Műalkotásokat nézni üdítő élmény, pláne ha azt az ember festői környezetben teszi. A Garten Balaton háromhetes eseményen most erre nyílik lehetőség: az északi parton Lovason, Felsőörsön és Csopakon egyszerre merülhetünk el a Balaton vízében és a kortárs képzőművészet legfrissebb alkotásaiban.
– Szeretem, amikor a művészek hetekre elárasztják a falut. Hangozzon bármilyen patetikusan is, valami nagy-nagy szabadság, öröm, boldogság érkezik velük – mondta megnyitójában Fenyvesi Ottó költő a lovasi Nagy Gyula Galéria árnyas kerthelyiségében az őt hallgató közönségnek. Az alkotó szerint napjainkra a valóság olyan bonyolulttá vált, hogy arról a képzőművészek sem tudnak már általános érvényű kijelentéseket tenni, ezért inkább annak részleteiben mélyednek el. A Garten Balaton fő helyszínén, a Nagy Gyula Galériában rendezett művészeti vásáron is hasonlót tapasztalhatunk: a több mint száz művész bő háromszáz alkotása között a legkülönbözőbb témájú festményt, szobrot és grafikát találunk az absztrakttól a figurálisig, a groteszktől a geometrikusig, a komoly hangvételűtől az ironikusig, drMáriástól a Verebics testvérekig.
A Garten Balaton felhozatala azonban ennél is több. Az első estén a közönség a közeli Márffy Házhoz sétálva annak pajtájában és ligetében az idén húsz éves Zalaszentgróti Művésztelep rendhagyó formavilágú szobrait ismerhette meg, míg az épület falain Kása Béla a hazai cigány zenészek életét bemutató nagyméretű molinóit, amelyeket az alkotó 1973 óta fotóz Gyimestől Moldváig.
– Az első Garten még szűk körben, családias viszonyok között zajlott. Akkor egy kiállítást szerveztünk húsz programmal, idén azonban hét tárlatunk van, közel hetven programmal, és a Capa Központ is csatlakozott hozzánk öt fotókiállítással – mondta el a Népszavának az egyik szervező, Schneller János művészettörténész, aki kollégájával, Bánki Ákos absztrakt alkotóval már a kezdetektől úgy látta, a Balatonra igenis érdemes „levinni” a képzőművészetet. Ennek oka a két kurátor szerint, hogy a nyaralni érkező turisták szomjazzák a kultúrát, és szabadidejükben szívesen csatlakoznak egy-egy programhoz. – Hogy a Garten Balatont más szervezetek, intézmények is értékelik, jól jelzi, hogy idén támogat minket Veszprém mint 2023 Európa Kulturális Fővárosa is – mondta Bánki Ákos, aki szerint azzal, hogy a Garten a képzőművészet kedvelőit Lovasra, Felsőörsre és Csopakra vonzza, egyben dinamizálja a térséget is.
A Garten iránti érdeklődés a második napon is folytatódott, amelyen a szervezők egy tárlatvezetés során mutatták be a Nagy Gyula Galériában kiállított válogatás anyagát. A képek – noha volt belőlük vagy háromszáz – a jó elrendezésnek köszönhetően vizuálisan rímeltek egymásra, és mivel 2020-21-ben készültek, érzékletes körképet adtak a kortárs magyar képzőművészet jelenlegi szemléletéről. A kifejezetten színes, absztrakt képekkel borított fal kapcsán Schneller János például kiemelte, hogy a digitális grafika milyen erősen hatja át a képzőművészek munkáit, akik maguk is kvázi „imitálják” a képalkotó szoftverek effektjeit. A figuratív fal vezérmotívuma már az emberi tekintet volt, amely a kurátorok szerint a tudatunkba idézheti az elmúlt év pandémiáját, amikor is a maszkok miatt egymás arcának jelzéseit csak a szemekből olvashattuk ki. A geometrikus képekkel teli szobában már végleg az absztrakció világába, a színek, a vonalak és formák dimenziójába kerültünk, míg a groteszk elnevezésű szekcióban már a kortárs politika szereplőivel találkozhattunk drMáriás nyomatain, többek között Karácsony Gergellyel, Győrfi Pállal és Gyurcsány Ferenccel. Válogatni tehát van miből – csak bírja a pénztárcánk.
Infó:
Garten Balaton
Lovason és Csopakon augusztus 22-ig
Felsőörsön augusztus 8-tól 18-ig