A Konzervatív Párt vezetője egy jó poén érdekében máris túl gyakran tett szerencsétlen, később valószínűleg megbánt megjegyzéseket. A legemlékezetesebb, egyben legellentmondásosabb az lehetett, amikor 2018-ban a Daily Telegraph-ban megjelentetett publicisztikái egyikében a burkát viselő muszlim asszonyokat "postaládához" és "bankrablókhoz" hasonlította. A héten két napot Skóciában töltött a kormányfő, a decentralizált tartományok iránti elkötelezettségét hangsúlyozva. Ám még el sem indult a legnagyobb autonóm országrészbe, amikor barátságtalan gesztust tett az első miniszter felé. Nicola Sturgeon előzetesen meghívta a tory vezetőt, hogy skóciai útja során keresse fel hivatali rezidenciájában, amit Johnson az út rövidségére és a program zsúfoltságára hivatkozva visszautasított. A kormányfő "hangsúlyozta ugyan, hogy mindig boldogan találkozik Nicolával és az autonóm régiók többi vezetőjével is", de Sturgeon addigra alig akarta leplezni csalódottságát, egyben ki is használta az ölébe hullott píár alkalmat.
Az edinburghi politikus "elmulasztott lehetőségként" értékelte az invitáció figyelmen kívül hagyását, de mint az STV skót tévéállomásnak elmondta, "nem érezte, hogy hátba szúrták volna". Nem rejtette véka alá, hogy a "legtöbb ember különösnek, furcsának tarthatta, hogy a kormányfő Skóciában tartózkodik, nagyon helyesen sokat beszél arról, a fennálló politikai ellentétek dacára mennyire fontos az együttműködés a Covid legyőzése és a Covid utáni megélénkülés érdekében, azután nem él a közvetlen dialógus előnyeivel a kooperáció részleteinek egyeztetéséről".
Boris Johnson azzal próbálta jóvátenni a nagy nemzetközi publicitást is kapott pofont, hogy a BBC-nek nyilatkozva bejelentette: mind Sturgeon-nek, mind a walesi első miniszternek, Mark Drakefordnak "óriási szerepet" szán a nagy csinnadrattával előkészített novemberi Cop26 környezetvédelmi világkonferencián Glasgowban és általában zöld együttműködési szerződések megkötésében. Mint arra a The Times napilap emlékeztetett, a Konzervatív Párt 2019-es őszi konferenciáján Johnson még azt találta mondani a Cop26-tal kapcsolatban, hogy "nem bán ott egy-két andráskeresztet, skót lobogót látni, de leginkább az Unió zászlaját szeretné kitűzni, Nicola Sturgeont pedig a világtalálkozó közelébe sem szabad engedni".
Magán a skóciai úton, az aberdeenshire-i partokhoz közeli Moray East Offshore Wind Farmon egy egész közösség lelkébe gázolt bele, amikor ahelyett, hogy kitűzte volna a fosszilis üzemanyag-kitermeléssel való felhagyás végső határidejét, úgy vélte, "Margaret Thatcher bánya-bezárásainak köszönhetően a konzervatívok már korán belevágtak a széntől való eltávolodásba". A megjegyzés különösen mély sebeket tépett fel Skóciában, ahol az egykori Vaslady máig erősen megosztó személyiségnek számít, de az Egyesült Királyság más részein sem felejtették el a gazdaságtalannak tekintett bányák 1984 elején elhatározott becsukását, melyet az év márciusában a bányászok egyéves sztrájkja követt. A példátlan munkabeszüntetés a bányászok és a szakszervezetek súlyos vereségével végződött. Húszezer munkahely veszett el, nagyrészt azokon az észak-angliai és walesi területeken, ahol a toryk a 2019-es választáson meglepően sok mandátumot nyertek el a Munkáspárttól. Johnson érzéketlenségét Lisa Nandy, az árnyék-kormány külügyminisztere domborította ki, "szégyenteljesnek és az érintett, Thatcher által új munkahelyekkel nem kárpótolt közösségek semmibevételének" nevezve az állítást.
Skóciai útjának sajtóeseményei során Boris Johnson feltűnően elkerült minden, a Damoklész kardjaként fenyegető újabb függetlenségi népszavazásra vonatkozó kérdést. Nem győzte eléggé hangoztatni, hogy a pandémiából való kigyógyulás a prioritása és ennek érdekében annyi embert szeretne beoltani, amennyit csak lehet, így biztosítva a gazdaság teljes helyreállítását. Johnson korábban többször is kinyilvánította eltökéltségét, hogy amíg ő a kormányfő, addig nem ad engedélyt a referendum kiírására, ami, mint súlyos alkotmányos kérdés, westminsteri hatáskörbe tartozik. Más véleményt képviselt éppen a napokban legközelebbi munkatársainak egyike, Michael Gove, a miniszterelnöki kabinetiroda vezetője. A korábban pártvezetői-kormányfői ambíciókat tápláló politikus szerint London "nem fog az indyref2 útjába állni, ha ezt akarja a skót lakosság". A legutóbbi, a The Sunday Times megbízásából készült Panelbase közvélemény-kutatás részvevőinek 48 százaléka támogatta az Egyesült Királyságnak való hátat fordítást, és ezt a véleményt tükrözik a bukmékerek is. A Betfair online fogadóiroda portálján jelenleg 8/11-es oddsszal lehet tenni a maradásra. Sturgeon és szövetségesei szerint a népszavazás támogatottsága minden látszat ellenére folyamatosan növekszik és a kérdés csak az, mikor kerül erre sor.