;

olimpia;TOKIÓ 2020;

- Bronzéremmel vonul vissza Nagy Viktor, a magyar vízilabda-válogatott kapusa

A spanyolok elleni 9-5-re megnyert mérkőzéssel és olimpiai harmadik hellyel fejezte be pályafutását a sportoló.

Utólag elárulta, öt éve készült erre a pillanatra, hogy a tokiói olimpián befejezi sportolói pályafutását Nagy Viktor, a magyar vízilabda-válogatott kapusa. A 37 éves hálóőr 2006-ban mutatkozott be a magyar válogatottban, ám a pekingi olimpián 2008-ban aranyérmes együttesbe nem került be, igaz akkor még nagyon fiatal volt. A spanyolok ellen 9-5-re megnyert bronzcsata méltó lezárása volt egy olyan karriernek, amely során egy világbajnoki arany és két ezüst, Európa-bajnokságon pedig egy-egy arany és ezüst mellett két bronz volt a mérlege. A londoni és riói olimpián ötödik lett a nemzeti együttessel, ezért is volt különösen fontos számára, hogy most meglegyen a dobogós hely. Bár Nagy Viktor arannyal szerette volna lezárni pályafutását, ez nem sikerült, de azt elmondhatja magáról, hogy egy olimpiai helyosztón az utolsó két negyedben nem kapott gólt, ami szintén extra teljesítmény.

„Négy-öt éve elterveztem, hogy ma lesz az utolsó mérkőzésem, csak elkalkuláltam, mert a döntőre hegyeztem ki – idézte Nagy nyilatkozatát a sportnapilap a mérkőzés után a vegyes zónában tartott sajtótájékoztatón. - Ez sajnos megborult, mert az elődöntőben nem játszottunk olyan jól, mint ezúttal vagy a negyeddöntőben. Akkor tudok jól védeni, jó százalékot, megőrülést, ha nekem komfortosan mozognak előttem a srácok és látom a lövéseket. Ezt a mai félmeccses nullázást tehát nekik köszönhetem.”

A kapus búcsúnyilatkozatában köszönetet mondott mindenkinek, aki támogatta őt az elmúlt években, külön kiemelte a feleségét, akivel tizenhét éve együtt vannak.

„Elképesztő munkát végzett Mátéfalvy Csaba kapusedzővel, köszönjük, hogy így kitartott, kiemelkedően teljesített ahhoz képest, amit idény közben láttunk tőle – jelentette ki a visszavonuló kapusról Märcz Tamás szövetségi kapitány, - Örülök, hogy éremmel fejezi be játékos-pályafutását, megérdemli.

Felfüggesztett kajak-kenus akkreditációkA magyar kajak-kenu küldöttség hét tagjának felfüggesztették a szervezők az akkreditációját. A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) közleménye szerint Kubina Ádám, Hüttner Csaba, Boros Gergely, Komka Zsolt, Németh Szabolcs, Adolf Balázs és Fejes Dániel a tokiói magyar nagykövetségen rendezett fogadás után előzetesen nem engedélyezett helyen tartózkodott. A MOB azt is közölte, hogy az eset további intézkedést nem igényelt, nincs befolyással az elért eredményekre és a küldöttség hazautazását sem érinti.

Utoljára szerepelt a magyar nemzeti csapatban Hosnyánszky Norbert is, a bekk tagja volt a 2008-as pekingi játékokon aranyérmes együttesnek is. Kérdéses a jövője Varga Dénesnek, a válogatott csapatkapitánya az M4 Sportnak azt mondta, hogy egyelőre pihenni szeretne, utána átgondolja, hogy vállalja-e még a szereplést a válogatottban.

A magyar válogatott 2000-ben, 2004-ben, 2008-ban olimpiai bajnok volt, 2012-ben és 2016-ban ötödikként zárt, ezúttal bronzérmet szerzett.

Először lett érmes olimpián a magyar női vízilabda-válogatott. Az együttes az előző három nyári játékon egyaránt negyedikként zárt, ezúttal sikerült megnyerni a helyosztót, Bíró Attila szövetségi kapitány együttese az oroszokat győzte le 11-9-re. Az első két negyedben a magyarok uralták a mérkőzést, félidőben 7-5-re vezettek, a harmadik felvonásban azonban nem szereztek gólt és az ellenfél 8-7-re fordított. A záró nyolc percben ismét a magyarok játszottak jobban, akiknek utolsó találatát a tornán kiemelkedően teljesítő kapus, Magyari Alda szerezte.

„Maximumhoz közeli az eredményünk és az állapotunk, egy-két kivételtől eltekintve az egész olimpián kimagaslóan teljesítettünk – értékelt Bíró Attila. - Másfél éve szinte csak erre készültünk, az, hogy nem arany vagy ezüst lett a vége, ez benne van a sportban. Az elején meg tudtunk lépni az ellenféltől, utána megakadtunk, illetve megakasztottak bennünket, ám szerencsére kijöttünk belőle, jól forgattuk a csapatot és minden ült a végére.

Kevés arany, sok éremMagyarország 6 arany mellett 7-7 ezüst- és bronzéremmel zárta a tokiói játékokat. A 20 éremnél többet  ezt megelőzően 1996-ban Atlantában (21) sikerült szerezni, akkor 7 első-, 4 második és 10 harmadik hely volt a mérleg. Hat vagy annál kevesebb első helyezéssel a második világháború után Rómából (1960 – 6 arany), Münchenből (1972 – 6), Montrealból (1976 – 4), és Pekingből (2008 – 3) tért haza a magyar csapat. Az előző két nyári játékokat Londonban és Rióban 8-8 elsőséggel zárták a magyarok.

A Ferencváros 34 éves kajakozója immár minden idők legeredményesebb magyar női olimpikonja. Hazánk 20 medállal a tizenötödik helyen végzett a nemzetek összevetésében.