A török társadalom megosztottságát jelzi, hogy a hatalmas erdőtüzek kapcsán is nagy viták alakultak ki arról: kinek a felelőssége, hogy nem sikerül megfékezni a július 28. óta tomboló lángokat. Az ellenzék szerint Recep Tayyip Erdogan elnöksége alatt működésképtelenné vált az állam, utóbbi azonban egy szerda este sugárzott interjúban utasította vissza a vádakat, miszerint nem voltak felkészülve az erdőtüzekre. Igen sikeresnek ítélte meg a kabinet válságkezelését, az ellenzéket pedig – ahogy fogalmazott – „hazugságterror” terjesztésével vádolta. Sőt, ennél is tovább ment: az erdőtüzek miatt a betiltott Kurd Munkáspártot (PKK), valamint a legnagyobb ellenzéki politikai erőt, a Köztársasági Néppártot (CHP) vádolta. Állítása szerint egyes letartóztatott személyek „kapcsolatban álltak a PKK-val”.
Erdogan fikarcnyi önkritikáról sem tett tanúbizonyságot. Az érintett tartományi fővárosok, Antalya, Mugla, Denizli és Aydin CHP-s polgármestereit is hibáztatta. Miközben ugyanis állítása szerint a központi kormányzat remekül tette a dolgát az oltás során, a helyi önkormányzatok kudarcot vallottak. Az ő feladatuk, nem pedig Ankaráé, hogy megvédjék a lakónegyedeket a tűztől. A közösségi médiát is támadta, mondván, ezek teszik lehetővé a PKK és a szintén terrorszervezetnek minősített Fethullah Gülen prédikátor mozgalmának hazugságkampányát.
Bár Erdogan ismét példátlan sikerről beszélt a „török történelem legsúlyosabb” erdőtüzei elleni küzdelem terén, a nézők közül sokan megdöbbenve kérdezgették a közösségi oldalakon: „Melyik országban él ez az ember?”.
A tűz körül kialakult vita a kormány súlyos gyengeségeit is mutatja. Miközben Erdogan nagyhatalmi szereplővé kíván válni közel-keleti és észak-afrikai fellépésével, Ankara arra már nem képes, hogy megvédje saját állampolgárait. A kormány csak vasárnap kért segítséget az Európai Uniótól. Előzőleg a Twitteren egyes felhasználók kampányt indítottak a nemzetközi segítségért, a kormányzat ezért vizsgálatot indít ennek szervezői ellen, mert „aggodalmat, félelmet és pánikot” keltettek a lakosság körében, „gyűlöletet és ellenségeskedést” szítva.
Mindössze három repülőgépet béreltek Oroszországtól, ami kevés a lángok megfékezéséhez. Közben Erdogan egy egész flottányi kormánygéppel rendelkezik, és a tüzeket egyik helikopteréről figyelte. 2003-ban az első AKP-kormány leállította a tűzoltó repülőgépek hazai gyártását is.
A Greenpeace törökországi részlege az éghajlatváltozást és a megelőzés hiányát okolta a tüzekért. A természetet nem védik kellőképpen, az erdőket kizsákmányolják. Így a terület még inkább ki van téve ezeknek a tüzeknek. Szakértők már régóta figyelmeztettek az aszály következményeire. Az Égei-tenger és a Földközi-tenger vízszintje évek óta csökken, mert egyre több szálloda épül.
Az erdőtüzek során megbosszulta magát, hogy az AKP kormánypárt lerakatává silányította a helyi intézményeket. Antalya polgármestere, Muhittin Böcek például arra panaszkodott, hogy a tűzoltó helikopterek bevetését a tűzoltóság helyett az AKP emberei koordinálják. A siralmas válságkezelést tetézi a magas infláció és munkanélküliség.