a Wagner támogatásával - közel kerültek a líbiai főváros, Tripoli elfoglalásához. A 2019 áprilisában kezdődött ostrom sikerét csak a 2020 eleji török beavatkozás akadályozta meg, ami megfordította az erőviszonyokat. A BBC birtokába jutott belső levelezés szerint a visszaszoruló zsoldosok erősítést kértek, fegyverek formájában. Többek között a legmodernebb orosz gyártmányú rakétarendszerre, tankokra, drónokra és Kalasnyikov gépfegyverek százaira tartottak igényt. A “bevásárlólista” címzettje a “főigazgató” volt, a Wagner vezetője, aki a feltételezések szerint nem más, mint Jevgenyij Prigozsin, a Vlagyimir Putyin orosz elnök “főszakácsaként” emlegetett oligarcha. Denisz Korotkov, a Novaja Gazeta újságírója szerint azért futnak be hozzá a megrendelések, mert kizárólag ő tudja megszerezni a harci eszközöket az orosz hadseregtől - ilyen fejlett fegyverekre ugyanis a fekete piacon nem lehet szert tenni.
Prigozsin azt állítja, hogy semmi köze nincs a Wagnerhez, az orosz kormány pedig még annak létezését sem hajlandó elismerni. A másik, BBC-nek nyilatkozó ex-zsoldos beszámolója azonban megerősíteni látszik azt, hogy a szervezet a Kreml szája íze szerint tevékenykedik. “Ez egy olyan struktúra, melynek célja az állam érdekeinek előmozdítása országunk határain túl” - idézte fel az egykori harcos, hogy munkába lépésekor milyen leírást kapott a magánhadseregről.
Feltűnő ugyanis, hogy a Wagner a konfliktusokban rendre az orosz kormány pártfogoltjai mellé áll. A zsoldoscsoport először 2014-ben bukkant fel Ukrajnában az oroszbarát szeparatisták oldalán, majd a rákövetkező évben megjelent Szíriában, ahol katonáik az Oroszországgal szövetséges kormány erőit segítették. Líbiában 2019 óta Haftár tábornok csapatait támogatták, aki szemlátomást szoros viszonyt ápol az orosz kormánnyal, amit több moszkvai látogatás is bizonyít. A hadúr 2018 novemberében például személyesen kereste fel az orosz védelmi minisztériumot, ahol a fogadóbizottságnak valamiért Prigozsin is a tagja volt.
Habár Líbiában tavaly nyár óta - többnyire - elhalkultak a fegyverek, az orosz zsoldoscsoport még mindig nem vonult ki az országból, hiába irányozta elő a külföldi erők hazaküldését az ENSZ közvetítésével októberben létrejött tűzszünet. A Wagner jelenléte súlyos bizonytalansági faktor a líbiai békefolyamat szempontjából. Oroszország állítja, hogy elkötelezett a líbiai rendezés iránt és támogatja az Abdulhamíd Mohammed Dbeibeh vezetésével létrejött egységkormányt. Egyes líbiai szakértők azonban attól tartanak, hogy a Wagner zsoldosai azért maradtak Líbiában, mert Moszkva alkalomadtán majd rajtuk keresztül kívánja destabilizálni az országot és elhúzni a befagyott konfliktust.