;

olimpia;TOKIÓ 2020;

- Kozák hatodik aranya

A Ferencváros 34 éves kajakozója immár minden idők legeredményesebb magyar női olimpikonja. Hazánk 20 medállal a tizenötödik helyen végzett a nemzetek összevetésében.

A hétvégén a tokiói olimpiai játékok utolsó két versenynapját is megrendezték, a magyar sportolók pedig tovább gyarapították érmeik számát. A magyar női kajaknégyes kétszeres címvédőként várta, hogy vízre szállhasson 500 méteren. A szakadó esőben megrendezett versenyt féltávnál a fehérorosz hajó vezette, ám a magyar lányok növelni tudták a csapásszámot, így a Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra összeállítású egység magabiztos győzelmet aratott.

„Sok szenvedés és keserűség árán, de végül sikerült, ennek pedig nagyon örülök” – nyilatkozta az MTI-nek Kozák, akiben dolgozott a düh azt követően, hogy egyesben és párosban sem tudott címet védeni.

A Ferencváros 34 éves kajakosa pályafutása hatodik olimpiai aranyérmével a magyar örökrangsorban utolérte a vívó Kovács Pált és Kárpáti Rudolfot, s az összesen nyolc dobogós helyével - hat első, valamint egy-egy második és harmadik - a hét elsőséggel (plusz egy ezüsttel és két bronzzal) csúcstartó Gerevich Aladár mögött minden idők második legeredményesebb magyar olimpikonja lett.

„Az elmúlt 21 évből merítkeztem, azt mondogattam magamban, hogy most vagyok itt, most van itt a lehetőség, most kell megcsinálnom” – fogalmazott Csipes, akinek ez volt pályafutása második aranya. A 31 éves kajakozó ezzel túlszárnyalta edző-édesapját, Csipes Ferencet, aki egyszeres ötkarikás aranyérmes. Az egység két másik tagja, Kárász és Bodonyi egyaránt első olimpiai bajnoki címét szerezte.

Ha az érem nem is jött össze, a pontszerző ötödik helyet szerezte meg a Balla Virág, Takács Kincső kenupáros 500 méteren.

„Mindent kiadtunk magunkból, de nagyon fájt ez a pálya, mert rettenetesen párás volt a levegő. Rendben volt a rajtunk, jöttünk egy rendkívül jó utazót, indítottunk is, bár a végén éreztem, hogy elsavasodtam, ezért átadtam Kincsőnek a tempót” – értékelt a futam után Balla.

„Tudatosan jöttünk végig ezen az úton, és nemcsak az olimpiai programban, hanem az egész eddigi pályafutásunk során. Örültem volna, ha ezt meg tudjuk koronázni egy éremmel, úgyhogy csalódott vagyok, viszont örülök, hogy mi nem rontottunk el semmit” – tette hozzá Takács.

A Nádas Bence, Béke Kornél, Tótka Sándor és Csizmadia Kolos alkotta férfi kajaknégyes hetedikként zárt 500 méteren.

„Nagyon nehezen akart összeállni ez az egység, ráadásul otthon eléggé nyögvenyelősen tudtunk edzeni, ugyanakkor itt, a középfutam után már azt mondhattuk, hogy mindenki ráérzett, mi kell az 500 négyeshez” – nyilatkozta a 200 méter újdonsült olimpiai bajnoka, Tótka Sándor. – Én azt mondtam a srácoknak, hogy a döntő egy ajándék, de így is beletettük szívünket-lelkünket, és senkiben sincs hiányérzet azért, mert hetedikek lettünk.”

Hüttner Csaba, a kajak-kenu válogatott szövetségi kapitánya elégedetten értékelte tanítványai tokiói szereplését, lévén három arany-, két ezüst- és egy bronzérem a magyarok mérlege.

„Azt gondolom, ha hat érmet szerez a válogatott az olimpián, akkor maximálisan elégedettek lehetünk. Nagyon boldog vagyok, ezzel együtt nagyon szerettem volna, ha a kenus lányok (Balla Virág és Takács Kincső) éremmel zárnak, de szerintem Nádas Bence és Kopasz Bálint párosában is benne volt a dobogó, ahogy az éremről ugyancsak lemaradt Csizmadia Kolosban is, aki rengeteget dolgozott” – összegzett.

A vasárnapi záróünnepséggel – ahol a kajak egyesek 1000 méteres versenyének olimpiai bajnoka, Kopasz Bálint vitte a magyar zászlót – hivatalosan is véget ért a tokiói nyári olimpia. A paralimpia augusztus 24-én kezdődik majd ugyancsak a japán fővárosban.

Ötödik hely birkózásbanÖtödik helyen végzett a szabadfogású birkózók 65 kilogrammos kategóriájában szereplő Muszukajev Iszmail, aki szombaton vigaszágon folytathatta, miután legyőzője bejutott a döntőbe. A kabardföldi születésű, 2019 óta magyar színekben versenyző sportolónak két mérkőzést kellett volna nyernie, hogy dobogóra állhasson. Muszukajevnek előbb sikerült legyőznie a mongol Tulga Tumur Ochirt, ám az éremmeccsen a világbajnoki címvédő Gadzsimurad Rasidov már nagy falatnak bizonyult számára. „Aranyéremért jöttem, de a minimális elvárásom a bronz volt. A deréksérülésem nem zavart, mert a délutáni program előtt kaptam két fájdalomcsillapítót. A két vesztes meccsem közül a Rasidov elleni zavar jobban, mert neki vissza akartam vágni a két évvel ezelőtti kudarcért” – értékelt a 28 éves Muszukajev, aki Párizsban is szeretne még az ötkarikás játékokon szerepelni. Muszukajevvel ellentétben elképzelhető, hogy utolsó olimpiáján szerepelt mindkét magyar férfi öttusázó, noha egyelőre egyikük sem gondol a visszavonulásra. A Londonban bronzérmes, 37 esztendős Marosi Ádám hatodikként zárt, míg a nála két évvel fiatalabb Kasza Róbert 26. lett. „Elégedett vagyok. London után szintén azt mondtam, hogy abban a napban annyi volt, most megint azt mondom” – fogalmazott Marosi, aki a jó lovaglásának különösen örül, mert három hete elesett a lóval, az pedig átbukott rajta, és csaknem kitörte a nyakát. A rutinos versenyző elmondta, jövőre belekóstol a sportág új formációjába – utalt arra, hogy a jövőben csoportokba bontva, kieséses rendszerben, rövidebb blokkokban bonyolítják majd le a versenyeket. Kasza – akinek felkészülését tavasszal lábtörés is nehezítette – ugyancsak folytatni kívánja pályafutását, mint mondta, nem ilyen versenyen szeretné abbahagyni.

Märcz Tamás csapata 9-5-re verte a spanyolokat.