Ha Magyarországra jössz, hagyd otthon az okostelefonodat. Meg ha Ruandába, Azerbajdzsánba, Mexikóba, Indiába, Bahreinbe, Szaúd Arábiába - szintén. Ma Magyarország ebbe a díszes csapatba tartozik, amelyik jó kormányzás helyett inkább irgalmatlan pénzekért felbérel egy idegen zsoldoscéget, hogy velük kémkedjen a saját állampolgárai után.
Mert senki se dőljön be az izraeli cégnek, hogy a kémprogramjuk terroristák, szervezett bűnözők lefülelésére van. Azok eddig sem használtak okostelefont, egyáltalán: telefont sem. A művésznevén Pegazus nevű kémprogramjuk kifejezetten a törvénytisztelő átlagemberek megfigyelésére szolgál, civil aktivistákéra, újságírókéra. Magyarországon sok illúziója senkinek sem volt Orbánról, de a közügyeket ismerők bízhattak abban, hogy a felszín alatt a magyar rezsim is van annyira korhadt, hogy a magyar titkosszolgálatok képtelen lennének a sok ellenzéki aktivista, újságíró, civil akár töredékét is megfigyelni.
Azonban itt jött képbe a XXI. század high-tech megoldásokkal házaló izraeli cég. Innentől ha egy újságíró küld egy kényelmetlen kérdést a minisztériumnak, akkor hopp, csak egy gombnyomás, és érdemi válasz helyett máris az újságíró telefonját lehet böngészni, hogy mi van rajta, amit ellene fordíthatnak. Ehhez nem kell nagy apparátus, meg James Bond Akadémiát végzett elhárítótiszt, egy ballonkabátos pártalkalmazott vakegér is vígan ellátja a gombnyomogatás feladatát.
Nem tudjuk, hogy a magyar szolgálatok ténylegesen milyen mélységig használták ki a programot, azonban sok illúziónk ne legyen: a titkos megfigyelést szabályzó előírások rendkívül lazák, a végrehajtó hatalmat teljesen maga alá gyűrte a Fidesz, a pártvezetést pedig áthatja a paranoia. Miként az is árulkodó, ahogy a kormánypárt a botrányt kezeli: az érintett vezetők nem akarnak tudni semmiről, a kormányagitprop pedig visszavádaskodik, és természetesen Soros pénzelte nemzetközi támadásról beszél. A Fidesz-hívek várhatóan ezúttal is örömmel dugják a fejüket a felkínált homokosvödörbe, ahogy a Bizottság vezetője, Ursula Von Der Leyen is, aki továbbra is ügyel arra, hogy az itteni német autógyárak gyarmati intézőtisztjének számító Orbánt nehogy valami valódi baj érje. Most is sietett leszögezni, hogy a nemzetbiztonság a tagállamok magánügye - más szóval a magyar hatóságok majd lesznek szívesek ebben az ügyben is nyomozni maguk ellen. Míg kereszténydemokraták vezetik Németországot, addig Orbánnak nagyjából a haja szála sem görbülhet.
Nekünk viszont annál inkább. Aki a Kubatov listán feltételezhetően „E” – azaz: ellenség – betűjelet kapott, az 2021 Magyarországán jobban jár, ha kétszer meggondolja, mit beszél, ír, tárol az okostelefonján. De talán még jobb, ha az egyszerűség kedvéért kidobja a francba a okostelót, és vesz egy nagymamatelefont, aztán akivel csak lehet, személyesen beszél.
És mindenkor észben tartja, hogy ezek a minden sarkon, magas lóról erkölcsről meg kereszténységről papoló fideszesek miféle alakok. Olyanok, akiket rettenetesen érdekel, hogy mi van a mások telefonján.