Tudomány;vakcina;biotechnológia;mRNS;

- Szegedi kutatók az mRNS-alapú vakcinák hazai meghonosításán dolgoznak

A hazai szakemberek a városban létrehozott laboratóriumban tanulhatják meg az ilyen típusú oltások előállításának fortélyait.

Forradalmian új lehetőségeket kínál az mRNS-alapú vakcinálás. A Biotechnológiai Nemzeti Laboratórium (BNL) egyik célja, hogy ezt a módszert Magyarországon bevezessék. A munkát a Szegedi Biológiai Kutatóintézet irányítja, amelynek kutatói együttműködésében kulcsszerepet játszanak a Szegedi Tudományegyetem egykori és mai polgárai - közölte lapunkhoz is eljuttatott közleményében az intézmény.

Mint írták, az mRNS-LNP technológia meghonosítása, valamint a technológia fejlesztésére és többcélú felhasználására alkalmas hazai kutatóhely kialakítása az egyik alprogramja a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban létrehozott Biotechnológiai Nemzeti Laboratóriumnak. A folyamat egyik legfontosabb eleme az úgynevezett nukleozid módosított mRNS-eknek a tervezése, laboratóriumi előállítása és minőségének ellenőrzése. 

Mindez még a molekuláris biológián belül is speciális szaktudást igényel. A kutatóintézet az előállítást attól a Pardi Norberttől tanulják meg, aki részt vett a Pfizer vakcinájának megalkotásában.

A tájékoztatás hangsúlyozza, hogy a módszer ismerete egyértelmű versenyelőnyt jelent a kutatóintézetnek, mivel a terület hatalmas fejlődés előtt áll.

Mindez megnyitja annak reális lehetőségét, hogy belátható időn belül Magyarországon belül is lehessen mRNS-alapú oltásokat gyártani. Mint lapunk beszámolt róla, a Debrecen közelébe megálmodott vakcinagyárban kínai vakcinákat terveznek előállítani. Utóbbiak egy elavultnak számító mechanizmus alapján készülnek, ráadásul készítmény hatékonysága is megkérdőjeleződött az utóbbi időkben.

Időről időre bejárja a sajtót „zseniális” gyerekekről szóló hírek, akik tizenegy néhány éves korukban már egyetemet végeznek. Vajon mi lehet a titkuk?