Minderre azért lenne szükség, hogy alkalmazásukkal ne sérülhessenek az emberi jogok. Az ENSZ illetékes hivatala szerint szakértőik aggodalmukat fejezték ki a Pegasus nevű kémprogrammal kapcsolatban.
Egyúttal felszólították a szoftvert forgalmazó izraeli NSO-t, hogy közölje, felmérte-e az ilyen eszközök használatának emberi jogi következményeit. Emellett sürgették a céget, hogy tegye nyilvánossá az ügyben folyó belső vizsgálatok eredményeit. Az ENSZ által támogatott Emberi Jogi Tanács szakértői egyébként közvetlen kapcsolatban állnak az NSO-val és az izraeli kormánnyal.
Kitérnek arra is, hogy a Pegasus képes észrevétlenül települni a megcélzott telefonra és lényegében titokban lehet vele használni a készülék szinte minden funkcióját. Nem csak a személyes adatokhoz vagy a helymeghatározáshoz lehet távolról hozzáférni, de aktiválható a kamera és a mikrofon is. Újságírók esetében így lehetségessé válik, hogy fényt derítsenek arra, a riporter honnan és kitől szerzi információit. Mint korábban lapunk is beszámolt róla, Magyarországon is több újságírót megfigyelhettek a Pegasussal - ám a magyar kormány hárít és nem hajlandó megmondani, megvásárolták-e a csúcskategóriás kémprogramot.