polgármesterek;Sinopharm;

- Vétkesek közt cinkos, aki néma

Különös aktualitást nyert most a címben szereplő, Babits Mihálytól származó idézet. A járványhelyzet kezelése komoly vitákat váltott ki, és a jobboldali politikusok nem győzték szajkózni, hogy a baloldal mennyire oltásellenes. Sajnos az oltási kedv folyamatosan csökken, sőt az átoltottsági ráta – amelyre korábban oly büszkék voltunk – európai szinten is egyre rosszabb. Közben a széles körben alkalmazott kínai oltóanyagról kiderült, hogy kisebb arányban biztosít védelmet a 60 éven felüliek körében, de a kormányoldalon erről hosszú időn át mélyen hallgattak, most pedig nagy erőkkel mellébeszélnek.

A főváros úgy döntött, hogy ingyenes antitestvizsgálatokat biztosít, amelyre regisztrálni lehetett, ám a kvóta percek alatt betelt. Természetesen tudjuk, hogy Budapest források hiányában korlátozott számban tud biztosítani ilyen vizsgálatokat, de a kerületek számára mégis megnyílt a lehetősége annak, hogy a saját polgáraik részére – ha csak szűkebb körben is – segítséget nyújtsanak.

Ám amire senki sem gondolt volna: a fideszes kerületek többsége nem élt ezzel a lehetőséggel, sőt, nemhogy nem szólaltak meg, hanem még a fővárosi önkormányzat tulajdonosi bizottságában is leszavazták az antitesttesztek megvásárlását. Felmerül a kérdés, hogy a budapesti városvezetés kezdeményezését esetleg csupán fölöslegesnek gondolták-e, vagy egyszerűen olyan szűklátókörűek, hogy a párthűség jegyében annak kockázatát is vállalják, ha az ő kerületükben nem derül ki, érintettek-e a 60 éven felüliek.

Lehet persze, hogy nem merik vállalni annak ódiumát, ha kiderül az igazság, vagyis mindenki megtudhatná, hogy van olyan oltás, amelyik nem nyújt kellő védettséget. Akkor pedig a kormány egy újabb propagandaakciója fulladhat kudarcba. Azok a fideszes polgármesterek, akik most lemondtak arról, hogy az idősebb lakosság védelme érdekében további lépéseket tegyenek, ugyanolyan árulók, mint az a „bátor” 133 parlamenti képviselő, aki nem a választók akaratát, hanem Orbán rendszerét szolgálja.

Korábban nagy port vert fel a bérlakástörvény tervezett módosítása, olyannyira, hogy még fideszes polgármesterek is megszólaltak. Sőt egyenesen marhaságnak titulálta az előterjesztést az egyik fideszes, a XVI. kerületi polgármester. Erre sokan felfigyeltek, és napokig arról szóltak a hírek, hogy lám, a kormánypárti vezetésű városok és kerületek egy része sem támogatja azt az ötletet, hogy a bérlakásokat a piaci ár töredékéért értékesítsék, sőt egyenesen a javaslat visszavonását kérték. A törvényt azóta elfogadták, és a végső tartalmából már tudjuk, hogy konkrétan mi volt a cél: legalább a csókosok vásárolhassák meg például a budai Várban bérelt ingatlanokat.

Konklúzióként elmondható, hogy nemcsak a parlamentben van 133 „bátor” ember, hanem már egyes jobboldali polgármesterek is e körbe tartoznak, legalábbis ha a Covid-19 elleni oltások hatékonyságának vizsgálata lenne a cél. Ám álságos ez a bátorság, hiszen amikor valaki - leszavazva a tesztvásárlást - látszólag kiáll az önkormányzati vagyon védelmében, valójában fittyet hány az emberek egészségére. A vakcinák hatékonysága miatt aggódó idősek és hozzátartozóik már nem számítanak, az első adandó alkalommal hátat fordítanak nekik.

Mindezt azért teszik, mert az oltásai akcióban hangoztatott kormányzati érvek igazságtartalma megdőlni látszik. Ha kiderül, hogy a méregdrágán, szekérderékszám beszerzett Sinopharm mégsem olyan jó, és akkor mi lesz az eddigi imázzsal? Úgy tűnik, hogy az antitestvizsgálatok elvégzése megkérdőjelezheti a hivatalos álláspontot, és ehhez egyetlen fideszes városvezető sem asszisztálhat. Amíg a lakástörvény módosításakor megszólalhattak, most ebben a kérdésben csendben kell maradniuk. Ugyanolyan „bátor” ember lett a többségükből, mint a 133 parlamenti barátjukból. De vétkesek között cinkos, aki néma!