;

Matolcsy György;Varga Mihály;túlköltekezés;euróbevezetés;

- Nem lesz magyar euró 10-12 éven belül

Hitvita a magyar euróról az MNB „forintvédő” konferenciáján.

Már bevezetőjében hitvitává erodálta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a forint bevezetésének 75. születésnapjára időzített tegnapi házikonferenciát. Matolcsy tézise szerint szerint még sokáig lesz forint Magyarországon. Azért nem vezetik be az eurót, mert szerinte egyrészt az eurózóna még közel sincs megfelelő állapotban, másrészt az elmúlt tíz év állítólagos hazai gazdasági sikere nagyrészt az önálló fizetőeszköznek és az ezzel járó független jegybanki politikának volt köszönhető.

Ha forint van, minden van- fogalmazott.

A jegybankelnök szerint a forint – pontosabban az önálló monetáris politika – tette lehetővő a 2010 utáni válságkezelést, a 2012-es állítólagos pénzügyi támadás kivédését, majd az azt követő gazdasági fellendülést, de még a tavalyi válságkezelést is. (Az érvelés hátulütője, hogy a növekedés közepette 2010 és 2019 között Magyarország lemaradt egykori versenytársaitól, így például a V4-ektől, a baltiaktól vagy a Szlovénektől. A magyar gazdaság fejlettsége ma már az euróbevezetésre készülő Horvátországgal és Romániával vetekszik, tehát felzárkózásról épp hogy nincs szó.)

A jegybankelnök vitaindítójában emlékeztetett, hogy Magyarország a 2004-es uniós csatlakozáskor vállalta az euró hazai bevezetést. Ezt tartják is, de csak akkor, ha az eurózóna túl lesz a gyermekbetegségein.

Szerinte a térség működése ellentétes a sokszínűség európai alapelvével. Bár a jegybakelnök sok fogódzóval nem szolgált a magyar euróbevezetés várható időpontját illetően, korábbi államtitkára, Cséfalvay Zoltán, egykori OECD-nagykövet szerint Magyarország reálgazdasági felzárkózásra még legalább 10-12 év. A jegybank és a kormány szerint tehát az euró hazai bevezetése valamikor 2035 körül kerülhet szóba.

Varga nemet mond Matolcsynak A költségvetés marad így, ahogy van. Vicces lenne, ha a parlament által június 15-én elfogadott törvényt már júliusban módosítanánk - jelentette ki Varga Mihály az atv.hu-nak. A pénzügyminiszter szerint Matolcsy receptjének követése jövőre megszorításokkal járna, amit ő nem támogat. A jegybankelnök már 2022-ben 3 százalék alatti államháztartási hiányt várna. Ezt a pénzügyminiszter hibának tartná, mivel megszorításokkal és a meginduló növekedés lefékezésével járna. Az elmúlt napokban az Fitch Ratings és az OECD a magyar gazdaság túlfűtöttségének veszélyére hívta fel a figyelmet, amit épp a kormány idei és jövő évi túlköltekezése okoz. Az Orbán-kormány költségvetési politikája miatt 2022-re egyre több közgazdász valószínűsít - a választások kimenetelétől függetlenül - költségvetési kiigazítást.

A kérdés kulcsa valóban a magyar gazdaság és szereplői fejletlensége, akik versenyképességét csak a forint értékvesztése növeli. Letner Csaba egyetemi tanár - egykori MIÉP-képviselő – arra hívta fel a figyelmet, hogy a kis hazai cégek többségének még a minimálbéremelés is gond.

Így az euró akkor kerülhet nálunk napirendre, ha ha a kis- és középvállalkozások versenyképessége, nyereségtermelő képessége eléri az uniós szintet.

Az eurózóna úgymond problémái és a magyar "sikerek" szembeállítása mellett Matolcsy azt is elárulta, hogy a kivitelközpontú gazdaságpolitika nem lenne sikeres önálló kamat- és árfolyampolitika nélkül. A gazdasági növekedés egyik motorja tehát a forint leértékelődése. Kétségtelen: Míg 2010-ben 270, 2015-ben pedig 320 forintot kellett fizetni egy euróért, idén már 350-370 forint között ingadozik az árfolyam.

A témában megjelent előzetes Matolcsy-jegyzet kapcsán a Momentum Mozgalom Facebook-bejegyzésében rámutatott: az elmúlt 11 évben az önálló forinttal Magyarország nemhogy felzárkózott volna a mag-Európához, de a térségben is sereghajtók közé kerültünk. Így már a román minimálbér is magasabb a hazainál. Az ellenzéki párt szerint Magyarország a Nyugathoz tartozik, az euróbevezetés a felzárkózás záloga, ezért minél előbb el kell indítani a csatlakozást az eurózónához.

Nem támadás, indokolt leminősítésAz MNB-elnök szerint 2012-ben pénzügyi támadás érte Magyarországot, amit ráadásul szerinte jóelőre megüzentek neki mint akkori nemzetgazdasági tárcavezetőnek és Orbán Viktor miniszterelnöknek. Az idő tájt a nemzetközi hitemlősítők valóban sorra lerontották Magyarország besorolását, mégpedig a kormány unortodox gazdaságpolitikája, a magánnyugdíjpénztárak beszántása, illetve a tőke- és multiellenes kormányzati kirohanások sora miatt. Az Orbán-kabinet megakasztotta a Bajnai-kormány által elindított válságkezelést, unortodox döntéseivel megingatta a gazdaságot, 2-3 évvel elodázva a kilábalást a válságból. Az akkori leminősítések tehát indokoltnak nevezhetők.

Szerdától már meg is dől a termék múlt hét végén beállt csúcstarifája. Elemzők nem számítanak további számottevő drágulásra.