bántalmazás;kínzás;gyilkos;emberölés;Paderborn;

- Halálos páros

Éveken át kínoztak nőket, akik közül ketten bele is haltak a sérüléseikbe. Angelika W. és Wilfried W. a családi házukba csalták áldozataikat, akikkel Wilfried társkereső oldalakon ismerkedett meg. A Paderborn közelében fekvő Höxter nevű településen található horrorházról és lakóiról Julia Shaw londoni pszichiáter készített dokumentumfilmet. A szakember arra kereste a választ, hogyan lesz egy átlagos, hétköznapi nőből kegyetlen gyilkos?

Angelika W. egy tanyán nőtt fel, a bíróságon azt mondta, boldog gyermekkora volt, édesapját nagyon szerette. Apja halála után neki is napi rendszerességgel részt kellett vennie a ház körüli feladatok ellátásában, amit nem szeretett, de elfogadta, hogy az új helyzetben nincs más lehetőség. Amikor édesanyjával úgy érezték, nem bírják ketten a ház körüli teendőket ellátni, hirdetést adtak fel, amelyben kisegítő munkaerőt kerestek. Erre jelentkezett ­Wilf­ried W., akit fölvettek. A ma 50 éves Angelika beleszeretett Wilfried­be, akivel 1999-ben összeházasodtak.

Elkezdődött a pokol

Szinte az esküvő másnapjától Wilf­ried­ megváltozott, agresszív lett a feleségével, akit napi rendszerességgel meg­alázott, bántalmazott, eleinte csak verbálisan, majd később tettleg is.

„Előfordult, hogy Angelika fejét többször a falhoz vágta, vagy megkötözte, forró pákával égette a bőrét, addig fojtogatta, amíg Angelika elveszítette az eszméletét, a kádban a víz alá nyomta a fejét és akkor engedte fel, amikor a felesége elájult – sorolta a szörnyűségeket az RTL német televízióban Peter Wüller, Angelika védőügyvédje. – Ez éveken át így ment, nehéz megérteni, hogy egy intelligens nő ilyen helyzetben miért nem hagyja el a bántalmazóját. Angelika IQ-ja 120–130 között volt, a férje, Wilfried W. IQ-ja 59. Wilfried időnként elképesztő dolgokat kért Angelikától, például, hogy lője le a kutyájukat, mert éjjel túl hangosan ugatott, máskor az egyik macskát kellett megölnie, úgy, hogy betette a szárítógépbe. Angelika mindent megcsinált, amit Wilfried kért tőle. Később rávette arra, hogy fogadja el, Wilfried társkereső oldalakon adott fel hirdetést, amiben azt írta, hogy a lánytestvérével él együtt. An­gelika segítségével akarta megta­lálni az álomnőjét. 2013-ban Angelika és Wilfried elváltak, de továbbra is együtt laktak. Abba is beleegyezett, hogy Wilfried a társkereső hir­­de­téseiben a lánytestvérének nevezze őt.”

Angelika elveszítette a realitásérzékét

„Akik ilyen bántalmazásokat szenvednek el rendszeresen, gyakran elveszítik a realitásérzéküket, nem ismerik fel, hogy abnormális a helyzet, amibe kerültek – mondta Julia Shaw pszichiáter. – Azért készítettem filmet erről a párról, mert engem is érdekelt a válasz: Angelika pszichopata, perverz, szadista gyilkos vagy szörnyű események láncolatának az áldozata? A helyzet összetett és nincs egyértelmű válasz. Ami biztos, ha nem találkozik Wilfrieddel, akkor valószínűleg a mai napig hétköznapi életet élne törvénytisztelő állampolgárként valahol az országban. A pszichopaták életútját sokszor döntően befolyásolja egy gyermekkori trauma, Angelikánál ilyesmi nem volt. Voltak nők, akik meg tudtak szökni, ők azonban még kitakart arccal sem vállalták a szereplést a dokumentumfilmemben, amit megértettem és elfogadtam.”

Annika az első áldozat

Wilfried 2013-ban megismerkedett egy internetes társkereső oldalon Annikával, aki nemsokára beköltözött a házba, és feleségül ment Wilf­riedhez. A peranyagból kiderült, hogy Wilfried egyedi szabályokat alakított ki, melyek betartatása Angelika feladata lett, ezek közé tartozott: éjjel nem lehetett WC-re menni, nehogy Wilfried felébredjen a zajra, a hűtőből csak külön engedéllyel lehetett ételt kivenni. Amikor Annika egyik éjjel mégis WC-re ment, az lett a büntetése, hogy egy napra odakötözték a radiátorhoz. Amikor ez ellen tiltakozott, levitték a pincébe, összekötözve betették a fürdőkádba, és ettől kezdve ez lett az „otthona”. Naponta egyszer kapott enni, elkezdett fogyni, egyre gyengébb lett. Amikor tiltakozott a helyzet ellen, Angelika elkezdte vízzel feltölteni a kádat, a fuldokló Annika életét Wilfried mentette meg. 2014-ben egy nyári estén Annika meztelenül kiszökött a házból, Angelika és Wilfried észrevették, az udvaron elkapták, a dulakodás közben Annika elveszítette az eszméletét. Visszavitték a kádba, ettől kezdve sem enni, sem inni nem adtak neki. Annika 2014. augusztus 1-jén meghalt.

A fűrész hangja

A horrorház melletti épületben egy idős nő élt egyedül. A bíróságon azt mondta, nagyon ritkán tapasztalt mozgást Angelikáéknál. Alig találkozott velük, egy furcsaság viszont feltűnt neki: valamelyik nap hallotta, hogy Angelikáék a körfűrészt használják. Az idős hölgy elmondta, édesapja régen naponta dolgozott ezzel az eszközzel, ebből a hangból, amit hallott, azt állapította meg, hogy a fűrész lánca nagyon rozsdás lehet, csodálkozott, ezzel vajon hogyan akarnak fát vágni. Angelika vallomásából kiderült, hogy nem fát vágott, hanem feldarabolta Annika holttestét. A testrészeket külön zacskókban betette a hűtőládába. Angelika azt is elmondta, hogy a fej szétvágása volt a legnehezebb. Később a testrészeket Wilfrieddel együtt a ház kemencéjében elégették, a hamvakat pedig szétszórták a közeli erdőben.

Suzanne F. a másik áldozat

Suzanne F. szintén az interneten ismerkedett meg Wilfrieddel. Barátnője elmondta, Suzanne mennyire boldog volt, hogy sok csalódás után végre találkozott egy férfivel, aki nem dohányzik, nem iszik, a testvérével együtt vezet egy minigazdaságot. Boldog volt, hogy odaköltözhet a számára nagyon szimpatikus testvérpárhoz, úgy tervezte, hogy Wilf­rieddel együtt öregszik meg.

Suzanne szenvedései az összeköltözés után kezdődtek el: Angelika annyi munkát adott neki, hogy estére mozogni alig tudott a fáradtságtól, előfordult, hogy nehéz zsákokat kellett le-föl cipelnie a ház lépcsőjén, aminek okát nem értette, de nem mondhatott nemet. Egy reggel arra ébredt, hogy Angelika éjjel nagyon sokat levágott a hajából. Az is többször előfordult, hogy Angelika minden különösebb indok nélkül megverte.

„Suzanne pár hónap alatt szörnyű lelki és fizikai állapotba került, amikor Angelikáék is látták, hogy nagy a baj, orvoshoz akarták vinni, de útközben lerobbant az autójuk, ezért mentőt hívtak – mesélte a pszichiá­ter. – Suzanne a kórházba szállítás után néhány órával meghalt. A testén kínzás nyomai voltak láthatók, ezért a kórház feljelentést tett a rend­őrségen. Négy nappal később, 2016 áprilisában Angelikát és Wilf­riedet őrizetbe vették.”

Emberölés segítségnyújtás elmulasztásával

A bíróság Angelikát és Wilfriedet is segítségnyújtás elmulasztásával elkövetett kétrendbeli emberölés miatt ítélte el. Angelika 13 éves börtönbüntetést kapott a 2019-ben lezárult perben, azért nem ítélték életfogytiglanra, mert együttműködött a hatóságokkal és mindent beismert. Wilfried tizenegy évet kapott, szellemi állapota miatt ő nem beszámítható, a bírósági szakértő szerint nem tudta felmérni tettei súlyát, ezért neki pszichiátrián kell letölteni a büntetését. Mindkét vádlott és vé­dőik is elfogadták az ítéletet. Angelika azt kérte az utolsó szó jogán, hogy a büntetése lejártáig ne engedjék ki a börtönből, mert ott biztonságban érzi magát, nem kell attól tartania, hogy Wilfried megtalálja és bántja.

Lebontják a horrorházat

Angelikáék otthona az önkormányzat tulajdonába került, az épület új vevőjét azonban 2018-ban őrizetbe vették kábítószer-kereskedelem ­miatt. Az eset után az önkormányzat előbb úgy határozott, hogy nem adja el ismét az épületet, idén pedig arról döntött, hogy lebontatja a házat és az üres telket fogja értékesíteni.

Bár a hazai kormánymédiából akár úgy is tűnhet, hogy az Európa jövőjéről szóló vitát a magyar kormányfő indította be hirdetések formájában közzétett 7 pontjával, valójában a jövőtervezés több szakmai műhelyben is elkezdődött. Ezek egyike az Ujhelyi István és Tüttő Kata szocialista politikusok által kezdeményezett párbeszédsorozat; egy több hónapon át tartó, alapvetően online formában megvalósuló konferenciafolyam, amely hivatalosan is része az Európai Unió által meghirdetett vízióalkotó eseménysornak. A következő hónapokban civil, érdekképviseleti és szakszervezetek, valamint a polgárok bevonásával tematikus beszélgetéseket tartanak, amelyek írásos összefoglalói az EU vezetőinek asztalára is odakerülnek. A sorozat nyitó beszélgetése pénteken jelent meg a közösségi platformokon: a házigazda Ujhelyi István mellett jelen volt Navracsics Tibor korábbi miniszterelnök-helyettes és uniós biztos, valamint Filippov Gábor történész, az Egyensúly Intézet kutatási igazgatója, illetve Gyévai Zoltán szakújságíró, a brüsszeli EU-Monitor főszerkesztője.