Beváltotta Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármesterrel közösen tett ígéretét Karácsony Gergely, miszerint az első adandó alkalommal élnek a népszavazás kezdeményezés lehetőségével. Ma délelőtt jelent meg a Magyar Közlönyben az a - azóta hatályba is lépett - kormányrendelet-módosítás, miszerint a járvány miatti veszélyhelyzet megszűnése előtt is lehet országos népszavazást kezdeményezni.
A kormány azért hozta előre az időpontot, hogy Orbán Viktor miniszterelnök bejelenthesse öt kérdésből álló gyermekvédelmi népszavazásról szóló kezdeményezését, mondván „Brüsszel az elmúlt hetekben egyértelműen megtámadta Magyarországot a gyermekvédelmi törvény miatt”.
A lehetőséget kihasználva Karácsony Gergely már kora délután benyújtotta saját népszavazási kezdeményezését a Nemzeti Választási Irodához. Ebben azonban a kormányfő monokróm tematikája helyett öt különböző ügyben kérné ki a választók véleményét. A miniszterelnök-jelölt számít rá, hogy a 10 kérdés egyetlen szavazó lapra kerül, de szerinte így legalább lesz értelme annyi pénzt elkölteni a népszavazásra, ellentétben azzal, ha csak a miniszterelnöki kérdések okán szerveznék meg, hiszen azokat – ahogy Karácsony fogalmazott – jelenleg is törvény szabályozza.
„Több olyan ügy gyúlt össze az elmúlt időszakban, amelyek azért kiáltanak, hogy ezt az eszköz, a népszavazást használjuk. Éppen ezért ma hivatalosan öt kérdésben kezdeményeztem országos népszavazást az MSZP, az LMP és a Párbeszéd politikusaival közösen” – jelentette be a Nemzeti Választási Iroda épülete előtt Karácsony Gergely.
Mint mondta ezekkel a kérdésekkel nem várhatnak jövő év áprilisáig, az Orbán-kormány leváltásáig. A kabinet ugyanis már csomagol és elkezdett olyan döntéseket hozni, amelyekkel felélik Magyarország jövőjét.
Az első a Fudan ügye, amelynek lényege, hogy a magyar diákok érdekeit semmilyen módon nem szolgáló kínai magánegyetem helyett az eredeti tervek szerint egy diákváros épüljön Ferencvárosban. Azért fontos ez, mert a parlament már elfogadott két jogszabályt ezzel kapcsolatban. Ezek ugyan még nem teszi visszafordíthatatlanná a folyamatot, de fontos jelezni, hogy magyar adófizetők pénzéből semmiképpen nem épülhet olyan külföldi elitegyetem, amely kiszorítja a tehetséges diákoknak épülő kollégiumokat. A főpolgármester szerint ez nem Budapest ügye, sőt sokkal inkább a vidékieké. Helyi népszavazás helyett, így jobb országossá szélesíteni a véleménynyilvánítást.
A másik Karácsony által jövőmentőként meghatározott kérdés annak az autópálya koncessziós közbeszerzésnek a visszavonását kezdeményezi, amely 35 évre odaadná a magyar emberek pénzét a „tudjuk kiknek”. A cél az, hogy a Fidesz oligarcháknak ne kelljen másokkal versenyezniük, ha autópályák és gyorsforgalmi utak építésekor vagy felújításakor. Karácsony azt üzeni minden gazdasági szereplőnek, hogy a következő Karácsony-kormány egy fillért sem fog fizetni azoknak a cégeknek, amelyek ezen a tenderen diadalmaskodnak.
„Magyarország jövőjét alapvetően befolyásolja, hogy milyen gyorsan jutnak hozzá az uniós helyreállítási alap forrásaihoz. Sok ország már sikeresen lezárta az erről szóló tárgyalásokat. Brüsszel tegnap világossá tette: addig nem lesz megegyezés, addig Magyarország nem juthat hozzá a forrásokhoz, amíg nem kapnak antikorrupciós garanciákat. Ezért fontos lenne, hogy mi is csatlakozzunk az Európai Ügyészséghez, ez biztosíthatná az unió által megkövetelt átláthatóságot” – folytatta Karácsony Gergely.
A negyedik kérdés szintén nem várhat szerinte. A fővárosi önkormányzat ma hozta nyilvánosságra az antitest-szűrés újabb eredményét, amelyből kiderült, hogy a 60 év feletti, kínai Sinopharm vakcinával oltott budapestiek csaknem negyede nem védett a koronavírus ellen. A kormánynak nem csupán engedélyeznie kellene azt, hogy ezek az emberek újabb védőoltást kaphassanak, hanem általános és ingyenes szűrővizsgálatot kellene indítania – tette hozzá a miniszterelenök-jelölt.
S végül az álláskeresési járadék folyósításának meghosszabbítására vonatkozó javaslatara kérdeznének rá. Magyarország álláskeresési támogatási rendszere a legszűkmarkúbb. Ez normál időkben is elfogadhatatlan, de a járvány után kialakult gazdasági válság alatt különösen az. Az Európai Unió kifejezetten felszólította az Orbán-kormányt ennek bővítésére, ehhez a helyreállítási alapból forrást is biztosítanának – zárta a kérdések ismertetését az ellenzéki politikus.
Ezzel az öt kérdéssel mentenék meg Magyarország jövőjét az Orbán-kormánytól. Karácsony Gergely szánalmasnak tartja Orbán Viktor ma reggel bejelentett „gyermekvédelmi” népszavazási kezdeményezését. Egy alkotmányozó többségű, rengeteg uniós támogatást elnyerő, a közigazgatás és a gazdasági élet legkülönfélébb pozícióit elfoglaló kormány nem tud mást kitalálni egy sorsdöntő választás előtt, mint ezt? Elszámolás helyett hazug és mondvacsinált kérdésekkel próbálja tematizálni újra a politikai közbeszédet?
Az Orbán-kormány már gonosz se tud lenni – sajnálkozott Karácsony, bár azt nem tagadja el a kabinettől, hogy a kérdések a gonoszság szándékával születtek, de úgy tűnik, már ahhoz se értenek. Mint mondja: ezek a kérdések valójában egy jogilag teljesen rendezett helyzetre - s itt most nem a legutóbb elfogadott homofób törvény értendő - kérdeznek rá, teljesen feleslegesen. Ezekre a kérdésekre minden józanul gondolkodó ember nemet fog mondani, senkit nem véd – vélekedik a főpolgármester.
Karácsony szerint az általa feltett kérdések a valóban releváns kérdések ma, az Orbán által javasoltak csak szánalmas terelési kísérletek. Bár azokra semmi szükség, de ismerve a magyar jogállami működését, az ellenzék arra készül, hogy ez a népszavazás meg lesz tartva. De ha már elpazarolnak rá egy csomó pénzt, akkor legalább a szavazólapon legyen rajta az általuk fontosnak tartott öt kérdés is. Ha ez így lesz, akkor Karácsony arra buzdít mindenkit, hogy menjen el és mondjon nemet az Orbán-kormány országrontó törekvéseire. Ebben az esetben az ellenzék kérdései adnak majd értelmet a népszavazásnak.
Karácsony bízik benne, hogy a lehető legkorábbi időpontban megtartható lesz a népszavazás, hiszen ezzel csökkenthető lenne a kormányzati károkozás. Azt is hozzátette: ha Orbán Viktor nem úgy ébred, hogy népszavazást kezdeményez, akkor is itt állna és élne az ismét megnyíló törvényi lehetőséggel.
A Népszava azon kérdésére, hogy nem lett volna-e hatásosabb, ha egyetlen kérdésre fókuszálnak, a miniszterelnök jelölt azt válaszolta, a választópolgárok érteni fogják, hogy mind az öt ügy egyaránt fontos az ország jövője szempontjából.