Sérti a jogállamiság elvét, nem felel meg a jogbiztonság követelményeinek, sértheti az emberi méltósághoz való jogot és sérti az egyenlő bánásmód elvét Kásler Miklós azon májusi rendelkezése, amely szerint halasztható műtétre vagy rehabilitációs ellátásra csak az mehet a magyar egészségügyben, aki önköltségen kifizeti a PCR- vagy antigéntesztet
- írja a Telex az ombudsman legfrissebb jelentésére hivatkozva. Kozma Ákos megállapításaiban azt írja, arról nem létezik kormányrendeletet, hogy a rehabilitációs ellátások és halasztható beavatkozásokhoz negatív teszt kellene, csak Kásler Miklós egyedi utasítása és a Müller Cecília vezette Nemzeti Népegészségügyi Központ körleveleiben jelenik meg.
Az ombudsman szerint „a PCR és antigén tesztek követelménye, valamint azok költsége megtérítésének miniszteri utasításban történő előírása ellentétes az Alaptörvény jogállamiság elvével”. Ráadásul ezekben a levelekben nincsenek érthetően és világosan meghatározva, leírva a követelmények, hogy az teljesen érthető legyen az egészségügyi intézményekben mindenkinek. Az alapvető jogok biztosa ezért
„a visszásságok orvoslására és a jövőbeli jogsérelem lehetőségének elkerülése érdekében” felkérte Kásler Miklóst, hogy a májusi utasításait és az ügyben kiküldött körleveleit vonja vissza.
Így reagált cikkünkre a szaktárcaA választható és a rehabilitációs célú kórházi kezeléseket megelőző kötelező PCR teszt és gyorsteszt miniszteri utasításban történt előírása tárcánk szerint semmilyen módon nem ellentétes a jogállamiság alkotmányos alapelvével - közölte cikkünkre reagálva az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). Véleményük szerint az ellenkezőleg, a kérdéses egyedi utasítás az állampolgárok élethez és egészséghez fűződő jogának biztosítása érdekében, felelős miniszteri döntés alapján született. Az utasítás létjogosultságát bizonyítja, hogy azt a Kormány a közeljövőben jogszabállyal is megerősíti, annak normatartalmát kormányrendeleti szintre emeli. A Kormányzati Tájékoztatási Központ tegnapi, témában született közleménye - reagálva az alapvető jogok biztosának állásfoglalására - rögzíti azt is, hogy a rendeleti szabályozás alapján a PCR tesztet továbbra is ingyenesen vehetik igénybe azon szülők, akik műtétre szoruló kisgyermeküket kísérik a kórházba és nem éltek az oltás lehetőségével - írta az Emmi.