Magyarország vállalja a vitát Brüsszellel, nem fog változtatni a pedofil- és gyermekvédelmi törvényen, akkor sem, ha emiatt az EU visszatartja az uniós források folyósítását a helyreállítási alapból – mondta a Portfoliónak adott interjújában Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter lényegében megismételte, az Orbán Viktor miniszterelnök által is hangoztatottakat:
„Gyakorlatilag mindenben megállapodtunk korábban, majd a pedofil- és gyermekvédelmi törvény elfogadása után rúgtak fel mindent. Jól láthatóan a hajánál fogva előrángatott ügyeket vesznek elő. A magyar gazdaság akkor is el fogja érni az 5,5%-os növekedést, ha az EU-tól nem kapunk forrásokat.”.
Szijjártó Péter szájából a Pegasus-üggyel, a lehallgatásokkal, megfigyelésekkel kapcsolatban lényegében beismerő mondatok is elhangzottak:
„Nekem nem volt, és nincs is tudásom arról, hogy ilyen típusú adatgyűjtés zajlik Magyarországon, de nem is kell, hogy tudomásom legyen, hiszen van egy világos jogszabályi rend a lehallgatások engedélyezésének és végrehajtásának módjáról.”
Szerinte az államoknak kötelességük megvédeni saját magukat, a polgáraikat, biztonságukat és az érdekeiket, ennek vannak nyilvános és nem nyilvános eszközei. Minden országnak van titkosszolgálata, amely a fedett működés ellenére jogszabályi keretek között végzi tevékenységét.
Felsorolta a kormánypárti politikusoktól sokszor elhangzó magyarázatokat az állam- és a polgárok biztonságáról, arról, hogy „a lehallgatás pedig az egész világon a titkosszolgálatok, a rendőrség, a bűnüldöző szervezetek által alkalmazott nyomozati eszköz”.
„Ugyanakkor csak azért, mert valaki újságíró, biztosan nem hallgatnak le senkit Magyarországon, illetve csak azért, mert valaki kritikusabb a kormánnyal szemben, azért sem. (...) Tehát, azért, mert valaki újságíró, géplakatos, kárpitos vagy taxisofőr, a szakmájából fakadóan 2010 óta senkit nem hallgattak le Magyarországon”– hangsúlyozta.
Az is hozzátette, konkrétumokról mit sem tud, de a nemzetközi sajtó fókuszába került ez a téma, s mint mondta, „érdemes megjegyezni, hogy a kémszoftvert mintegy 45 országban értékesítették”.
„Minden ország titkosszolgálata használ speciális szoftvereket, míg a nagy országok valószínűleg maguknak fejlesztenek, addig a kisebbek beszerzés útján jutnak ilyenekhez. Nincs abban tehát semmi meglepő, ha Magyarország külföldről vásárol ilyet”– mondta gyakorlatilag elismerve a vételt.
Az interjúban Szijjártó Péter a koronavírus-járvány várható negyedik hullámáért ja be nem oltottakat hibáztatta:
„Ugyan már magas az átoltottság, de ezért nagy a felelőssége annak a 30 százaléknyi embernek, akik még nem oltatták be magukat, de még nagyobb azoknak, akik őket próbálják elbizonytalanítani oltásellenességgel.”