Ördögkatlan fesztivál;

- Önként és dalolva a fesztiválon

Szombaton véget ért a 14. Ördögkatlan, amelynek megrendezését idén 160 fiatal segítette a munkájával – ingyen fesztiválbérletért, szállásért, ellátásért cserébe.

Az Ördögkatlan önkéntes programja már évek óta biztosítja több mint száz fiatalnak az ingyenes fesztivállátogatást, már ha a ledolgozott munkaórákat nem vesszük figyelembe. Szimbióta kapcsolat ez, hiszen mind a fesztivál, mind az önkéntesek jól járnak: ki az ingyen munkaerőből, ki az ingyen fesztiválbérletből, étkezésből és szálláshelyből. De vajon ezek a fiatalok tényleg csak az ingyen fesztiválozás miatt jönnek ide dolgozni, vagy más motivációk is vannak a háttérben?

Radnóti Gábor, az önkéntesekért, az ő munkájukért felelős szervező szerint körülbelül 5-10 százaléka az önkénteseknek az, aki a későbbiekben tényleg a fesztiválszervezés területen szeretne elhelyezkedni. Ő maga is önkéntesként került még az Ördögkatlan csapatába az indulás évében, a második évtől vett részt komolyabban a szervezésben. Elmondása szerint a fesztivál indulásakor mintegy 10-20 önkéntes lehetett, akiket akkor még a Baranya Megyei Önkéntes Centrum irányított ki. A későbbi években sokan maradtak az eredeti csapatból, illetve a fesztivál bővülésével az addigi önkéntesek további lelkes ismerőseiket invitálták a csapatba. 2018 volt az első év, amikor a fesztivál honlapján is meghirdették az önkéntes programot. 

Míg a 2018-as évben a központi és a helyi önkéntesekkel együtt minimum 324-en voltak, addig az idei évben már csak nagyjából 160 önkéntes tevékenykedett Nagyharsányban és környékén, aminek oka az lehet, hogy a fesztivál látogatása védettségi igazoláshoz kötött. Radnóti ettől függetlenül bizakodó volt, szerinte továbbra is folyamatosan fog nőni a jelentkezők száma.

A bekerüléshez az ismerősök ajánlásán kívül szükséges egy online pszichológiateszt kitöltése, amely felméri, a jelentkező alkalmas-e a munkára.  Azok, akik eljutnak a fesztiválra, külön képzésben nem részesülnek, de a fesztivál előtti napon egy hosszabb eligazítás, majd egy hosszabb ismerkedés következik. Az önkéntesek csoportokban dolgoznak, egy csoportban maximum 30 fő lehet, de átlagában nézve már ez is egy kiugró szám. A csoportok élén koordinátorok dolgoznak, idén 13-an voltak. Egy csoportban több koordinátor is megfordulhatott, összesen 10 csoport volt a központból kiosztva.   

Springer Barnabás koordinátor az idei fesztiválon Mokos Balázs pincészeténél ügyelt, alatta 6 önkéntes dolgozott, általában napi váltásban. Feladatai közé tartozott a helyszínen való ügyelés, az oda érkező társulatok és vendégek segítése és eligazítása, jegyszedés, és minden egyéb felmerülő probléma megoldása. Mint elmondta, a koordinátorok nemcsak Radnóti Gáborral, hanem további szervezőkkel is folyamatosan kapcsolatban álltak. (A koordinátorok tiszteletdíjban is részesülnek, ez Radnóti elmondása szerint maximum a minimálbér 20 százaléka lehet, ahogy azt a jogszabály is előírja.) Springer Barnabásnak ez körülbelül az ötödik alkalom volt, hogy önkéntesként vett részt a fesztiválon, szerinte ezért is válhatott idén koordinátorrá. – A koordinátorkodás „örökletes alapon” megy: évről évre egyre többet segítettem az elődömnek. Amikor ő már nem tudta többet vállalni, akkor javasolt engem a helyére – mondta el.

Selyem Léna jelenleg a pécsi Leöwey Klára Gimnázium angol tagozatán tanul, számára ez volt a harmadik Ördögkatlan önkéntesként. Először 2018-ban vett részt a fesztiválon, akkor a gimnáziumi közösségi szolgálati órák kiváltásaként tevékenykedett a villánykövesdi csapatban. Akkor kiállításőrzőként dolgozott, illetve a Csík zenekar és Presser Gábor koncertjein a színpad mögötti munkálatokban segíthetett. Egy évvel később már a központi, nagyharsányi csapat társaságát bővítette. Ilyenkor már önszántából tért vissza, és a kisharsányi Cseh Tamás szoba őreként tevékenykedett. Idén az önkéntesek étkeztetésében vesz részt. Horváth Zsófia idén végzett a Löveyben francia szakon. Neki ez volt a harmadik Ördögkatlanja, de csak a második önkéntesként. Először 2019-ben a beremendi előadásokon dolgozott önkéntes jegyszedőként, idén a francia Wombo Orchestra zenekar kísérőjének osztották be. 

Az önkéntesek egy Facebook-csoportban megosztott táblázaton jelölhették be, melyik helyszínen szeretnének dolgozni, milyen feladatot végeznének szívesen. Zsófia a többi, (volt) franciás szaktársával ellentétben nem írta be magát sem fix helyszínhez, sem fix feladathoz. Viszont jelezte, hogy beszél franciául – így került a Wombo Orchestra mellé. 

Az önkénteseknek a munkán kívül bőven van ideje pihenni és szórakozni is. – Egy nap maximum 4-6 órát dolgozhatnak, és legkésőbb éjfélig – mondta Radnóti, amit Léna és Zsófia azzal egészített ki: – Általában nem túl megterhelőek a munkák, amiket ránk osztanak, itt igazából munka közben is ki tudunk kapcsolódni. – Radnóti Gábor végül arról beszélt, hogy a fizetett munkatársak alkalmazása helyett miért támaszkodnak inkább az önkéntesekre. – Azt a pénzt, amit a munkaerőre költenénk,  inkább a kulturális programok bővítésére költjük. Így lehetséges, hogy az Ördögkatlan programkínálata évről évre gyarapszik – árulta el a szervező.

Összművészeti dzsemboriHagyományosan három kicsi faluban, Nagyharsányban, Beremenden, Villánykövesden, továbbá a Szoborparkban, a Vylyan és a Mokos Pincészet tereiben rendezték meg az idei Ördögkatlant augusztus 3. és 7. között, a fesztivál 600 – számos telt házas – programnak és produkciónak adott otthont. A színház, az irodalom, a képzőművészet, a népművészet, a komoly- és a könnyűzene is teret kapott az összművészeti fesztiválon, amelynek két örökös védnöke Cseh Tamás és Törőcsik Mari. Rájuk is emlékezett az idei Ördögkatlan: a Szársomlyói Szoborpark amfiteátrumában Másnap címmel mutatta be Beck Zoli és Szűcs Krisztián azokat a dalokat, amiket Cseh Tamás és Csengey Dénes írtak a nyolcvanas években. A bemutató akkor elmaradt, most, a 14. Ördögkatlanban megtörtént. Az áprilisban elhunyt Törőcsik Mari emlékének Mozart Requiemjével tisztelgett sok ezer ember: a Pannon Filharmonikusokat és a Nemzeti Kórust Dinyés Dániel vezényelte. „Gyönyörű volt”, írta a koncertről Mahr Teréz, Törőcsik Mari lánya Horvátországból, minthogy a streamelt koncertet bárhol a világon láthatta-hallhatta az, aki ismerte-szerette a magyar színháztörténet egyik legnagyobb alakját. A következő Ördögkatlan Fesztivált 2022. augusztus 2. és 6. között rendezik meg.

A harmincéves háború (1618–1648) a műkincsrablások időszaka is volt: több cserélt gazdát, mint valaha. A kultúra súlypontja így Dél-Európából északra helyeződött át. Erről számol be egy drezdai kiállítás.